۰ نفر

امیرعبداللهیان: تهران مسیر گفت و گو را باز نگه داشته است

۱۴ آبان ۱۴۰۱، ۱۱:۲۴
کد خبر: 678868
امیرعبداللهیان: تهران مسیر گفت و گو را باز نگه داشته است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: توسل بیمارگونه برخی از کشورها به یکجانبه‌گرایی ازجمله اعمال تحریم‌های غیرقانونی در مغایرت آشکار با حقوق بین‌الملل و حقوق بشر است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در اولین نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در تهران در این ارتباط ادامه داد: این اقدامات عمیقا تعهد این کشورها به اصول منشور سازمان ملل به ویژه ارتقا و التزام به حقوق بشر را زیر سوال برده است.

وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به مذاکرات رفع تحریم‌ها علیه ایران و با بیان این که تهران مسیر گفت‌وگو را باز نگه داشته است، گفت: مایه تأسف است که دولت آمریکا علیرغم درخواست صریح جامعه جهانی و با وجود دادن وعده‌هایی در این زمینه ، همچنان مسیر اقدامات خصمانه علیه ایران را توأم با پیشبرد سیاست شکست خورده موسوم به «فشار حداکثری» دنبال می‌کند.

متن کامل سخنرانی وزیر خارجه در این نشست بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا مایلم ضمن خوشامدگویی به همه حضار و میهمانان گرامی، مراتب خرسندی خود را از شرکت در این نشست مهم ابراز نمایم. بر این باورم که برگزاری این نشست در شرایط کنونی می تواند بسترهای مناسبی را جهت تقویت همکاری میان اعضای گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد با هدف مقابله با چالش های مشترک فراهم سازد.

همکاران محترم

خانم ها و آقایان

امروز در شرایطی گرد هم آمده‌ایم که جامعه جهانی با چالش های فزاینده ای در ابعاد منطقه ای و  بین المللی مواجه است. علیرغم تداوم تلاش های جامعه بین المللی جهت رسیدگی و غلبه بر این چالش ها، تضعیف بی‌سابقه‌ی چندجانبه‌گرایی توسط برخی دولت ها، عملا منجر به ناکام ماندن این تلاش ها گردیده است. یکجانبه گرایی افسارگسیخته و هژمونی طلبی برخی قدرت های جهانی، دوران جدیدی از ناآرامی و بی ثباتی را برای جامعه بین المللی به ارمغان آورده است. توسل بیمارگونه آن ها به یکجانبه گرایی از جمله اعمال تحریم های غیرقانونی، در مغایرت آشکار با هنجار های حقوق بین المللی و حقوق بشری بوده و عمیقا تعهد این دولت ها به اصول منشور ملل متحد از جمله و بویژه "ارتقاء و احترام به حقوق بشر" را زیر سوال برده است. بی تردید اعمال این تحریم ها به دلیل ممانعت از دستیابی مردم کشورهای تحت تحریم به حقوق اولیه و بنیادین خود، به مثابه جنایت علیه بشریت بوده و مسئولیت بین المللی کشورهای تحریم کننده را در پی خواهد داشت.

خانمها و آقایان

در این رابطه، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه تاثیر منفی اقدامات یکجانبه قهرآمیز بر بهره‌مندی از حقوق بشر، در سفر اخیر خود به تهران با صحه گذاردن بر تاثیرات منفی تحریم های یکجانبه بر حقوق اساسی مردم ایران از جمله حقوق بشر، حق توسعه و حق سلامت به خصوص در شرایط کرونا، بر خواست خود مبنی بر رفع کامل تحریم های یکجانبه علیه ایران تصریح نموده است. بی تردید، مقابله مؤثر و کارآمد با تحریم های ظالمانه، مستلزم تقویت همکاری های بین المللی و تشریک مساعی کشورهای مستقل بوده و در این راستا گروه دوستان منشور ملل متحد به عنوان بلوک کشورهای مخالف با تحریم، با ظرفیت های فراوانی که در اختیار دارد می تواند نقش مهمی در پیشبرد و دستیابی به هدف مشترکمان در قبال همه کشورهای تحریم شده ایفا نماید.

حضار محترم؛

خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای با ایران، بار دیگر بی اعتنایی آن کشور به تعهدات بین المللی خود و نقض آشکار قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد را به منصه ظهور گذاشت. آن دولت برخلاف تمام ادعاهایش، با این اقدام خود قانون‌گریزی و زورگوئی را جایگزین اجرای تعهدات حقوقی خود نمود. این درحالیست که به گواهی همه‌ی ناظران بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر و علیرغم بدعهدی آمریکا و بی عملی اروپا، به راهکار حل و فصل صلح آمیز موضوع پرونده‌ی هسته‌ای پایبند بوده و مسیر گفتگو برای حفظ توافقنامه همواره را باز نگه داشته است. مایه‌ی تاسف است که دولت کنونی آمریکا، علیرغم درخواست صریح جامعه‌ی بین‌المللی و باوجود وعده‌ها و ادعاهای قبلی، همچنان مسیر اقدامات خصمانه علیه ملت ایران و تدوام سیاست شکست خورده موسوم به فشار حداکثری را حفظ نموده و به ‌جای جبران اشتباهات دولت قبلی و بازگشت بی‌قید و شرط به اجرای کامل تعهدات خود، برای دستیابی به توافق برعکس مواضع دوگانه و ریاکارانه اتخاذ می کند.

دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر اراده‌ی قاطع خود مبنی بر استیفای حق مسلم خویش در استفاده‌ از انرژی صلح آمیز هسته‌ای در همه‌ی ابعاد آن، شامل غنی‌سازی برای مقاصد صلح‌آمیز و با رعایت تعهدات بین‌المللی خود، با حسن‌نیت و بر مبنای برابری و احترام متقابل، به ادامه‌ی مذاکرات برای احیای توافق هسته ای پایبند است. تنها هدف چنین مذاکراتی باید تعهد قوی همه‌ی طرف‌ها به اجرای کامل تعهداتشان تحت توافقنامه هسته ای باشد. اما آمریکا باید ثابت کند که دارای حسن‌نیت و اراده‌ی واقعی بوده و در صدد استفاده از مذاکرات برای وقت‌کشی و یافتن بهانه‌ی دیگری برای تداوم نقض تعهدات خود و تداوم تحریم‌ها که این‌کشور متاسفانه به شدت به آن معتاد شده است، نمی‌باشد.

همکاران گرامی؛ خانمها و آقایان

مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل کماکان از سوی کنشگران بزرگ و با روش های نوین ادامه دارد. در این رابطه، سوء استفاده از فناوری های جدید ارتباطاتی و فضای مجازی با هدف تضعیف حاکمیت ملی و استقلال سیاسی، ابعاد نگران کننده ای به خود گرفته  است. تولید، و انتشار اخبار و محتواهای جعلی و اطلاعات غلط و گمراه کننده در فضای مجازی علیه ملت ها و دولتها، در مغایرت کامل با اصول حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است. اقدامی که یکپارچگی اجتماعی کشورهای مستقل را از طریق فضای مجازی هدف قرار داده و انجام اقدامات تروریستی، خشونت و بی ثبات سازی در جوامع این کشورها را تشویق می کند. در این رابطه، اقدام مشترک کشورهای مستقل، به خصوص اعضای گروه دوستان منشور با هدف ایجاد سازوکارهای مناسب درچارچوب نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد جهت مقابله با این پدیده امری ضروری است.

بدون تردید، مهمترین ناقض حقوق بین الملل و منشور ملل متحد و نیز عامل درگیری، ویرانی و بی‌ثبات سازی دهه‌های اخیر در منطقه غرب آسیا، رژیم صهیونیستی و جعلی اسرائیل است. اشغال فلسطین و بخش‌هایی از سرزمین‌های سایر دول عرب و محروم ساختن ملت مظلوم فلسطین از حقوق مسلم و ذاتی خود، نقض و بی توجهی به قطعنامه های صادره از سوی ارگان های مختلف سازمان ملل از جمله اقدامات غیرقانونی است که این رژیم از بدو شکل گیری تا کنون انجام داده است. متاسفانه، سکوت معنادار نهادهای بین‌المللی بویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال جنایات نظام‌مند و غیرانسانی رژیم صهیونیستی، سران این رژیم را در استمرار و تشدید جنایات خود و گسترش دامنه‌ی تجاوز و تهدیداتشان به سایر کشورهای منطقه بیش از پیش گستاخ‌ تر نموده است، به گونه ای که آپارتاید و تبعیض نژادی، پاکسازی قومی، تخریب منازل و کشتار فلسطینیان به رفتار روزانه‌ی رژیم جعلی اسرائیل تبدیل شده‌است.

دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نمی‌توانند و نباید در مقابل رژیمی که همه‌ی جنایات و جرائم اصلی بین‌المللی را به صورت مکرر و مستمر مرتکب شده و می‌شود، ساکت بمانند. سازمان ملل بویژه شورای امنیت دارای مسئولیتِ آشکار حقوقی، انسانی و اخلاقی برای مقابله با این جنایات، اجرای قطعنامه های خود در مورد مساله فلسطین و تضمین تحقق کلیه‌ی حقوق مسلم فلسطینی‌ها می باشد. جمهوری اسلامی ایران همانگونه که بارها اعلام کرده، تنها راهِ دستیابی به صلح در فلسطین را علاوه بر مقاومت مردم، برگزاری همه‌پرسی با مشارکت کلیه‌ی ساکنان اصلی فلسطین، شامل مسیحیان، یهودیان و مسلمانان و نیز آوارگان فلسطینی و تشکیل دولت مستقل فلسطین در سراسر سرزمین تاریخی و مادری فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس می‌داند.

همکاران محترم، خانم ها و آقایان؛

ایجاد یک منطقه‌ی قوی در غرب آسیا همواره از  اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده است. با این حال طی دهه های اخیر، مداخلات گسترده و مستمر کنشگران فرامنطقه ای در امور داخلی کشورهای منطقه و اشغالگری و اعمال تحریم های غیرقانونی از سوی آنان، تحقق این هدف را با چالشی جدی مواجه نموده است. تداوم اقدامات مغایر حقوق بین الملل توسط قدرت های غربی در منطقه غرب آسیا از افغانستان تا عراق، لبنان، فلسطین، سوریه و یمن به تقویت گروههای تروریستی و تجزیه طلب انجامیده، و صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی را به مخاطره انداخته است. با این حال امروزه، خواستِ و اراده ملت‌های منطقه برای تحقق پیشرفت، استقلال، رفع اشغالگری و برخورداری از امنیت، جدی‌تر از همیشه شده و نوید بخش فردایی بهتر برای نسل های آینده می باشد. بارور شدن دکترین مقاومت، جلوه بارز عزم ملت‌ها برای تحقق این مهم است.

در پایان، ضمن ارج نهادن به تلاش های کشورهای عضو گروه دوستان منشور ملل متحد در تقویت چندجانبه گرایی و تفوق حقوق بین الملل در مناسبات جهانی، امیدوارم نشست امروز بتواند افق های نوینی را برای تقویت همکاری ها و پیشبرد اهداف مشترکمان پیش روی ما قرار دهد.

متشکرم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آقای بورل در گفت‌وگویی که چهار روز پیش با من داشت گفت پیام شما در خصوص مذاکرات برای لغو تحریم‌ها را به طرف آمریکایی منتقل کردیم و طرف آمریکایی اعلام کرده که پیام ایران را با دقت بررسی می‌کند و پاسخ ایران را طی چند روز آینده می‌دهد. ما منتظر پاسخ آنها هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات بایدن مبنی بر این که ایران را به زودی آزاد می‌کنیم، گفت: آقای رییسی دیروز پاسخ اظهارات آقای بایدن را دادند . مقامات آمریکایی نیز بلافاصله بعد از اظهارات نسنجیده ایشان، این موضع را اصلاح کردند و آنها از طریق مجاری دیپلماتیک به ما اعلام کردند که آمریکا چنین موضعی را ندارد. البته برای ما پوشیده نیست که نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده که برای تغییر نظام در ایران تلاش کند.

وی ادامه داد : بارها در مذاکرات هسته‌ای این موضع به صراحت به طرف آمریکایی گفته شده که رفتار شما صادقانه و مبتنی بر حل مشکل نیست و شما همواره اهداف پنهانی را برای منافع خود در منطقه دنبال می‌کنید و به فکر ملت‌های منطقه نیستید.

وزیر خارجه ایران در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که با اشاره به اقدامات آمریکا در طی دو دهه گذشته در کشورهایی چون عراق و افغانستان اظهار کرد: آمریکایی‌ها از مدت‌ها پیش گفته بودند که پلن B در مورد ایران دارند و این موضوع را در مورد ایران دنبال می‌کنند. همه آن چیزی که ملت ایران در این ۴۰ روز مشاهده کرد همه پلن B بود که آمریکایی‌ها می‌خواستند دنبال کنند و خدا را شکر با حمایت مقام معظم رهبری و بصیرت مردم ایران شکست خوردند.

وزیر خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه و برخی از اظهاراتی که در این زمینه طی روزهای اخیر برگزار شده است، اظهار کرد: امروز نشست دوستان منشور سازمان ملل با حضور نمایندگان ۱۸ کشور در تهران برگزار شده است و هدف اصلی آن مقابله با یکجانبه گرایی و تحریم‌های غیر عادلانه و ارسال پیام در این زمینه به جامعه جهانی است.

وی ادامه داد: مناسبات ایران و روسیه بر اساس اصول همسایگی و منافع دو جانبه است.

وی با اشاره به برخی از اخبار منتشر شده از سوی مقامات و رسانه‌های غربی در مورد ارسال پهپاد و موشک از سوی ایران به روسیه و اینکه ایران این ابزارها را در اختیار روسیه قرار داده است، تصریح کرد: اظهارات آنها در مورد بخش موشکی کاملا غلط است و بخش پهپاد درست است. ما تعداد محدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

وی با اشاره به موضع ایران در ارتباط با جنگ روسیه و اوکراین و با تاکید بر اینکه ما یک طرف جنگ در اوکراین نیستیم و این موضوع را به مقامات اوکراین نیز اعلام کرده‌ایم، افزود: به مقامات اوکراین تاکید کرده‌ایم که اگر مستنداتی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد در اختیار ما قرار بدهند. در همین چارچوب دو هفته پیش هیات دفاعی ما برای بررسی این موضوع و برگزاری یک نشست مشترک با اوکراینی‌ها در این زمینه به یک کشور اروپایی رفت ولی در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی‌ها در جلسه حضور پیدا نکردند و علت آن نیز فشار آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به خصوص آلمان بود. آنها به طرف اوکراینی گفته بودند که ما می‌خواهیم ایران را به خاطر موضوع پهپادها تحریم کنیم و حالا شما می خواهید در یک نشست مشترک با ایرانی‌ها حضور پیدا کنید و با آنها قهوه بخورید.

وی با بیان اینکه چند روز پیش نیز با وزیر خارجه اوکراین به صورت تلفنی گفت‌وگو کردیم افزود: بار دیگر در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کردیم که اگر طرف اوکراینی مستنداتی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد به ما ارائه کند و در این زمینه توافق کردیم که آنها مستنداتشان را در اختیار ما بگذارند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

این دیپلمات عالی رتبه ایرانی گفت: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

امیر عبداللهیان بار دیگر با اشاره به موضع ایران در خصوص جنگ اوکراین تصریح کرد: موضع ما توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان به منازلشان است و در این مسیر جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشته و همچنان به تلاش‌ها برای توقف جنگ در اوکراین ادامه خواهیم داد.