۰ نفر
فوری‌/ شدیدترین افزایش نرخ بهره فدرال رزرو از سال ٢٠٠٠

فدرال رزرو اعلام کرد که با هدف کنترل تورم نرخ بهره دلار را ٠.۵ واحد درصد افزایش داد این بیشترین افزایش نرخ بهره از سال ٢٠٠٠ تا کنون است.

به گزارش اقتصادآنلاین، رییس بانک مرکزی آمریکا در پایان نشست دو روزه فدرال رزرو اعلام کرد که با هدف کنترل تورم نرخ بهره دلار را ٠.۵ واحد درصد افزایش داده و به بازه ٠.٧۵ تا یک درصد می‌رساند که این بیشترین افزایش نرخ بهره از سال ٢٠٠٠ تا کنون است.

فدرال رزرو همچین تصمیم گرفت ترازنامه عظیم خود را کاهش دهد؛ این تهاجمی ترین تشدید سیاست پولی در دهه های اخیر برای کنترل تورم فزاینده است. 

کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی ایالات متحده به اتفاق آرا در مورد این افزایش رای داد. فدرال رزرو اجازه خواهد داد که دارایی های خزانه داری و اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن در ماه ژوئن با سرعت ترکیبی اولیه ماهانه ۴٧.۵ میلیارد دلار کاهش یابد و طی سه ماه به ٩۵ میلیارد دلار افزایش یابد. 

در بیانیه فدرال رزرو آمده است: «کمیته بسیار مراقب خطرات تورمی است. این در کنار تهاجم روسیه به اوکراین و رویدادهای مرتبط با آن است که فشار افزایشی بیشتری بر تورم ایجاد می‌کند و احتمالاً بر فعالیت‌های اقتصادی تأثیر می‌گذارد».