۰ نفر

رییس سازمان انرژی اتمی در نشست خبری؛

اسلامی: معاون گروسی به ایران می‌آید

۵ شهریور ۱۴۰۲، ۱۱:۳۴
کد خبر: 731699
اسلامی: معاون گروسی به ایران می‌آید

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: مذاکرات با آژانس نیست و با اعضای ۱+۵ انجام می‌شود. موضوع ما تعاملات با آژانس است و در چارچوب پادمان انجام می‌شود. در خصوص غنی سازی ما چارچوب را رعایت می‌کنیم و طبق همان رفتار خواهیم کرد. معاون گروسی به ایران می‌آید.

به گزارش اقتصاد آنلاین، امروز رونمایی از دستاورد «رادیونوکلئید سزیم -۱۳۷» ، با حضور محمد اسلامی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد. بعد اسلامی در نشست خبری با حضور خبرنگاران شرکت کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: امروز رونمایی یکی از دستاوردهای سازمان انرژی اتمی است و به ملت ایران تقدیم کردیم. با مسائل علمی مواجهند بگویند نتیجه تحقیقات معین نیست. این سازوکار در سازمان انرژی اتمی ایجاد شده با خودباوری و عشق همکاران ما کار می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: ما متوقف نمی‌شوم ما برای گرفتن سزیم در این سال‌ها با مشکلاتی روبرو شدیم و به همکارانمان وقت دادیم خودشان به این دستاورد برسند. 

امروز کلیه صنایع از این محصول بهره‌مند شوند. 

ما بتوانیم سیاست پابرجا همواره در ریل خدمت باشیم. این شعار نیست جمعه‌ها پارس ایزوتوپ در حال کار است من هم بازدیدهایم از این شرکت جمعه‌ها است و آنها پرشور کار می‌کنند.

اسلامی گفت: سنگ بنا در انرژی اتمی سوخت هسته‌ای است. سوخت هسته‌ای مبنایش غنی سازی است. شما اگر این کار را انجام دهی می‌توانی مدعی داشتن صنعت هسته‌ای باشید. صنعت هسته‌ای یک صنعت راهبردی پیش برنده علوم و فناوری است و نفش مستقیم در زندگی مردم دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره فرایند تواید سزیم گفت: نکته مهم برای ما این بوده که از داشته‌های خودمان استفاده کنیم و ظرفیت‌های خودمان را در یک فرایند پیچیده در چرخه قرار دادیم و از شکاف مواد به تولید سزیم دست پیدا کنیم. این سزیم در صنایع ابزار دقیق هسته‌ای و سامانه پرتودهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای بحث چاه پیمایی برای نفت و گاز و مواد معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 وی در خصوص کارهای فرهنگی در سازمان گفت: از گذشته مرکز فرهنگی در سازمان فعال بوده و برنامه ریزی‌ها انجام شده است. از آموزش برای خانواده‌ها و بصیرت افزایی تا برنامه‌های قرآنی برنامه ریزی شده است.

اسلامی در خصوص تولید برق هسته‌ای گفت: احداث ۲۰ هزار مگاوات که فرمایش مقام معظم رهبری است و هم در سند راهبردی وجود دارد، برنامه ریزی شده است. در طول سال‌های قبل به دلیل تحریم و مزاحمت‌ها در اجرای این برنامه دچار مشکل شده بودیم. اکنون نیروگاهی برای تولید برق داریم. طرح‌های توسعه ما در یک رکودی قرار داشت و در این دولت با حمایت‌ها دو پروژه ۱۰۵۰ مگاواتی که با عنوان پروژه دو و سه بوشهر است، در حال ساخت است. امروز روند پروژه روند متفاوتی است و بالغ بر ۲۰۰۰ نفر در پروژه فعال هستند. پروژه‌هایی که در سقف ۲۰ هزار مگاوات ما را قرار می‌دهد، مکان‌ها شناسایی شده و عملیات اجرایی در یکی از سایت‌ها آغاز شده است و مذاکرات و تبادلاتی که با طرف‌های علاقه مند خارجی است، دنبال شده است.

وی در خصوص ادعاها درباره روابط ایران و آژانس گفت: مذاکرات با آژانس نیست و با اعضای ۱+۵ انجام می‌شود. موضوع ما تعاملات با آژانس است و در چارچوب پادمان انجام می‌شود. در خصوص غنی سازی ما چارچوب را رعایت می‌کنیم و طبق همان رفتار خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص همکاری با کشورهای منطقه گفت: یکی از نیازهای فوری و مبرم ما این است که دیپلماسی هسته‌ای را برای کشورهای منطقه پایه‌ریزی کنیم و پیشنهاداتی را هم داده‌ایم. با برقراری روابط و گسترش تعاملات روزنه‌های خوب و موثری ایجاد خواهد شد تا اولا فهم برنامه هسته‌ای ایران را فراگیرتر کنیم. همچنین برنامه‌هایی پایه‌ریزی کنیم که آسیب پذیری‌ها را جلوگیری کنیم.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص ادعاها درباره روابط ایران و آژانس و کاهش غنی‌سازی گفت: مذاکرات با آژانس نیست و با اعضای ۱+۵ انجام می‌شود. موضوع ما تعاملات با آژانس است و در چارچوب پادمان انجام می‌شود. در خصوص غنی سازی ما چارچوب را رعایت می‌کنیم و طبق همان رفتار خواهیم کرد.

اسلامی در خصوص احتمال سفر گروسی به تهران گفت: تنظیمات و مذاکرات ما با آقای گروسی برقرار است. معاون ایشان به ایران خواهند آمد. ما برای اولین بار است که چندین کنفرانس خواهیم داشت و این گفتگوها تداوم خواهد داشت. معاون گروسی به ایران می‌آید.

وی در خصوص جایگاه علمی ایران در فناوری هسته‌ای گفت: منابع در اختیار برای هر کشوری ارزش افزوده قابل ملاحظه‌ای دارد. سوخت هسته‌ای سوختی است که می‌تواند همواره در چرخه باشد و ارزش ایجاد کند. ما در فرایند بحثی که اهمیت داشته در چارچوب نیازهای کشور بهره برداری کنیم.

خوشحالیم که این اتفاق افتاد و تولید سزیم در چارچوب پادمان است.

اسلامی در خصوص راکتور خنداب گفت: با بازطراحی صورت گرفته فرض این بوده که نیازهای کشور پاسخ داده شود. باید این پاسخی برای نیازها باشد و هدف این بوده که ایزوتوپ های مورد نیاز را تولید کند و نکته مهمتر اینکه وارد این عرصه شویم. ما تنها کشور مستقلی هستیم که وارد این جریان شدیم و با استفاده از ظرفیت‌های ملی سامانه را ایجاد کنیم.

اسلامی در خصوص بحث عربستان گفت: ما در چرخه سوخت هسته‌ای جزو نادر کشورها هستیم و چرخه سوخت ما مستقل است. در خصوص عربستان آنها برنامه مفصلی را ترتیب دیده‌اند. ایجاد قابلیت برای این کشور یکی از تدابیر است.

وی در پاسخ در خصوص شرکت در نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین گفت: بله در این جلسه شرکت خواهم کرد.

اسلامی درباره تعاملات با آژانس گفت: تعاملات کشور در چارچوب تدابیری است که ابلاغ شده و در همان چارچوب تعامل خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی در خصوص استفاده از فرصت‌های اقتصادی گفت: برای ما فرصت‌هایی در کشور موجود است و همچنین به دنبال خلق فرصت هم هستیم. ما در نقطه بالادستی معادن را داریم. اگر ما در حوزه معدن سرمایه گذاری کنیم هم به اشتغال و هم به سرمایه گذاری اهمیت می‌دهیم. امروز ما از ۱۰ معدن استفاده می‌کنیم و سال آینده از ۲۰ تا فراتر خواهد رفت. ارزش افزوده این کار به جیب مردم خواهد رفت. در همین مسئله پرتودهی تمام سازوکار را فراهم کردیم. تمام دستگاه‌های مولد پرتو را ارزیابی و تست کردیم. با این اقدامات باقی مانده آفات از بین می‌رود. این هم به معیشت خانواده و هم اقتصاد ملی تاثیر دارد و قابل ملاحظه است. اینها آثار هسته‌ای است که ما از سال گذشته آغاز کردیم و ادامه خواهیم داد.

وی درباره نشست شورای حکام و بیانیه احتمالی آن درباره مسئله هسته‌ای ایران گفت: امسال همان شرایطی را که در گذشته بوده یک مقدار متفاوت‌تر تجربه خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادآنلاین درباره مکان‌های باقیمانده و گزارشی که از گروسی در نشست آتی خواهیم داشت، عنوان کرد: مذاکرات با آژانس نیست. موضوع ما تعاملات با آژانس است که در چارچوب پادمان و ان.پ.تی انجام می‌شود. از چهار مکانی که مطرح بود، دو مکان باقیمانده است که با تعاملاتی که با آژانس داریم، امیدواریم حل شود.

وی افزود: غنی سازی طبق برنامه اقدام راهبردی در چارچوب تدابیر کلی نظام انجام می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha