۰ نفر

مردی که در اهدا خون رکورد زد!

۲۴ خرداد ۱۴۰۳، ۴:۰۰
کد خبر: 847384
مردی که در اهدا خون رکورد زد!

یکی از اهداکنندگان برتر خون در کشور به خبرآنلاین می‌گوید: «چطور یک فرد مسلمان صبح، ظهر و شب خودش را مقید می‌داند که نماز بخواند، من هم سر موعد که می‌شود، انگار برایم اذان گفته‌اند؛ هر سه ماه یک بار خودم را مقید می‌دانم که خون اهدا کنم. اهدای خون تقریباً ملکه ذهن و عملم شده است.»

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، ۲۴ خرداد ماه، برابر با ۱۴ ژوئن، به‌عنوان «روز جهانی اهدای خون» نامگذاری شده است و هر ساله ضمن گرامی‌داشت این روز، از تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود. اهدای خون در زمینه نجات جان افراد در حوادث، عمل‌های جراحی، بیماری‌های خونی و ... یک اقدام حیاتی و بسیار مفید به شمار می‌آید. این عمل هم‌چنین نوعی احساس رضایت درونی را به اهداکننده القا می‌کند؛ از این بابت که به فرد می‌فهماند چقدر در کمک به جامعه و نجات اعضای آن مؤثر است.

محمد امین جُنیدی جعفری، از اهداکنندگان برتر خون در کشور، به خبرآنلاین می‌گوید: «من اهدای خون را وظیفه‌ای برای خودم می‌دانم و از اواخر دهه پنجاه تا به امروز، هر سه ماه یک بار و در مجموع ۱۸۱ مرتبه به مراکز انتقال خون مراجعه و خونم را اهدا کرده‌ام. تیر ماه امسال نیز برای بار صد و هشتاد و دوم این کار را خواهم کرد و تا زمانی که این امکان برایم مهیا باشد، دریغ نخواهم کرد.»

این مرد ۱۸۱ بار خون اهدا کرده است

اهدای خون؛ یک لطف بی‌ریا

این سالمند ۶۲ ساله، در بیان مهم‌ترین نکته عمل اهدای خون اینطور می‌گوید: «اینکه در مقوله اهدای خون هیچگونه «ریا» وجود ندارد، برای من نکته جالب توجهی است. یعنی اینکه من گیرنده خون را نمی‌بینم که خدای ناکرده بخواهم منتی بر سرش بگذارم، به او فخر بفروشم و بگویم خون من است که به شما تزریق می‌شود و در بدنتان جاری است. من هربار که خون می‌دهم، به این موضوع واقفم که ممکن است چهار نفر توسط خون منِ اهداکننده، احیا ‌شوند؛ اما هرگز نسبت به این موضوع تکبر نورزیده‌ام.»

۳۱ سفر استانی؛ ۳۱ سفر عشق

جنیدی ضمن ابراز خرسندی از انجام این عمل انسان‌دوستانه، از تجربیات شیرینی که در طول این دوران رقم زده می‌گوید: «من از سال ۱۳۹۰ ایده تازه‌ای را در این زمینه اجرا کردم که شیرین‌ترین تجربه زندگی من است. بدین شرح که مرکز استان‌ها را به ترتیب حروف الفبا فهرست کردم و طی یک فرایند ۹ ساله، با هزینه شخصی، به تمام ۳۱ مرکز استانی سفر کردم و در آن مناطق خون اهدا کردم. فکر می‌کنم تنها کسی باشم که اهدای خون در کل مراکز اهدای خون استان‌ها را در کارنامه دارم و از این کار هم بسیار خرسندم. خوشحالم که خونم در تمام وطن در جریان است و حیات‌بخش جان‌های بسیاری است.»

این مرد ۱۸۱ بار خون اهدا کرده است

منبع عکس: صفحه اینستاگرام آقای جنیدی

اهدای خون محدودیت سنی و سلامتی دارد

این اهداکننده که بیش از ۴۰ سال است خون خود را به هموطنانش هدیه می‌کند، سلامت جسمانی و سن افراد را از فاکتورهای مهم اهدای خون می‌داند و عنوان می‌کند: «در راستای پروتکل‌های بهداشت و سلامت، هربار قبل از اهدا آزمایش‌هایی انجام می‌شود و در صورت وجود کوچکترین مشکلی، اهدای خون مجاز نخواهد بود. به‌لحاظ سنی هم محدودیت دارد؛ بازه سنی اهداکنندگان می‌بایست بین ۱۸ سال تمام تا ۶۵ سال باشد. من هم به‌شرط حیات این کار را تا جایی که ممکن باشد، ادامه خواهم داد. حتی اگر مقدور بود، بعد از ۶۵ سالگی و تا زمانی که سلامتی و رمق در بدن دارم، خون اهدا خواهم کرد.»

او اضافه می‌کند: «من پیش از هر اهدا، آزمایشات لازم را می‌دادم و هربار در سلامت کامل بودم. به‌نظرم همین مورد پاداش عمل من در دنیاست؛ که به مدد الهی هرگز مشکلی برایم پیش نیامد که مانع از اهدای خونم شود.»

این مرد ۱۸۱ بار خون اهدا کرده است

منبع عکس: صفحه اینستاگرام آقای جنیدی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha