۰ نفر

اقتصاد آنلاین بررسی می‌کند؛

به بهانه تجدید ارزیابی دارایی‌ها؛ «وغدیر»؛ آماده رشد!

۱۳ آذر ۱۴۰۲، ۱۱:۵۲
کد خبر: 811759
به بهانه تجدید ارزیابی دارایی‌ها؛ «وغدیر»؛ آماده رشد!

وغدیر با تاکید سازمان در مسیر تجدید ارزیابی قرار میگرد تا دارایی های خود را به روز کرده و ارزش ذاتی افزایش یابد. با این مقدومه مروری تحلیلی بر وضعیت هلدینگ غدیر خواهیم داشت:

هلدینگ غدیر با ارزش مارکت ۱۶۰۷ هزار میلیارد ریال و قیمت روز ۲۲۳۲۰ ریال دومین هلدینگ بزرگ سرمایه گذاری چندرشته ای است.

شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در ابتدا با نام شرکت سرمایه‌گذاری بانک صادرات ایران تاسیس شد. نام این شرکت از اوایل سال ۱۳۷۵ با نماد وغدیر در فهرست شرکت‌های بورس درج و معاملات بر روی سهام این شرکت از همان سال آغاز شد. شرکت سرمایه‌گذاری غدیر هم‌اکنون مالکیت ۱۳۰ شرکت فعال در حوزه‌های مختلف را در اختیار دارد. شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به‌عنوان یکی از ۵ شرکت سرمایه‌گذاری چندرشته‌ای صنعتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع و معادن و فلزات اساسی، برق و انرژی، سیمان و صنایع وابسته، واسطه‌گری‌های مالی و… فعالیت دارد. عمده فعالیت وغدیر در حوزه محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی است. سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در بدو تاسیس مبلغ ۱۰ میلیارد ریال بوده است. اکنون سرمایه شرکت پس از ۱۳ مرحله افزایش سرمایه به مبلغ ۷۲ هزار میلیارد ریال رسید. افزایش سرمایه‌های شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران، اندوخته سرمایه‌ای و سود انباشته بوده است.

سهامداران بالای ۱ درصد شرکت در ذیل آمده است.

موسسه صندوق بازنشستگی عمده ترین سهامدار شرکت با بیش از ۲۳ درصد سهام است. 

۱۸٫۸۰ درصد در اختیار صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و حدود ۱۴ درصد در اختیار صندوق‌های بیمه نیروهای مسلح است. شرکت سرمایه‌گذاری تجاری شستان با حدود ۱۳ درصد نیز از سهامداران عمده وغدیر به شمار می‌آید.

 سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح به‌صورت تلفیقی ۵۳٫۱۶ درصد از سهام وغدیر را در اختیار دارد.

به بهانه تجدید ارزیابی دارایی‌ها؛ «وغدیر»؛ آماده رشد!

مهمترین شرکتهای بورسی آن عبارتند از:

گسترش نفت و گاز پارسیان - بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر - پتروشیمی پارس و توسعه سرمایه و صنعت غدیر- سنگ آهن گهر زمین می باشد.

ارزش پرتفوی بورسی شرکت در انتهای ابان ماه ۱,۷۷۹,۶۴۰,۶۵۰ میلیون ریال  می باشد. ۷۶,۰۴۶,۶۵۷ میلیون ریال بهای تمام شده پرتفوی بورسی است که ارزش افزوده روز  انتهای دوره ۱,۷۰۳,۵۹۳,۹۹۳ میلیون ریال میشود.

شرکت های مهم غیر بورسی وغدیر عبارتند از:

صنعتی و بازرگانی غدیر

مجتمع صنایع الومینیوم جنوب

سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر/ مالک ۵۱ درصد نیروگاه گیلان به ظرفیت ۱٬۳۰۰ مگاوات است.

گسترش صنعت نوین ایرانیان

بین المللی توسعه ساحل و فراساحل نگین کیش

سپید دماوند

لازم به ذکر است که میانگین P/NAV محاسبه شده تحلیلگران برای وغدیر حدود ۶۵ درصد است.

تحلیل نموداری و روند پیش روی وغدیر:

به بهانه تجدید ارزیابی دارایی‌ها؛ «وغدیر»؛ آماده رشد!

وغدیر  در مسیر تکمیل یک دیامتریک بلند مدت صعودی است. همانگونه که مشاهده میشود پس از اتمام لگ صعودی (C) از سناریو محتمل ، وارد لگ نزولی (D) شدیم. A از D شارپ ریخت و سپس در رشد b از B به سر می بریم. با رعایت حدحمایت معتبر نزدیک ۱۹۴۵-۲۰۰۰ تومان می توان هدف حوالی ۲۸۰۰-۳۰۰۰ تومان را برای این  ریز موج مد نظر داشت.  سپس اصلاح c از (D) را داشته باشیم.

در لگ صعودی (E)هدف های بالاتری برای وغدیر میان مدت و بلند مدت می توان متصور بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha