۰ نفر

نماینده مجلس؛

نرخ‌های مالیاتی افزایش نیافته است

۱۳ آذر ۱۴۰۲، ۹:۳۱
کد خبر: 811718
نرخ‌های مالیاتی افزایش نیافته است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به افزایش ۶۰ درصدی درآمد مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده گفت: دولت نرخ‌های مالیاتی را بالا نبرده است بلکه این افزایش از کسانی که مالیات نمی دادند، فرارهای مالیاتی و معافیت های مالیاتی تامین می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، جعفر قادری گفت: در برنامه پنج ساله هدف گذاری شده سهم درآمدهای مالیاتی از کل تولید ناخالص داخلی که الان هفت درصد است به ۱۰ درصد افزایش پیدا کند بنابراین سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه امسال هم باید افزایش داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه در طول سه سال گذشته سهم مالیات‌ها سالانه افزایش داشته است، این باعث می‌شود تراز جاری بودجه بهتر شود و هزینه‌های جاری توسط درآمدهای مالیاتی پوشش داده شود، در نتیجه این اقدامات کمک می‌کند ترکیب درآمدهای دولت منطقی‌تر شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: یکی از اقدامات مثبت دولت، افزایش سهم درآمدهای مالیاتی بوده است. در بودجه امسال رشد مالیات نسبت به بودجه سال قبل حدود ۶۰ درصد است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: نکته مثبت اینکه دولت نرخ‌های مالیاتی را بالا نبرده است و پایه‌های مالیاتی افزایش پیدا کرده است. به طور مثال خیلی از کسانیکه در طول سال‌های قبل مالیات پرداخت نمی‌کردند، دولت مالیات از آن‌ها دریافت می‌کند و تلاش شده است فرارهای مالیاتی و معافیت‌های مالیاتی کمتر شود.

اطلاعات درآمدی، صحت سنجی می‌شود

قادری در تشریح این موضوع گفت: نگاه دولت قبل این بود که ما به حساب‌های افراد سرک نمی‌کشیم، در صورتیکه یکی از راه‌های تشخیص درآمدهای مالیاتی استفاده از ظرفیت جستجوی منابع درآمدیست.

وی افزود: وقتی که یک مجموعه درآمد قابل توجهی دارد با بررسی گردش حساب‌های بانکی به راحتی مشخص می‌شود که این بنگاه اقتصادی درآمد بالایی دارد و باید مالیات هم از این درآمد بالا اخذ شود، ولی در گذشته به صرف اظهارنامه‌ای که خود فرد پر می‌کرد، بسنده می‌شد، ولی اکنون تلاش می‌شود این اطلاعات صحت سنجی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: به طور مثال اخیرا خبردار شدیم بعضی بنگاه‌های اقتصادی تحت عنوان خیریه فعالیت اقتصادی می‌کنند و از پوشش خیریه استفاده کرده و فرار مالیاتی دارند در صورتیکه باید هر فعالیت اقتصادی شامل مالیات شود.

این نماینده مجلس افزود: در برنامه پنج ساله هدف گذاری شده سهم درآمدهای مالیاتی از کل تولید ناخالص داخلی که الان هفت درصد است به ۱۰ درصد افزایش پیدا کند و بنابراین سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه امسال هم باید افزایش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در کشورهای پیشرفته نسبت درآمدهای مالیاتی بسیار بیشتر است و سهم عمده‌ای از درآمدهای دولت از بخش مالیات تامین می‌شود.

قادری تاکید کرد: درآمدهای مالیاتی یکی ازسالم‌ترین نوع درآمدهای دولت است که هم منابع درآمدی را برای دولت تامین می‌کند و هم از فعالیت‌های غیر مولد و مخرب جلوگیری می‌کند. خصوصا اگر ساختار درآمدی به گونه‌ای باشد که مالیات بر مصرف باشد و مالیات بر تولید نباشد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر ساختار مالیاتی به درستی مورد استفاده قرار گیرد و پایه‌های مالیاتی مناسبی تعریف شود، به سالم سازی محیط کسب و کار هم کمک می‌کند و جلو بسیاری از فعالیت‌های دلالی و واسطه گری را می‌گیرد. همچنین زمینه برای فعالیت‌های شفاف را هم فراهم می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha