۰ نفر

رییس کل گمرک خبر داد؛

تجارت ۳.۴میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در سال۹۹ / صادرات ۵۰۹میلیون دلاری به روسیه

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۵:۵۴
کد خبر: 527452
تجارت ۳.۴میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در سال۹۹ / صادرات ۵۰۹میلیون دلاری به روسیه

رییس کل گمرک گفت: تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۹۹ سه میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار بود که سهم صادرات کالاهای ایرانی در این تجارت ۳۱ درصد و واردات از این کشورها ۶۹ درصد بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، «مهدی میراشرفی» اظهار داشت: تجارت ایران با پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۹۹، هشت میلیون و ۶۸۲ هزار و ۱۹۱ تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۷ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۲۱۲ دلار بود که ۶ میلیون و ۲ هزار و ۷۸۸ تن به ارزش ۲ میلیارد و ۳۵۸ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۷۲۰ دلار واردات ایران از این پنج کشور بوده است که ۶۹ درصد کل تجارت با این اتحادیه محسوب می شود.

وی افزود: دو میلیون و ۶۷۹ هزار و ۴۰۳ تن به ارزش یک میلیارد و ۴۹ میلیون و ۸۵ هزار و ۴۹۲ دلار و سهمی برابر با ۳۱ درصد کل تجارت ایران با این اتحادیه نیز صادرات کالاهای ایرانی بوده است.

وی با بیان اینکه پس از اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۱۳۹۸، تجارت ایران با این کشورها رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است، تصریح کرد: در سال ۹۹ با وجود توقف تجارت در مرزها و محدودیت های کرونایی در ارزش واردات و صادرات  به ترتیب یک درصد و و دو درصد  کاهش را تجربه کردیم، در صورتی که در کارنامه تجارت خارجی کشور در این سال کاهشی بیشتر از ۱۵ درصد را شاهد بودیم اما تجارت با کشورهای عضو این اتحادیه تغییرات اندکی را نسبت به سایرین به همراه داشت.

میراشرفی درخصوص میزان تجارت ایران با هریک از اعضای اتحادیه اوراسیا خاطرنشان کرد: روسیه با  ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۸۳۷ تن به ارزش ۲ میلیارد و ۶۲۵ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۴۹۳ دلار اولین شریک ایران در این اتحادیه بوده که رشد ۱۹ درصدی در فروش کالا به ایران و رشد ۱۰ درصدی در خرید کالای ایرانی نسبت به سال ۹۸ داشته است و ۷۷ درصد تجارت با این اتحادیه را در بر می گیرد.

وی در خصوص تجارت ایران با روسیه گفت: پنج میلیون و ۲۴۰ هزار و ۴۴ تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۱۶ میلیون و ۷۳ هزار و ۵۷۶ دلار کالا از روسیه وارد کشور شده است که بیش از ۸۹ درصد واردات از این اتحادیه به شمار می رود و یک میلیون و ۶۰ هزار و ۷۹۳ تن کالا به ارزش ۵۰۹ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۹۱۷ دلار کالای ایرانی در سال ۹۹ به روسیه صادر شده که ۴۸ درصد صادرات به این اتحادیه بوده است.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: قزاقستان با یک میلیون و ۷۸ هزار و ۵۸۵ تن به ارزش ۳۶۹ میلیون و ۲۰۹ هزار و ۵۶۴ دلار، دومین شریک تجاری ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که ۷۴۱ هزار و ۵۱۰ تن کالا به ارزش ۲۰۱ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۵۰۸ دلار از این کشور خریداری شده و ۳۳۷ هزار و ۷۵ تن کالای ایرانی به ارزش ۱۶۷ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۵۶ دلار به آن صادر شده است.

وی افزود: پس از قزاقستان نیز ارمنستان با یک میلیون و ۲۵۱ هزارو ۷۱۴ تن کالا به ارزش ۳۲۱ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۹۷۳ دلار، سومین شریک ایران با خرید ۳۰۴ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۸۲۵ دلار کالا و فروش ۱۷ میلیون ۳۱۹ هزار و ۱۱۲ دلار کالا به ایران بوده است.

میراشرفی اظهار داشت: بلاروس با ۱۹ هزار و ۴۹۷ تن کالا به ارزش ۵۲ میلیون و ۳۳۷ هزار دلار که ۲۱ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۵۴ دلار آن، صادرات کالاهای ایرانی به این کشور و ۳۱ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۲۴۱ دلار آن، فروش کالا از بلاروس به ایران به عنوان چهارمین کشور قرار گرفته است.

وی افزود: قرقیزستان پنجمین شریک تجاری ایران در اتحادیه گمرکی و اقتصادی اوراسیا در سال ۹۹ با ۴۰ هزار و ۵۲۱ تن کالا به ارزش ۴۸ میلیون و ۴۲۶ هزار و ۳۰ دلار، که سهم صادرات کالای ایرانی به این کشور ۴۵ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۲۰ دلار و واردات از این کشور به ایران دو میلیون و ۵۷۴ هزار و ۴۱۰ دلار بوده است.

۱۸۳ میلیون نفر در پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا زندگی می کنند که نزدیک به ۱۴۰ میلیون نفر آن معادل ۷۷ درصد در کشور روسیه هستند.

بر اساس اعلام گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.