کد خبر 554895

در گفت و گو با اقتصادآنلاین عنوان شد؛

دیکتاتوری دژپسند در شورای عالی بورس / انتصاب دهقان دهنوی ۱۰۰درصد تخلف است!

محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، در گفت و گو با اقتصادآنلاین بخشی از اتفاقاتی که در روز انتخاب رییس سازمان بورس گذشته پرده برداری کرد.

اقتصاد آنلاین – سهیل بانی؛ محسن علیزاده، نماینده و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح تخلف شورای عالی بورس برای انتخاب دهقان دهنوی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: ما هرچه تذکر می‌دادیم که اتفاق غیرقانونی است، کم محلی می‌کردند. این اتفاق تنها در نحوه انتخاب آقای دهقان دهنوی رخ نداده است بلکه در برگزاری مجامع فوق‌العاده برای انتخاب شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان‌ها نیز تخلف کردند و باز توجیهات خود را داشتند. متاسفانه آقای دژپسند در شورای عالی بورس که یک شورای مقررات‌گذاری ‌است، یک شان قانون گذاری ایجاد کرده بود و فکر می‌کرد که اختیار دارد که هر کاری انجام دهد، در صورتی که این طور نیست. اختیاراتی در خصوص استفاده از ابزارهای قانونی بازار بوده که قانون‌گذار آن را به هیات مدیره سازمان بورس واگذار کرده است. وی ادامه داد: دخالت‌های بی‌شمار دژپسند در این خصوص باعث شده که خیلی از کار‌ها خلاف قوانین انجام شود.

علیزاده در ادامه افزود: انتصاب دهقان دهنوی ۱۰۰درصد تخلف شناسایی شده است. در روزی هم که قرار شد این کار انجام شود، ما بارها اعتراض خود را اعلام کردیم اما بدون توجه به این اعتراض و پاسخ دادن به آن، این کار را انجام دادند. صوت این مذاکرات هست و برای اینکه ثبت بشود چندین بار اعتراض خود را اعلام کردیم، منتها بدون توجه به این تذکرات، اقناع، پاسخ به ما و ارائه دلیل برای این کارها جلسه خود را ادامه دادند. این یک تخلف است.

وی افزود: تخلف دیگر شکل انتصاب ایشان است یعنی دهقان دهنوی کارشناس بخش دولتی بوده است. از طرفی ایشان باید ابتدا عضو هیات مدیره سازمان بورس می‌شد. سپس باید هیات مدیره بورس، آقای دهقان دهنوی را به شورا پیشنهاد می‌داد و شورا در یک یا چند جلسه برنامه‌های ایشان را بررسی می‌کرد. پس از آن شورا باید در این خصوص رای‌گیری می‌کرد و در صورت‌ انتخاب شدن، حکم انتصاب را به وزیر اقتصاد تقدیم می‌کردند. قبل از انجام این فرآیند و آقای دهقان با هماهنگی قبلی اعضای رای‌ دهنده، در ۱۵ ۲۰ دقیقه برنامه‌های خود را ارائه داد و پس از آن همه اعضا به ایشان رای دادند. علیزاده در ادامه اظهاراتش گفت: بعد از اینکه من به این روند اعتراض کردم که ایشان عضو هیأت مدیره نیست، اعضای هیات مدیره را فراخواندند و در جلسه‌ای فوق‌العاده و طی تنها ۱۰ دقیقه صورت‌ جلسه انتصاب آقای دهقان دهنوی را آماده کردند. اینقدر دستپاچه بودند که حتی شکل قانونی را هم اجرا نکردند.

علیزاده با تایید اینکه در زمان انتصاب حسن قالیباف اصل به عنوان رییس سازمان بورس نیز همین مسیر طی شده گفت: قانون‌گذار به خوبی و درستی نحوه انتخاب رییس سازمان را مشخص کرده است. اما دخالت‌های بی‌شماری که عمدتا در زمان تصدی‌گری آقای دژپسند به عنوان وزیر اقتصاد شکل گرفتند، دخالت‌هایی بوده که خیلی سراسیمه و با نظر او تصمیم‌گیری شود. در زمان آقای دژپسند یک دیکتاتوری بر شورا حاکم بوده که هر چه که ایشان می‌گفتند، شورا تایید می‌کرده و نظر مشورتی وجود نداشته است. حتی اگر در مواردی، موضوعاتی که خلاف نظر آقای دژپسند بود رای می‌آورد، ایشان مجددا رای گیری را برگزار می‌کردند.

علیزاده در ادامه اظهاراتش گفت: چنین مواردی باعث شده که من به عنوان عضو ناظر شورا، دیگر علاقه‌مند به حضور در این جلسات نباشم. زیرا عمدتا جلساتی که برگزار می‌شوند، متناسب با نیاز و وضعیت بازار نیستند و اعضا به دنبال این هستند که فراتر از اختیارات قانونی خود عمل کنند.

عیلزاده با اشاره به اینکه در بحث نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان‌ها، اتفاق‌های خیلی بدتری افتاده است گفت: در این موضوع کاملا اختیار را از هیات مدیره این شرکت‌ها سلب کردند. بخش دولتی کاملا در انتصاب مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌هایی که بالغ بر ۴۰۰هزار میلیارد از سرمایه مردم را در اختیار دارند دخالت کرده و علت را چنین عنوان کرده‌اند که نمی‌توان این سرمایه بزرگ را به مردم سپرد.

در ادامه این نکات، اقتصاد آنلاین تاکید دارد تا هر چه بیشتر این انتخاب و آنچه در شورای عالی بورس گذشته است را شفاف کند و مشخص شود چه افرادی در طول بیش از یک سال گذشته بازار سرمایه را از روند تخصصی خود خارج کردند و عاملی برای بهم خوردن تعادل بازارها و زیان مردم شدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    خدا همه مان را بیامرزه

  • محمد
    ۱ ۰

    قبلا نمیگفتن انتصاب دهقان غیرقانونیه. الان که میخوان بورس رو هم دست خودشون بگیرن دنبال بهانه ان بذارنش کنار