۱ نفر

اعلام زمان جدید حراج سکه / حباب سکه می‌ترکد؟

۱۹ فروردین ۱۴۰۳، ۱۱:۱۶
کد خبر: 834785
اعلام زمان جدید حراج سکه / حباب سکه می‌ترکد؟

بنابر اعلام مرکز مبادله، از هفته آینده عرضه گسترده سکه طلا در مرکز مبادله آغاز خواهد شد عرضه‌هایی که به گفته کارشناسان می‌تواند در کاهش حباب سکه موثر باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از از سال گذشته ۹ حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران عملیاتی شد و در این راستا انواع سکه‌های بهار آزادی به متقاضیان بر اساس اولویت‌های زمانبتدی تحویل داده شد.

عرضه سکه‌های طلایی که اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران درباره آن گفت: یکی از اقدامات مهمی که در مرکز مبادله ارز و طلای در سال ۱۴۰۲ انجام شد بحث حراج سکه بود. مدت‌ها بود که حراج سکه متناسب با نیاز بازار صورت نگرفته بود. بانک مرکزی با توجه به نیازسنجی که داشت اقدام به طراحی سازوکاری کرد که بتواند سکه مورد نیاز مصرف‌کنندگان را با توجه به نیاز بازار و با توجه به تغییراتی که در بازار جهانی طلا بود فراهم و در نهایت بازار را مدیریت کند.

بیش از ۱۱۰ هزار قطعه سکه سال گذشته در مرکز مبادله فروخته شد

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: در سال گذشته ۹ حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا از طریق سامانه اتفاق افتاد که در نهایت در این ۹ حراج بیش از ۱۱۰ هزار انواع قطعه سکه بهار آزادی در اختیار متقاضیان قرار گرفت. ارزش ریالی این مقدار سکه هم بیش از هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.

حالا روز گذشته مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام کرد: از هفته آینده حراج گسترده انواع سکه بهار آزادی از طریق سامانه معاملات مرکز مبادله ایران به آدرس market.ice.ir آغاز خواهد شد همچنین اطلاعات تکمیلی درباره این حراج‌ها و ضوابط آن از طریق این سامانه و پایگاه اطلاع رسانی مرکز مبادله ایران به آدرس www.ice.ir اطلاع رسانی خواهد شد.

گفتنی است، متقاضیانی که تاکنون در سامانه مزبور ثبت‌نام نکرده‌اند، در اولین فرصت نسبت به ثبت‌نام و احراز هویت اقدام کنند.

پیش از این هم نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته بود: امکان شرکت آحاد جامعه در حراج سکه یکی از ویژگی‌های مثبت این عرضه است. همچنین عرضه سکه در مرکز مبادله ایران در شرایطی که زمان و قیمت عرضه دقیق‌تر مشخص شود، می‌تواند نقشی مهمی در کاهش قیمت سکه و حباب آن ایفا کند؛ ولی در کل می‌دانیم که این عرضه قطعا آثاری بر قیمت و حباب سکه در بازار خواهد داشت.

در ادامه هم سیاوش غیبی‌پور کارشناس اقتصادی در گفت و با باشگاه خبرنگاران گفت: هر توزیع کلانی به اصطلاح عرضه خارج از بازار می‌تواند شوک بر شبکه توزیع ایجاد کند و اثر گذاری بر شبکه توزیع و پاسخ به نیازها به‌عبارتی پاسخ به تقاضاها می‌تواند بر کاهش حباب سکه طلا موثر واقع شود البته ما سال گذشته هم عرضه سکه در مرکز مبادله را داشتیم، اما بنا بر اعلام خود مرکز مبادله از هفته آینده عرضه سکه‌ها گسترده‌تر خواهد بود و با توجه به موقعیت زمانی فعلی بنظر می‌تواند در کاهش حباب سکه این عرضه‌ها نقش آفرینی کند.

سکه‌های طلایی که پیش از این هم  متقاضیان دریافت سکه طلا می‌توانستند از شعب بانک ملی،  مطابق با دوره زمانی تحویل هر یک از حراج ها، به شعب منتخب مراجعه و بر اساس شرایط اعلامی  آن را دریافت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha