۲ نفر

رییس سازمان برنامه و بودجه؛

درآمد ۷۵ میلیونی مالیات ندارد

۱۹ آذر ۱۴۰۲، ۱۳:۴۷
کد خبر: 812947
درآمد ۷۵ میلیونی مالیات ندارد

رییس سازمان برنامه و بودجه ضمن تاکید بر اینکه نرخ های مالیاتی ثابت مانده و افزایش ضرایب مالیاتی در سال آینده نداریم، گفت: افزایش ۴۹.۸ درصدی درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده ناشی از شناسایی مودیان جدید و تورم درآمدهاست که مالیات هم متناسب با تورم رشد می کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، داوود منظور درباره مالیات در سال آینده گفت: در سال آینده میزان درآمدهای مالیاتی را ۱۱۲۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده ایم که از چهار بخش تامین می شود؛ مالیات بر اشخاص حقوقی و شرکت ها، مالیات بر درآمدها که عمدتا شامل مشاغل، حقوق و دستمزد است، مالیات از فروش کالا و خدمات و مالیات ثروت مثل مالیات از نقل و انتقالات، مالیات بر ارث و ...

وی افزود: مالیات بر اشخاص حقوقی و مالیات بر کالا و خدمات که عمدتا مالیات بر ارزش افزوده است بیشترین سهم را از درآمدهای مالیاتی دارند؛ به گونه ای که سال آینده پیش بینی کردیم درآمدهای مالیاتی ۴۹.۸ درصد افزایش یابد که از این میزان افزایش ۵۳ درصد آن از رشد مالیات بر اشخاص حقوقی و مالیات بر کالا و خدمات حاصل می شود و حدود ۳۲ درصد نیز از مالیات بر ثروت و درآمدها بدست می آید.

منظور ضمن تاکید بر اینکه به اشخاص حقیقی و تولیدکنندگان فشار مالیاتی وارد نمی شود، گفت: ضرایب مالیاتی یا نرخ مالیاتی را بالا نبرده ایم و نرخ های مالیاتی در همه بخش ها اعم از حقوق و دستمزد، ارزش افزوده، شرکت ها همه ثابت هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به حقوق و دستمزد تا ۱۲ میلیون ثابت ماند مالیات تعلق نمی گیرد. همچنین درآمد مشاغل تا ۷۵ میلیون معاف از مالیات است و درآمد مستغلات و اجاره نیز تا ۵۷ میلیون معاف از مالیات هستند.

وی درخصوص چگونگی افزایش درآمدهای مالیاتی گفت: مالیات روی درآمدهاست و از سود اسمی دریافت می شود؛ یعنی تولیدکننده با قیمت بالاتری کالا را می فروشد و هزینه ها را با قیمت بالاتر تامین می کند و این تورم هر ساله خود به خود سود شرکت ها را بالا می برد؛ لذا مقدار مالیات هم متناسب با تورم رشد می کند. از سوی دیگر عامل دوم افزایش درآمدهای مالیاتی، شناسایی مودیان جدید است و تعداد مودیان بالا می رود.

منظور تاکید کرد: تمرکز دولت در حال حاضر بر جلوگیری از فرارهای مالیاتی به ویژه فرارهای مالیاتی بزرگ است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  36 0
  داوودخان میگه : یعنی تولیدکننده کالاها را با قیمت بالاتر میفروشد و تورم بالاتر میره و ما از وی مالیات بیشتری میگیریم، اونوقت کارگران و کارمندان که حقوقشان فقط یک مرتبه افزایش پیدا میکنه، چه خاکی برسر خودشان کنند؟ آنهم افزایش حقوق ۲۰درصدی، درحالیکه تورم اسمی ۴۷درصده!!! آخه شماها چقدر ظالم و نامرد هستید!؟
 • مکاییل IR ۰۵:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  29 2
  خدا ریشه تون ا بکنه ما ۱۰ تومنم نمی‌گیریم مالیات از مون کم میکنن اون وقت شما چی میگیید
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  28 2
  اگر تورم ۵۰ درصده که هست چرا درامد حقو ق بگیران و معافیت مالیاتی ۵۰ درصد رشد نداشته؟؟؟؟ شماها دشمن مردم هستید
 • مهدی IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  15 0
  آقای منظور حتما راست می گوید. ولی تغیر در مفاد ماده ۱۳۱ و تبصره ۷ ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم و ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده . در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ یعنی افزایس سهم مالیات تولید کنندگان
 • علی اکبر IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  19 3
  ماحقوق بگیره واقعا بدبختیم چون چند مرتبه از ما مالیات میگیرن اول که حقوق می گیریم مالیات کم می کنن وبعد مثل بقیه مردم هر چیزی می خریم مالیات وارزش افزوده باید پرداخت شود چرا یک فکر اساسی نمی کنن
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  20 2
  داره سیگنال تورم وحشت ناک رو میده
 • کسری IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۲
  14 1
  سرطان بگیری با اون طرز فکرت بدبخت بیچاره
 • DE ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۲
  7 0
  ۷۵ میلیون در سال یاد ماه ؟ اگر سال باشه که خیلی مسخره است
 • ناشناس IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۲
  8 0
  مسخره است درآمد 75میلیونی یا سود 75میلیونی که پس از کسر هزینه ها بدست آمده است متاسفانه متولیان مالیات فقط به درآمد توجه دارند و نه درآمد وهرینه
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۳
  8 0
  اونایی که سالیانه ۷۰ملیون میگیرن مالیات بدن😭😭توکه ماهی ۷۰م تومن چی؟
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۴
  1 0
  با سلام باید منتظرمهاجرت باشیم
 • محمد IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۵
  0 0
  مالیات ستانی همه استقبال می‌کنند ولی با حساب وکتاب ویه عده مالیات بدهند ویه عده قانون بلد مالیات ندهند سزوارنیست