کد خبر 551422

ارزش هر درخت بلوط، یک میلیارد تومان

کارشناسان و معاونت امور جنگل سازمان جنگل‌ها، ارزش اکولوژیک یک درخت بلوط را حدود یک میلیارد تومان برآورد کرده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، پیش از این، قیمت هر بلوط زاگرسی در سال92، حدود 200هزار دلار برآورد شده بود و برآورد جدید نشان از رقم بالای این درختان زاگرسی دارد.

 از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، هر هکتار جنگل بلوط، سالانه تا ۲هزار مترمکعب آب را در فصل بارندگی ذخیره می‌کند که منبع قابل‌توجهی در شرایط کم‌آبی کشور محسوب می‌شود. منطقه زاگرس 30میلیون هکتار وسعت دارد که در این وسعت، 6میلیون هکتار جنگل است که تیپ جنگل‌ها نیز از درختان بلوط است.

درخت بلوط، گونه مقاوم و خشکی‌‌پسندی است که قدمتی بیش از 5500سال دارد. فقط 7درصد مساحت کل کشور ما را پوشش‌های جنگلی تشکیل می‌دهند که 93درصد مابقی آن خشک و نیمه‌خشک و پوشش گیاهی آن نیز بسیار کم است؛ بنابراین هر یک درخت نیز اهمیت بسزایی دارد؛ با این توضیحات، هر درختی که در منطقه زاگرس، به دلایل مختلف، اعم از آتش‌سوزی‌‌های عمدی، غیرعمدی یا حتی قطع آنها از دست می‌رود، کشور به سمت بیابانی شدن سوق داده می‌شود.

همواره یکی از دلایلی که برای تخریب جنگل‌های زاگرس مطرح می‌شود، آتش‌سوزی‌های عرصه‌های جنگلی و طبیعی در این منطقه است که با وقوع آن، درخت‌های بلوط از بین می‌روند، از طرف دیگر نیز،50درصد منابع آب کشور در زاگرس تولید می‌شود؛ برخی از گیاهان دارویی، پرندگان و سایر حیوانات مانند خرس، پلنگ، گرگ و روباه نیز در زاگرس زیست می‌کنند که جزو دارایی‌های کشور محسوب می‌شوند.

ازجمله دارایی‌‌‌های جنگل‌های زاگرس، درختان بلوط هستند که به‌دلیل پایداری خاک، آب مناطق محلی را تأمین می‌کنند. همچنین یکی از پایه‌های تولید آب در کشور نیز درختان بلوط و پوشش‌های گیاهی جنگل‌های زاگرس است، اما متأسفانه با وجود آتش‌سوزی‌هایی که در این منطقه صورت می‌گیرد، ارزشگذاری دقیقی از میزان تخریب این جنگل‌ها صورت نگرفته و تقریبا مشخص نیست که به واسطه آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس و درختان بلوط چه منابع با ارزشی از کشور نابود می‌شود؛ البته کارشناسان ارزش اکولوژیک یک درخت بلوط را حدود یک میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.

هر هکتار جنگل بلوط نیز، سالانه 500 تا 2هزار مترمکعب آب را در فصل بارندگی، ذخیره می‌کند که منبع قابل‌توجهی در شرایط کم‌آبی کشور محسوب می‌شود. درختان بلوط در حفظ زیستگاه، تولید اکسیژن، پایداری آب و خاک، سرپناه و نیز نفوذ آب، نقش مؤثری در اکوسیستم منطقه و جنگل‌های زاگرس ایفا می‌کنند؛ بنابراین ارزشگذاری آن نیز باید براساس ارزش‌های اکولوژیک انجام شود.

ارسال نظر

  • داداشی
    ۰ ۰

    عرضه نگه داشتن میخواد.

  • ناشناس
    ۰ ۰

    این حرفا متاسفانه درحد شعار است رشته کوهای زاگرس در استان ایلام کوه بانکول بخاطر تبدیل جنگل به کشاورزی درسال ده ها هکتار از این جنگل سر سبز به خاک سیا تبدیل می‌شود که نیاز به عزاداری دارد مسئول دلسوز وجود ندارد