۰ نفر

۵ هزار نخبه در دولت استخدام می‌شوند + جزییات

۱۹ آذر ۱۴۰۲، ۱۳:۵۰
کد خبر: 812949
۵ هزار نخبه در دولت استخدام می‌شوند + جزییات

معاون حقوقی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: امسال حدود ۱۰۰۰ نفر از کسانی که بر اساس تعریف بنیاد ملی نخبگان، نخبه محسوب می‌شوند در طرح شهید زین‌الدین استخدام شدند و حدود ۵ هزار نفر نیز سال آینده جذب می‌شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مهدی یزدان‌پناه معاون حقوقی سازمان اداری و استخدامی کشور  امروز در سی و ششمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها در مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در یک پژوهش مشخص شد کیفیت نیروی کار بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۴۰۰ در حوزه صنعت، معدن، آب، برق و گاز، رشد زیادی داشته است. ولی رشد بهره‌وری کل اقتصاد در برنامه ششم توسعه تا پایان ۱۴۰۱، باوجود هدف‌گذاری ۲.۸ درصد، به چهار دهم درصد رسیده است. اگرچه در ظاهر، شاخص کیفیت نیروی کار افزایش یافته؛ بهره‌وری نزولی بوده است.

وی بیان کرد: اگرچه شاهد افزایش دو شاخص تحصیلات هستیم. الزاماً این افزایش کیفیت، به افزایش بهره‌وری نیروی کار کشور منجر نشده است. گویی حل مسئله در نظام اداری کشور اتفاق نمی‌افتد.

معاون حقوقی سازمان اداری استخدامی با بیان این‌که رضایت مندی افراد از نظام اداری بسیار پایین است، در مورد این مشکل گفت: باید مشخص شود ایراد از کجاست. انگیزه‌ها از دست می رود؟ به خوبی آموزش داده نشده؟ مشاغل ما نیاز به این تحصیلات ندارند؟ کارمندان ما در جای خود قرار نگرفته‌اند؟ یا برای حل مسائل کشور آمورش ندیده‌اند؟

وی ادامه داد: رضایت‌مندی از دریافت خدمات پایین و معدل نظام اداری ۱۳ است.

یزدان‌پناه با بیان اینکه نظام اداری در حال خالی شدن از نخبگان است، گفت: در برخی رشته‌ها مثل حقوقی‌ها و فناوری اطلاعات نخبگان در آزمون‌های استخدامی شرکت نمی‌کنند.

یزدان‌پناه با اشاره به برداشته شدن سقف حقوق و مزایا برای اساتید گفت: امسال سقف حقوق ۵۵ میلیون تومان است؛ ولی برای اساتید در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، سقف حقوق را برداشتند. با وجود این، مشخص شده ادراک عدالت اهمیت دارد که فرد بداند در عدالت قرار دارد، نه ادراک حقوق و دستمزد. ادراک عدالت در حال از دست رفتن است.

معاون حقوقی سازمان اداری استخدامی گفت: ادراک تبعیض باعث شده نخبگان را در نظام اداری از دست دهیم، زیرا آن‌ها عدالت را احساس نمی‌کنند.

یزدان‌پناه با بیان اینکه نظام سازمان اداری استخدامی به دنبال جذب نخبگان است، گفت: بهار استخدام راه‌اندازی کردیم و در این بین وزارت علوم نقش پررنگی دارد.

وی با اشاره به شرکت نکردن مردان در آزمون استخدامی برخی بخش‌ها گفت: امسال ۵۸ هزار نفر در وزارت آموزش و پرورش استخدام شدند، ولی در برخی رشته‌ها تعداد داوطلبان مردان کم بود.

معاون حقوقی سازمان اداری استخدامی به مصوبه دولت برای جذب و نگهداری استعدادهای برتر در دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های نخبگانی در پنج دسته تقسیم شدند و امسال در طرح شهید زین‌الدین کسانی که با تعریف بنیاد ملی نخبگان، نخبه محسوب می‌شدند، حدود هزار نفر استخدام شدند و حدود ۵ هزار نفر نیز سال آینده جذب خواهیم کرد.

وی درباره ارتباط دستگاه‌های مختلف با سازمان ملی نخبگان نیز گفت: دستگاه‌ها باید با سازمان ملی نخبگان مرتبط باشند و سهم خود را جذب کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha