کد خبر 561770

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد؛

ضرورت تشکیل تیم های بازرسی از مراکز واکسیناسیون

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت نظارت بر مراکز تجمیعی واکسیناسیون، بر ضرورت تشکیل تیم های بازرسی تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا زالی، در دیدار با جمعی از مدیران و بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت موضوع واکسیناسیون و تاکید مقام معظم رهبری و سایر مسئولان ارشد بر تسریع در روند انجام آن، گفت: به دنبال افزایش واردات واکسن، نیاز به تقویت زیرساخت‌های لازم به نحو مقتضی حس شد، بر همین اساس دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز واکسیناسیون متعددی را وارد مدار خدمت رسانی کردند و به تبع آن در استان تهران نیز بالغ بر ۱۴۴ پایگاه تجمیعی راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد این مراکز در شهر تهران مستقر هستند، ادامه داد: امور اجرایی تعدادی از این مراکز توسط سایر دستگاه‌ها تعیین تکلیف می‌شود و نظارت و تأمین لجستیک آنها بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی است. تعداد این قبیل مراکز رو به افزایش است و با وجود همکاری‌های بی شائبه دستگاه‌های اجرایی، ممکن است با چالش‌هایی مواجه شود، بنابراین نظارت بر این مراکز اهمیت ویژه ای دارد.

زالی ادامه داد: برون سپاری امور و بهره گیری از ظرفیت نیروی انسانی سایر بخش‌ها در این مراکز تجمیعی، به علت تداوم فعالیت نیروهای بهداشتی در مراکز جامع خدمات سلامت و ارائه خدمت به مراجعین غیر کرونایی صورت گرفت.

وی اظهار کرد: تعدادی از مراکز تجمیعی واکسیناسیون نیز با اجرا، هدایت و نظارت کادر بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی و همکاری دانشجویان، بسیجی‌ها، گروه‌های داوطلب و هلال احمر فعالیت می‌کنند، بخش دیگری از پایگاه‌ها هم هستند که مدیریت آنها برون سپاری شده و نیروهای بهداشتی دانشگاه‌ها مشغول ارائه خدمت هستند. در هر سه نوع از این مراکز، نظارت اهمیت ویژه ای دارد.

زالی افزود: تعداد پایگاه تزریق واکسن در تهران باید افزایش پیدا کند و مراکز موجود به صورت دو شیفت و برخی مراکز به صورت شبانه روز به ارائه خدمت بپردازند تا آمار روزانه تزریق در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ۱۲۰ هزار دوز در روز برسد.

وی تصریح کرد: به علت شرایط پیچیده و تراکم جمعیت در استان تهران، نیاز به اقدامی جهادی در روند واکسیناسیون حس می‌شود و بنا به تاکید وزیر بهداشت باید حلقه نظارتی در این خصوص شکل گیرد تا شرایط به طور کامل مدیریت شود و نیازسنجی مراکز صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر لزوم تشکیل هرچه سریع‌تر تیم‌های بازرسی، از حاضران در این نشست به منظور رسیدگی به چالش‌ها و کمبودهای برخی مراکز بر اساس چک لیست تهیه شده درخواست همکاری کرد.

زالی ادامه داد: بررسی اطلاعات استخراج شده و تحلیل وضعیت موجود از بازدیدها در آینده‌ای نزدیک به بهبود روند ارائه خدمات و تسریع در روند واکسیناسیون منجر خواهد شد.

وی، مهم‌ترین مؤلفه قابل توجه در امر بازرسی مراکز را خدمت رسانی در ساعات تعیین شده دانست و گفت: نظم و جلوگیری از ازدحام، حضور پزشک، وجود تجهیزات مورد نیاز و رعایت موازین شرعی نیز از جمله مواد مهم محسوب می‌شود.

زالی از فعالیت مراکز جامع سلامت خبر داد که در شیفت صبح خدمات غیر کرونایی ارائه می‌دهند و در شیفت عصر، تزریق واکسیناسیون صورت می‌گیرد و گفت: اجرای این مدل نیز در آینده‌ای نزدیک به بهبود روند این فرآیند کمک بسیاری خواهد کرد.

وی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به علت جمعیت بالای تحت پوشش پیشتاز تشکیل این تیم‌های بازرسی خواهد بود و سپس در سایر دانشگاه‌ها پیاده سازی خواهد شد.

زالی، یکی از مشکلات واکسیناسیون را مراجعه بدون نوبت در بسیاری از مراکز اعلام کرد و گفت: هرچه گروه‌های سنی کاهش پیدا کند، این مشکل کمتر می‌شود و در حال حاضر دو گروه در حال دریافت واکسن هستند؛ گروهی که مطابق با سال تولد از طریق سامانه وزارت بهداشت ثبت نام می‌کنند و گروه مشاغل که با معرفی نامه مجاز به تزریق هستند و تمامی گروه‌ها به صورت در حال واکسینه شدن هستند.

ارسال نظر