۳ نفر

فوری / نرخ مالیات این مودیان صفر شد

۱۳ آذر ۱۴۰۲، ۲۱:۰۶
کد خبر: 811854
فوری / نرخ مالیات این مودیان صفر شد

قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در برنامۀ بدون توقف گفت: در گذشته، مأموران مالیاتی سراغ مودیان می‌رفتند و صحبت می‌کردند و دفاتر را دنبال می‌کردند. این روش حاشیه‌های مربوط به خودش را داشت و در جایی مشکلاتی را هم ایجاد می‌کرد. باید با سامانه‌محوری جلو برویم و با سیستم‌پذیری این موضوع را حل کنیم.

او ادامه داد: اکنون مالیات به‌سمت سامانه‌محوری رفته و این اتفاق بزرگی است و پیش‌بینی ما این است که حدود ۱۲ میلیون مؤدی حقوقی و حقیقی داریم که باید پوشۀ خودشان را در این سامانه ثبت کنند و تاکنون ۹ میلیون نفر ثبت کردند و همه عمدتاً در این دولت اتفاق افتاده، البته در گذشته سامانه وجود داشته، اما افراد به‌دلایل مختلف پای کار عملی نیامده‌ بودند. اکنون از ۱۲ میلیون نفر، ۹ میلیون نفر پوشۀ مالیاتی را پر کرده‌اند و از این ۹ میلیون نفر ۴ میلیون نفر شامل تبصرۀ مادۀ ۱۰۰ شده‌اند یعنی نرخ مالیات آنها صفر شده و به‌گونه‌ای خوداظهاری کرده و وارد سیستم سامانه مالیات شدند.

یعنی کسی که درآمدش از ۱۰۰ برابر سقف مالیاتی بالا نرفته است، نرخ مالیاتش صفر شده است؛ حدود دو میلیون نفر دیگر هم داریم که مالیات سالیانه‌شان زیر ۱۰ میلیون تومان است. پس از آن ۹ میلیون نفر، ۶ میلیون نفر یا نرخ مالیاتشان صفر شده یا مالیات حداقلی ۱۰ میلیون تومانی پرداخت می‌کنند. فرار مالیاتی حدود ۲ تا ۳ میلیون نفر بعدی هم به حداقل می‌رسد. توجه به حوزه مالیات از افتخارات مجلس یازدهم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha