۰ نفر

طلا دوباره گران شد / آخرین قیمت ها از بازار طلا ۸ خرداد (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)

۸ خرداد ۱۴۰۳، ۱۹:۳۷
کد خبر: 844656
طلا دوباره گران شد / آخرین قیمت ها از بازار طلا ۸ خرداد (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)

قیمت هرگرم طلا در معاملات ۸ خرداد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار به ۳ میلیون و ۴۰۳هزارتومان شده است که نسبت به معاملات پایانی روز گذشته ۴۱هزارتومان گران شده است. همچنین قیمت طلای ۲۴ عیار نیز ۴ میلیون ۵۳۷هزارتومان است که ۵۶ هزارتومان طی روز گذشته افزایش پیدا کرده است. قیمت مثقال طلا نیز ۱۴ میلیون ۷۴۴ هزارتومان است که طی روز گذشته ۱۸۴هزارتومان افزایش پیدا کرده است.

قیمت سکه طرح جدید نیز ۴۱میلیون و ۱۵۰هزارتومان شده است .

قیمت سکه طرح قدیم نیز۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. که ۷۰۰ هزارتومان گران شده است.

قیمت امروز طلا ۸ خرداد ۱۴۰۳ در بازار مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار

طلا دوباره گران شد / آخرین قیمت ها از بازار طلا ۸ خرداد (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)

عیار طلا چیست؟

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. هر چند که برای سایر مواد هم به کار می‌رود. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود و عیارهای ۲۰ و ۲۲ هم به رسمیت شناخته می‌شوند اما تولید طلا با عیار پایین‌تر از ۱۸ فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار داخل ممنوع است. عیار سکه‌ها معمولاً بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم در سکه‌زنی استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.

اونس چیست؟

اونس، واحد اندازه‌گیری وزن است که برای فلزات گرانبها و نیز برای سایر اجسام به کار می‌رود و آن را با نماد oz۱ نشان می‌دهند. اونس معمولی در اوزان بین الملی برابر است با یک شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن که در سیستم متریک مساوی می‌شود با ۲۸.۳۴۹۵۲۳۳۶۰۵ گرم. اونس در آمریکا بسیار رایج است به گونه‌ای که خرید و فروش طلا بین مردم معمولی جامعه براساس واحد وزن اونس صورت می‌گیرد. واحد اونس برای فلزات گران قیمتی مانند طلا ، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم نیز استفاده می‌شود. واحد اونس که برای طلا در معاملات استفاده می‌شود؛ معادل ۳۱.۹۲۹۶ گرم است.

اصطلاح اونس طلا

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

وزن آن برابر گرم ۳۱.۹۳۴۷۳۵ = oz۱ باشد. این وزن برای طلا در تمامی دستگاه‌ها یکسان هست.

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha