۰ نفر

هشدار بیل کلینتون درباره به قدرت رسیدن ترامپ

۱۱ فروردین ۱۴۰۳، ۲۳:۴۹
کد خبر: 833408
هشدار بیل کلینتون درباره به قدرت رسیدن ترامپ

باراک اوباما و بیل کلینتون روسای جمهور سابق دموکرات آمریکا روز پنجشنبه گذشته در مراسمی با حضور جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در شهر نیویورک حضور یافتند تا برای ستاد انتخاباتی بایدن کمک‌های مالی جمع آوری کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از عصر ایران، رویترز نوشت: کلینتون و اوباما در این مراسم به موضوعی پرداختند که اقتصاددانان، استراتژیست‌های سیاسی دموکرات و کاخ سفید را آزار می‌دهد و آن سوال این است که اگر آمار و وضعیت اقتصادی ایالات متحده در دوره ۳ سال گذشته جو بایدن بسیار خوب بوده، چرا آمریکایی‌ها از اقتصاد اینقدر ناراضی هستند؟

اوباما و کلینتون در مراسم جمع آوری کمک‌های مالی برای جو بایدن در سالن "رادیو سیتی موزیک" شهر نیویورک، از هزاران نفر خواستند که برای دور دوم ریاست جمهوری از دموکرات‌ها حمایت کنند.

همزمان این دو رییس جمهوری سابق دموکرات در سخنان خود تلاش کردند که چرایی نارضایتی بسیاری از آمریکایی‌ها از وضعیت اقتصادی را با وجود آمارهای خوب اقتصادی دوران بایدن از جمله رشد اشتغال، افزایش بودجه نظام سلامت و نیز رشد بیش از انتظار تولید ناخالص داخلی آمریکا شرح دهند.

اوباما گفت: "اگر سخت کار می‌کنید، ولی هزینه‌های شما بر خلاف درآمدتان بالاتر می‌رود و نگران اجاره خانه و قیمت بنزین هستید، قابل درک است. "

او افزود: چیزی که بایدن و افرادی که از او حمایت می‌کنند باید با هم ارتباط برقرار کنند این است: به نظر شما چه کسی واقعا به فکر دخل و خرج شما خواهد بود؟ " 

اوباما در ادامه تصریح کرد که فکر نمی‌کند دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق و نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری، از پس انجام این آزمون برآید.

ترامپ و جمهوری‌خواهان طی ماه‌های گذشته به طور مرتب بایدن را به دلیل قیمت‌های بالای مواد غذایی و بازار مسکن که به سایر بخش‌های اقتصاد آسیب می‌زند، مورد سرزنش قرار می‌دهند. بایدن نیز در مقابل استدلال کرده است که تورم در حال کاهش است، اما هنوز کار بیشتری برای انجام دادن وجود دارد.

کلینتون، که از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۱ رئیس جمهوری آمریکا بوده، به نظر می‌رسید از ادامه وضعیت فعلی نگران است و انتخابات این دوره را با انتخابات سال ۲۰۱۶ مقایسه می‌کند که همسرش، هیلاری کلینتون از ترامپ شکست خورد.

کلینتون گفت، بحران مالی سال ۲۰۰۸ آنچه را که اوباما می‌توانست انجام دهد مخدوش و محدود کرد. به گفته کلینتون، بایدن، در زمانی که معاون اوباما بود، "کار خوبی" انجام داد و در آن زمان قانون بهبودی سال ۲۰۰۹ را اجرا کرد، زیرا آن دو (اوباما و بایدن) برای پر کردن حفره ۳ تریلیون دلاری در اقتصاد تلاش می‌کردند. اما در پایان دوره اوباما، مردم هنوز نتوانستند پیشرفت اقتصادی را به طور کامل احساس کنند و اثرات این پیشرفت بعدها در دوره ترامپ نمایان شد.

کلینتون در مورد اقتصادی که ترامپ از سلف خود به ارث برد، گفت: " صادقانه بگوییم رییس جمهور ترامپ، چند سال خوب را پشت سر گذاشت، زیرا زمینه آن سال‌های خوب اقتصادی در دوره اوباما پایه گذاری شده بود و در واقع ترامپ نتایج مثبت آن سیاست‌ها را از باراک اوباما دزدید و به نام خود زد.

کلینتون افزود: من به سخنان او گوش می‌دادم که دایم می‌گفت اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۶ چقدر وحشتناک بود و سپس تا ژانویه ۲۰۱۷ و پس از تحلیفش، به طرز معجزه آسایی یک شبه همه چیز فوق العاده شد! "

کلینتون  افزود که کشور نباید دوباره اشتباه سال ۲۰۱۶ را مرتکب شود و به ترامپ اعتماد کند.

طبق گزارش ها، در مراسم پنجشنبه شب در سالن "رادیو سیتی موزیک" نیویورک که بزرگ‌ترین مراسم جمع آوری کمک‌های مالی برای یک نامزد دموکرات در ادوار مختلف انتخابات آمریکا بوده و مراسمی با حضور ستاره‌های پرشمار و سرمایه داران حامی مالی حزب دموکرات بود، ۲۵ میلیون دلار پول برای ستاد انتخاباتی بایدن جمع آوری شد.  

گفتنی است عملکرد بایدن در مقایسه با ترامپ در زمینه جمع آوری کمک‌های مالی بسیار بهتر بوده و بایدن بیش از دوبرابر ترامپ کمک‌های مالی برای ستاد خود جمع آوری کرده است. بسیاری با مقایسه عملکرد بهتر هیلاری کلینتون در انتخابات سال ۲۰۱۶ در زمینه جمع آوری کمک‌های مالی بیشتر از ترامپ معتقدند این عامل هر چند مهم است، اما با تجربه انتخابات سال ۲۰۱۶ هیچ تضمینی برای پیروزی در انتخابات محسوب نمی‌شود.

طبق نظر سنجی‌ها دونالد ترامپ تاکنون بر بایدن برتری دارد؛ هر چند که تا زمان برگزاری انتخابات بیش از ۷ ماه زمان مانده و طی این مدت وقایع زیادی می‌تواند ورق انتخابات را له یا علیه دو نامزد اصلی برگرداند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha