حسین عبده تبریزی

اقتصاددان

عنوان شغل

مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه و شهرسازی (عباس آخوندی، دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران؛ ۱۳۹۲ تا هم‎اکنون)

 

رئیس هیأت‌مدیرۀ شرکت خدمات پژوهش و مشاوره مالی تابان خرد (امروز-1385)

 

رئیس هیأت‌مدیرۀ شرکت بین‌الملل سرمایه گذاری و خدمات مالی خردپایه (امروز-1384)

 

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تأمین منابع مالی (امروز-1392)

 

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار (امروز-1392)

 

مدرک تحصیلی

دکتری امور مالی و بانکداری از مدرسه عالی بازرگانی منچستر (1355)

 

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از مرکز مطالعات مدیریت ایران (ICMS) (1353)

 

کارشناسی بازرگانی از مدرسه عالی بازرگانی (1352)

&am

سوابق اجرایی

 رئیس هیأت مدیرۀ لیزینگ بانک اقتصاد نوین (1389-1385)

 

رئیس هیأت مدیرۀ کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران (1389-1386)

 

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایۀ نوین (1389-1387)

 

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایۀ اقتصاد نوین (1387-1385)

 

دبیر کل مؤسسة توسعة صنعت سرمایه‌گذاری ایران (1387-1385)

 

دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران (1384-1382)

 

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی (1384-1380)

 

رئیس هیأت‌مدیرۀ بانک اقتصاد نوین (1382-1380)

 

رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران (1380-1385)

 

توضیحات

حسین عبده تبریزی در سال 1330 در تهران متولد شد. در سال 1352، کارشناسی بازرگانی از مدرسۀ عالی بازرگانی و کارشناسی زبان انگلیسی از دانشگاه علامۀ طباطبایی دریافت نمود. در سال 1353، تحصیلات خود را رشتۀ مدیریت بازرگانی در مرکز مطالعات مدیریت ایران در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و تحصیلات عالی خود را در سطح دکترای رشتۀ امور مالی و بانکداری در مدرسۀ عالی بازرگانی منچستر در سال 1355 به پایان رساند.

سابقۀ تدریس دکتر عبده به دهۀ 50 بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون وی در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی، سازمان‌ها‌ و مراکز تحقیقاتی کشور استاد مدعو بوده است. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامۀ طباطبایی و دانشگاه امام صادق (ع) تنها برخی از مؤسساتی است که دکتر عبده در آن‌ها به تدریس دانش مالی پرداخته است. وی هم‌چنین در مقاطعی از زمان عضو هیأت علمی تمام‌وقت مؤسسۀ عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه، دانشگاه امام صادق (ع) و دانشگاه علامۀ طباطبایی بوده است.

حوزه‌های تحقیقاتی اخیر وی شامل بررسی بحران مالی 2008، مدل‌های کنترل ریسک، نظارت بر بازارهای سرمایه، نظریۀ ساختار سرمایه، تأمین مالی بخش مسکن و مالی رفتاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

دکتر عبده تبریزی مترجم کتاب‌های خطر و بازده، ارزشیابی، مدیریت مالی (دو جلد)، بازارها و نهادهای مالی و چندین کتاب دیگر است. وی هم‌چنین مؤلف کتاب‌های افته‌هایی در مدیریت مالی، مجموعۀ مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (دو جلد)، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار و فرهنگ واژگان مالی است. وی عضو هیأت تحریریۀ نشریه‌های متعدد و از جمله صاحب‌امتیاز روزنامۀ سرمایه بوده است.

 

تالیفات

خطر و بازده مدیریت مالی (جلد 1و2) بازارها و نهادهای مالی افته‌هایی در مدیریت مالی مجموعۀ مقالات مالی و سرمایه‌گذاری (جلد 1و 2) فرهنگ واژگان مالی اندازه‌گیری و مدیریت ریسک بازار مالی املاک و مستغلات (مجموعه مقالات)

لینک‌های دیگر

وب سایت آموزش مالی ایران

 • مشکل خانه‌های خالی مختص کشور ما نیست و در بسیاری از کشورها این مشکل به دلایل مختلف یا «بیش‌‌ساخت» (overbuilt) اتفاق افتاده است.

 • یک کارشناس تشریح کرد؛

  حسین عبده‌تبریزی، ضمن تشریح عوامل جهش قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ تا ۹۹، وضعیت درونی بازار ملک را از هر حیث، فاقد ظرفیت برای ادامه تورم بالا توصیف کرد.

 • یک کارشناس مطرح کرد؛

  صاحب‌نظر ارشد مالی رشد نقدینگی است که قیمت دارایی‌هایی مثل مسکن، سهام، ارز و طلا را تعیین می‌کند.

 • حسین عبده تبریزی ضمن بررسی تاثیر بازگشت آمریکا به برجام گفت: بازار سرمایه در حال حاضر به وضعیت تعادلی خود نزدیک شده است.

 • یک کارشناس حوزه مسکن گفت: در شرایطی که کشور به یک میلیون دلار خود هم نیاز دارد، به برآورد من حداقل حدود ۱۳۰میلیارد دلار خانه خالی و تجاری مازاد به‌ویژه در کلان شهرهای کشور داریم.

 • حسین عبده تبریزی پیشنهاد داد:

  نسخه جایگزین برای کنترل جهش قیمت مسکن با ارائه سه پیشنهاد از سوی صاحب‌نظر ارشد بخش مسکن ارائه شد.

 • در حالی که کارشناسان حرکت نقدینگی به سمت بازارهای طلا، سکه و ارز را برای اقتصاد مضر می‌دانند، بهترین مامن برای آن را در شرایط کنونی، بازار سرمایه اعلام کرده‌اند با این حال معتقدند که باید این نقدینگی به سمت تولید حرکت کند تا موجب بهبود اقتصاد و اشتغالزایی شود و این امر نیازمند رعایت ملزوماتی در رشدهای بورس است.

 • یک تحلیل گر اقتصادی گفت: اینکه تمام صنایع به شرایط قبل بازگردند به دو دلیل دشوار است، از یک سو درآمدها آسیب دیده و بسیاری از کسب و کارها تعطیل شده‌اند، بنابراین مردم ناچار به صرفه جویی هستند و نمی‌توانند همانند گذشته به سفر یا رستوران بروند در این شرایط تقاضا در برخی صنوف کاهش می‌یابد.

 • بررسی‌های میدانی حاکی از آن است طی دو هفته اخیر که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده و تعداد معاملات پایین آمده، قیمت‌ها در بازار مسکن افزایش نیافته اما کاهش محسوسی هم نداشته است.

 • یک تحلیلگر بازار مسکن، رشد بیش از حد قیمت‌ها به خصوص در بازارهای مسکن و بورس را حباب گونه می‌دانند و معتقدند که ریزش قیمت این دو بازار در آینده محتمل است.

 • تحلیل عبده‌تبریزی از اقتصاد ایران در سال ۹۹

  پس از ماه‌های سخت سال ۹۷ و با عبور از التهابات آبان ۹۸، اقتصاد ایران بار دیگر به آرامشی نسبی رسیده؛ آرامشی که در آن تعدادی از شاخص‌ها هنوز وضعیت مناسبی ندارند اما باتوجه به مشکلاتی که در سال گذشته وجود داشت، آرامش نسبی در بازارهایی مانند ارز، طلا و مسکن می‌تواند نشان‌دهنده رسیدن به نقطه تعادل جدیدی باشد که معاون اول رییس‌جمهور چند ماه قبل از آن سخن گفته بود.

 • با توجه به تجربه سال‌های گذشته طبیعتا باید معاملات مسکن در اردیبهشت سال آینده همزمان با ماه رمضان افت کند و سپس در سه ماهه بعد از آن با افزایش قراردادها مواجه باشیم؛ هرچند اقتصاددانان عنوان می‌کنند که پیش‌بینی از وضعیت بازارها در سال آینده دشوار است.

 • یک تحلیل گر اقتصادی به تشریح چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۹۹ پرداخت و گفت: مردم به معجزه مسکن و بورس اعتقاد پیدا کرده اند و اگر این اعتقاد را از دست دهند حجم نقدیندگی به بازار ارز روانه خواهد شد.

 • عضو سابق شورای عالی بورس، هدایت نقدینگى به بخش‌هاى مولد را راهکار اصلى جذب سرمایه‌هاى خرد به بورس دانست و گفت: هنوز نتوانسته ایم اعتماد عمومی مردمی را که علاقه‌مند هستند تا سرمایه‌هایشان به بخش‌های مولد و اشتغالزا هدایت شود، به بازار سرمایه جذب کنیم.

 • حسین عبده تبریزی، کارشناس مسکن در جلسه‌ای با عنوان «آسیب‌شناسی وضعیت مسکن» در محل موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی به بررسی وضعیت مسکن و ریشه‌های نابسامانی در آن پرداخت.

 • نقدینگی یکی از دو چالش اصلی اقتصاد ایران است. به طور خاص دو عامل تحریم و نقدینگی محورهای اصلی بحث اقتصاد در سال ۹۸ است. اینکه چگونه بانک مرکزی بتواند با کسری بودجه دولت کنار آید و پایه پولی را افزایش ندهد، بحث مهمی است که در گفت‌وگو با حسین عبده‌تبریزی، کارشناس اقتصادی، به آن پرداخته شده است.

 • حسین عبده تبریزی گفت: در حال حاضر ابزارهای متنوعی در بازارسرمایه وجود دارد، اما کارکرد آنها در یک قاب اقتصادی، کارایی لازم را دارد. ایجاد این ابزارها و تصویب شدنشان اتفاق خوبی است، ولی انتظاری که می‌توان از آنها در شرایط فعلی داشت کمتر از شرایط تثبیت شده اقتصادی است.

 • یک کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد؛

  یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه موافق مالیات عایدی سرمایه بخش زمین و مستغلات است، گفت: در حال حاضر ۲.۵ میلیون و احد خالی در کشور وجود دارد که برآورد می‌شود ۱۲۰ میلیارد دلار سرمایه خوابیده است.

 • حسین عبده تبریزی از عضویت در شورای عالی بورس استعفا داد.

 • یک کارشناس ارشد بخش مسکن پاسخ داد؛

  یک کارشناس ارشد بخش مسکن می گوید:دولت برای رونق بخش مسکن می‌تواند از طریق یارانه، سیاستگذاری، تامین زمین و سایر ابزارهایی که در اختیار دارد در جهت توانمندسازی این دسته از تقاضا اقدام کند.

 • سال ۹۷ را می‌توان سالی بسیار پر فراز و نشیب برای اقتصاد ایران دانست. تاثیر التهابات ارزی که سردمدار رخدادهای بسیار موثر اقتصادی در ماه‌های آغازین سالجاری بود، به بازارهای طلا و سکه، مسکن و حتی مایحتاج عمومی و روزمره مردم نیز سرایت کرد.

 • کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند احیای انواع مالیات های بخش مسکن می تواند از روند فزاینده قیمت مسکن جلوگیری کند.

 • اولین دوره قانونی ۳۰ماهه شاپور محمدی به عنوان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار رفته‌رفته به پایان خود نزدیک می‌‎شود. هرچند هنوز برای قضاوت درباره ماندنی یا رفتنی شدن «آقای رئیس» زود است، اما در این مقطع از تاریخ بازار سرمایه کشور، بازخوانی کارنامه رؤسای سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یکی از بالاترین نهادهای نظارتی در بازار سرمایه کشور خالی از لطف نیست. این گزارش اولین قسمت از سلسله گزارش‌های بررسی عملکرد رؤسای سازمان بورس از ابتدا تا کنون است.

 • حسین عبده‌‌تبریزی تشریح کرد:

  چند ماه قبل بود که دلار موفق به فتح قله ۱۹ هزار تومانی شد. این در حالی است که ارزش آن در روزهای اخیر تقریباً تا ۵۰ درصد آن برهه کاهش یافته است. راز آن فراز چه بود و رمز این فرود چیست؟

 • جهش بیش از حد قیمت مسکن همزمان با کاهش محسوس معاملات ملک در تهران سوالات بی‌شماری درباره آینده بازار مسکن و همچنین چشم‌انداز خانه‌دار شدن خانوارهای دارای درآمدهای متوسط و پایین در ذهن مردم ایجاد کرده است.

 • مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از علل افزایش قیمت مسکن، چسبندگی قیمتی است به این معنا که فروشندگان به بهانه گرانفروشی دیگر مالکان، حاضر به پایین نگه داشتن قیمت ملک خود نیستند.

 • جلسه موعود رئیس‌جمهور و اقتصاددانان صبح امروز با حضور شماری از اعضای تیم اقتصادی دولت برگزار شد، اما کدام استادان و پژوهشگران اقتصادی در آن حضور داشتند؟

 • عبده تبریزی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: نگران رشد تورمی هستیم و باید مجموعه ای از اقدامات در کنترل رشد نقدینگی انجام شود.

 • یک کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: ما پیش از این سه بحران ارزی را پشت سر گذاشتیم که هیچ کدام مانند بحران کنونی نبود و وجه افتراق این بحران مشکلات بانکی است و تا این مشکل برطرف نشود بحران ارزی پایدار خواهد بود.

 • عضو شورای عالی بورس گفت: در سیاست ارزی دولت، کالاهای اساسی ۲۵ قلم همچون غذا و دارو را شامل می‌شود؛ از این رو محصولاتی همچون فولاد را نباید براساس ارز رسمی در بورس کالا عرضه کرد تا شاهد تک قیمتی شدن نرخ محصولات و کاهش التهاب‌ها در بازار باشیم.

 • کارشناسان معتقدند کاهش نرخ ارز در صورتی که بر کاهش قیمت برخی از نهاده های ساختمانی اثر مستقیم داشته باشد، می تواند با متعادل کردن قیمت تمام شده تولید مسکن، منجر به افت قیمت مسکن شود.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور تأمین مالی با بیان اینکه سهم عمده افزایش قیمت مسکن به افزایش قیمت زمین تعلق دارد، گفت: ۷۰ درصد قیمت مسکن در تهران مربوط به قیمت زمین است.

 • عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه شرایط مناسبی برای راه‌اندازی بورس نفت برقرار نیست، گفت: در حالی که بورس نفت ماهیت بین المللی دارد اما بازار سرمایه کشورمان بین‌المللی نیست.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد تبدیل مالیات خانه‌های خالی به عوارض خبر داد و با بیان این‌که شهرداری‌ها این منافع را در مسکن اجتماعی هزینه می‌کنند، از فولاد به‌عنوان عامل گرانی مسکن یاد کرد و گفت: بودجه خانوارها در ۱۱ سال اخیر تضعیف شد.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور تامین مالی گفت: بازار مسکن قطعا از افزایش نرخ ارز تاثیر گرفته اما این افزایش، سقف دارد و قیمت مسکن با شدتی که در بازارهای موازی داشتیم، افزایش پیدا نمی‌کند.

 • عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس با اشاره به نقش بازار آتی در بالا رفتن قیمت سکه گفت:اگر بانک مرکزی در بازار آتی سکه فعال شود، طبیعی است که بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و می‌تواند با توجه به افزایش عرضه، قیمت را کاهش دهد

 • حسین عبده تبریزی به اتفاقات این روزهای کشور و بازی‌‌های جام جهانی واکنش نشان داد.

 • عصر امروز نشست "بحران ارزی و رویکرد دستوری" با حضور آقایان حسین عبده تبریزی، سیدمحمد صادق الحسینی و مجید شاکری در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

 • سید محمد صادق الحسینی تاکید کرد: در این برهه از زمان اگر هشدارها و تحلیل‌های لازم گفته نشود سیاست‌های اصلاحی به موقع اجرا نخواهد شد.

 • عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت: بازار زمین هنوز حباب قیمتی دارد؛ بنابراین اگر فکر کنیم قیمت زمین تغییر کرده و آن را نفروشیم، تصمیم غلطی است. همچنین در مورد واحدهای تجاری حباب قیمتی وجود دارد و هر جایی که بخش زمین ارزش بالایی دارد، حباب قیمتی بروز کرده است.

 • ظرف ۴۰ سال گذشته با توجه به نرخ رشد نازل (۲/۳) و نرخ رشد نسبتاً بالای جمعیت (۲/۱٪)، ارزش چندانی خلق نکرده‌ایم. (خالص ۰/۲٪) ثروت افزایش نیافته است. برندسازی شهرها می‌تواند به انباشت سرمایه بینجامد، و ثروت و ارزش خلق کند.

 • هرچند بخش قابل‌ملاحظه‌ای از عوامل موثر بر قیمت ارز در هفته‌های اخیر تصمیم سیاسی بعضی کشورها در محدود کردن حواله‌های ارزی ایران بوده است، اما اراده‌ بانک مرکزی ایران و دولت آقای روحانی بر مقابله با این افزایش از مجرای متغیرهای اقتصادی قرار گرفت.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر رونق مسکن مصرفی ایجاد شده و دیگر شاهد رونق به شکل سفته‌بازی در بازار مسکن نخواهیم بود.

 • «بی‌مبالاتی در دریافت تسهیلات ارزی طبعا جای نگرانی دارد و همیشه این امکان وجود دارد که کشوری را بدحساب کند. ایران آن‌قدر مشکلات در عرصه مالی بین‌المللی دارد که نیازی به مشکل جدید ندارد. باید هوشیار بود که بازپرداخت بدهی‌های ارزی به مشکل جدیدی برای کشور منجر نشود».

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه سرعت پس انداز در صندوق پس انداز مسکن یکم سه برابر شده است، مسکن ارزان قیمت در آینده رونق مناسبی را تجربه خواهد کرد.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچ کشوری در جهان سیاست افزایش ارزش زمین را دنبال نمی کند، زیرا افزایش قیمت زمین سوداگری را در شهرها تقویت می کند.

 • در بازار فعلی نشانه‌ای از سفته‌بازی مشاهده نمی‌شود و این تقاضای مصرفی و واقعی است که وارد بازار شده است.

 • مشاور تامین منابع مالی وزیر راه و شهرسازی گفت: احتساب هزینه ها به ارز نشان می دهد که نزدیک به ۱۴۰ میلیارد دلار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارتخانه به منظور کمک به متقاضیان مسکن، سه پیشنهاد را در قالب کاهش نرخ سود، افزایش مدت تسهیلات مسکن، انتشار اوراق توسط صندوق توسعه ملی در بازارهای جهانی و خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط سایر بانک‌ها ارایه کرده است.

 • عبده‌تبریزی تشریح کرد:

  حسین عبده تبریزی با بیان اینکه شرایط بازار ملک نسبت به دست‌کم یک دهه گذشته تغییر اساسی کرده است، برای حل «معمای فروش» از طریق ضلع چهارم بازار نسخه ارائه کرد.

 • عبده تبریزی می‌گوید: فساد مانع عمومی است که هم ظرفیت‌های اقتصادی را ضایع می‌کند و هم اعتماد عمومی را به نظام اقتصادی و اداری کشور از بین می‌برد. باید دولت مبارزه با فساد را در اولویت کاری خود قرار دهد. این مانع بزرگی در مسیر توسعه است.

 • حسین عبده‌تبریزی اقتصاددان با اشاره به آسیب‌های سود بانکی به فضای کسب و کار گفت: متاسفانه در شرایط بحران بیکاری، خانواده‌ها به معجزه سودهای بانکی عادت کرده‌اند.

 • دکتر حسین عبده تبریزی اقتصاددان و دبیرکل پیشین بورس با اشاره به کاهش نرخ سود بانکی، در صفحه شخصی خود نوشت: آرزو کنیم بانک مرکزی قادر به اعمال همه این نظارتها [بر نظام بانکی] باشد.

 • عضو شورای عالی بورس و مشاور وزیر مسکن، شایعه حضور در دولت دوازدهم را رسما" تکذیب کرد.

 • عبده تبریزی گفت: مردم با معجزه ای روبه رو هستند که پول در بانک می گذارند و نرخ سودی می گیرند که هیچ فعالیت اقتصادی به اندازه آن نرخ بازده ندارد، قرار بود بازار بدهی کمک کند که تاریخ بدهی ها مشخص شود اما اکنون بازار بدهی از کارکرد خود خارج شده است و دولت نیز وارد بازی نرخ سود شده است.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی با بیان این که هر چهار طلاق یک تقاضای جدید در بازار مسکن ایجاد می کند، گفت: واحدهای گران مسکونی و تجاری مشتری نخواهند داشت و به رونق نمی‌رسند.

 • عضو شورای عالی بورس از مجوز کاهش کارمزد معاملات تا ۲۰ درصد رقم های فعلی خبر داده و گفته است: در مورد خدماتی که کارگزاری ها ارایه می دهند نرخ کامزد کاهش نمی یابد ولی در مورد معاملات بطور کلی از جمله صندوق ها یا درآمد ثابت نرخ کارمزد معاملات کاهش می یابد که طی یک ماه آینده عملیاتی خواهد شد.

 • حسین عبده تبریزی امروز در شرق نوشت : چندسالی است سود بالای سپرده‌ها در سطحی بسیار فراتر از نرخ تورم پرداخت می‌شود؛ دلیل این نرخ نامتعادل، رقابت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ضعیف‌تر و گاه بدون مجوز با بانک‌های بهتر کشور است.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ۲ و نیم میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد، گفت:بانک مرکزی فشار زیادی برای فروش خانه های خالی بر بانک ها وارد کرده است چون بخش قابل ملاحظه ای از خانه های خالی در تملک بانک هاست.

 • یک کارشناس اقتصادی می گوید: بازار مسکن در حال حاضر بازار مصرف است و نه بازار سرمایه گذاری؛بازار مسکن دیگر بازاری نخواهد بود که در آن کسی خانه ای بخرد و به امید گران شدن آن را نگه دارد.

 • با تشویق مردم به شرکت در انتخابات می‌گوید امروز همه باید رای بدهیم و درست رای بدهیم. حتی به یک رای بیشتر هم نیاز داریم.

 • خرید رای تنها در ایران نیست که عملی زشت، قبیح، غیرقانونی و غیرشرعی شمرده می­شود، بلکه در سطح ملی در همه کشورها و فراتر از آن، در سطح بین­ المللی، این اقدام تقلب و دستکاری انتخاباتی تلقی می­شود و در همه جا عملی غیرقانونی در فرآیند انتخابات پنداشته می­شود؛ چنین حرکتی فاسد کردن فرآیند مردم سالاری به حساب می ­آید. حتی اگر چنین اقدامی بر نتیجه انتخابات بی ­تاثیر باشد، وقوع آن اثر آسیب­ زننده ­ای بر انتخابات دارد چرا که به اعتماد رای­ دهندگان آسیب می­زند.

 • مشاور مدیریت و تامین مالی وزارت راه و شهرسازی گفت: وعده پرداخت یارانه بیشتر در صورت تحقق ، جمهوری اسلامی ایران را همردیف کشور ونزوئلا قرار می دهد که هم اکنون تورم ۱۷۵۰ درصدی را تجربه می کند.

 • طلبکار شدن عاملان ایجاد رشد اقتصادی منفی

  «حسین عبده تبریزی» گفت: دولت یازدهم در آغاز دوره ی فعالیت خود باید برای مردم افشا می کرد که چه وضعیت اقتصادی دشواری را به ارث برده است و به مردم می گفت وضع بانک ها، صندوق های بازنشستگی، بودجه ی دولت، بدهی های دولت و نابسامانی و سالم نبودن اقتصاد در دولت های نهم و دهم تا چه حد وخیم بوده است.

 • یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت: نرخ رشد در سال ۹۵ در سه فصل پیاپی به ترتیب ۷,۵ ، ۱۱ و ۱۵ درصد بود که در سرجمع می توان گفت سال گذشته نرخ رشد ۱۰ درصدی را داشتیم.

 • نتایج مکتوب تحقیقات یک اقتصاددان نشان می دهد :

  فعالان بازار مسکن از همه طیف‌ها (سرمایه‌گذار، سازنده و متقاضیان خرید و فروش ملک)، در آستانه ورود به سال ۹۶، با دو نقطه تاریک مواجه شده‌اند که اگر مختصات جامع درباره «بقایای آثار منفی رفتارهای غلط گذشته در بخش مسکن و ساختمان، تغییرات محسوس یک سال اخیر در بخش و همچنین نسخه صحیح و زودبازده برای تحول مثبت در این بخش»، روشن شود و در اختیار آنها قرار بگیرد، شانس رونق در این بازار تقویت خواهد شد.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ۲۰ میلیارد دلار از منابع کشور به دلیل فروش تراکم و مجوزهای ساخت و ساز در کلان‌شهرها هدر رفته است، گفت: ساخت مسکن‌های گران‌قیمت موجب بلوکه شدن پول‌ها در این بخش شده است.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ دولت در حال تحریک تقاضا برای مصرفی‌شدن مسکن است که باید عرضه نیز افزایش یافته و سیاستی اتخاذ شود تا این حوزه نیز رونق پیدا کند.

 • نداشتن تبعات اقتصادی حذف صفر از پول ملی

  حسین عبده تبریزی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی در شرایطی به وجود می آید که وضعیت صادرات کشور با کاهش رو به رو شده باشد و تورم روند افزایشی داشته باشد گفت: بنابراین بحث هایی که در خصوص کاهش ارزش پول ملی به دلیل نوسانات نرخ ارز مطرح می شود سیاسی است و واقعیت اقتصادی ندارد.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حباب قیمت مسکن گران‌قیمت و مسکن تجاری هنوز تخلیه نشده است، گفت: برای واحدهای تجاری پیش‌بینی می‌کنم قیمت‌ها نزولی باشد و برای مسکن گران‌قیمت هم در سال آینده افزایش قیمت متصور نخواهم بود.

 • اقتصاد ایران در برهه حساسی قرار دارد. تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور رفع شده و ایران بعد از سال‌ها مجددا برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی آماده می‌شود. در این بین صنعت نفت به‌عنوان پیشران اقتصاد ایران بیش از دیگر بخش‌های اقتصادی زیر ذره بین سرمایه‎گذاران خارجی قرار دارد.

 • حسین عبده‌تبریزی در تحلیلی بررسی کرد:

  امروز می‌توان بی‌پرده‌پوشی گفت عمده صندوق‌های بازنشستگی کشور به مرز بحران نزدیک شده‌اند. ورودی صندوق‌های بازنشستگی اکنون آنقدر ناچیز است که حتی امکان پرداخت حقوق بازنشستگان از محل ورودی‌های آنها امکان‌پذیر نیست، چه رسد به اینکه آن وجوه بخواهد سرمایه‌گذاری شود و عواید حاصل از آن در آینده به بازنشستگان پرداخت شود.

 • اشاره به پروژه شهرک اکباتان نمونه‌ای بود که حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی به عنوان یکی از موفق‌ترین عملکردهای موسسات پس‌انداز و صندوق‌های منطقه‌ای برشمرد.

 • حسین عبده‌تبریزی تحلیل کرد

  تاثیر اقتصاد کلان بر صندوق‌های بازنشستگی قابل انکار نیست اما این صندوق‌ها اکنون به مرحله‌یی رسیده‌اند که اقتصاد ملی را رهبری می‌کنند بنابراین بین این دو رابطه‌یی دوسویه برقرار است.

 • یک اقتصاددان برای پاک‌سازی بانک‌های آلوده به «دارایی‌ سمی» که هم‌اکنون «پابند» اقتصاد ایران در مسیر خروج از رکود شده است، نسخه بومی ارائه کرد.

 • حسین عبده‌تبریزی تحلیل می‌کند:

  «بنگاهی که کمتر از ۵۰۰میلیارد تومان سرمایه دارد، هم‌اکنون بدهی چندهزار میلیارد تومانی به شبکه بانکی دارد.» این سخنان حسین عبده‌تبریزی، اقتصاددان برجسته و مشاور فعلی وزیر و راه شهرسازی به عملکردهای اشتباه شبکه بانکی اشاره دارد.

 • حسین عبد‌‌‌‌ه تبریزی تحلیل کرد‌‌‌‌:

  روز گذشته حسین عبد‌‌‌‌ه تبریزی، رییس عالی شورای بورس و مشاور وزیر راه و شهرسازی د‌‌‌‌ر سالروز امضای توافق برجام، د‌‌‌‌ر جمع خبرنگاران رسانه‌ها حضور پید‌‌‌‌ا کرد‌‌‌‌ و د‌‌‌‌ر مورد‌‌‌‌ د‌‌‌‌ستاورد‌‌‌‌های برجام سخن گفت.

 • یک کارشناس اقتصادی وضع نظام بانکی را غیرعادلانه دانست و افزود: بخشی از دارایی های بانک ها به سرمایه های بدون حرکت مانند ساختمان تبدیل شده است و بانک ها مجبورند با جذب پول جدید سودهای سپرده های گذشته را بپردازند.

 • عبده‌تبریزی: سهامداران منتظر سود بالا نباشند

  عضو شورای عالی بورس، ادغام بانک‌ها را تنها راه نجات صنعت بانکداری در شرایط رکود فعلی عنوان کرد و گفت: صنعت بانکداری در میان مدت به واسطه مشکلات خود، سود کمتری را برای سهامداران خود محقق خواهد ساخت.

 • مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی تبیین کرد:

  مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی نقشه جدید ساخت و ساز مسکن در سال ۹۵ را ترسیم کرد.

 • حسین عبده‌تبریزی پیشنهاد داد:

  یکی از مهم‌ترین رویدادهای بانکی سال ۱۳۹۴ ابلاغ آیین‌نامه اصلاح‌شده «میزان و نحوه دریافت حق‌ عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها» به شبکه بانکی کشور بود.

 • مناظره نیلی و عبده‌تبریزی در مورد رونق اقتصادی

  بسته جدید اقتصادی دولت که برای نیمه دوم سال جاری طراحی شده است، تحلیل‌ها و دیدگاه‌های زیادی را در اقتصاد ایران برانگیخته است.

 • ۲۰ میلیارد دلار خانه خالی داریم

  مشاور وزیر راه و شهرسازی در مدیریت و تامین مالی با بیان این‌که هم‌اکنون ۲۰ میلیارد دلار در ایران خانه خالی داریم،ضمن آن‌که ۲۷ میلیارد دلار در ۱۰ سال اخیر واحد مسکونی تخریب شد، گفت: منتظران بیخودی در انتظار افزایش قیمت مسکن نباشند.

 • نرخ سود بالا در توان اقتصاد نیست؛

  مشاور وزیر راه و عضو شورای عالی بورس در واکنش به نامه ۴ زویر به رئیس جمهور گفت: گرچه در شرایط عادی دولت نباید در بازار سرمایه دخالت کند اما در زمان شکست بازار و وضعیت خاص باید دولت ورود نماید.

 • تلاش‌بانک‌مرکزی برای‌برون‌رفت ازگرداب‌مطالبات‌معوق

  نیاز مبرم بانک ها به حفظ منابع و جذب سپرده های بیشتر، کاهش نرخ سود سپرده ها را تقریبا ناممکن کرده است. با این حال برخی کارشناسان معتقدند بخشی از سودهای پرداختی به سپرده ها مانند سودهای تقسیمی میان سهامداران، موهومی است و بانک مرکزی باید بر آن نظارت کند.

 • علت اصلی رکود کنونی بازار سهام چیست؟

  عبده تبریزی و لیلاز آینده بورس ، ارز و اقتصاد بعد از توافق احتمالی را تحلیل و پیش بینی کردند و از قطعی شدن ارز تک نرخی و عدم رشد اقتصاد واقعی به فرض توافق در سال ۹۴ سخن گفتند.

 • شناسایی سودهای غیرواقعی تکرار شد

  عبده تبریزی با انتقاد از نظام جاری بانکی معتقد است بسیاری از بانک‌ها در۵ سال اخیر به‌میزان بسیار محسوسی ترازنامه‌ها را آرایش و شناسایی سودهای غیر واقعی سال ۹۰ را در سال گذشته تکرار کرده اند.

 • توضیحات یک عضو شورای عالی بورس درباره مسایل اخیر عرضه پتروشیمی مبین در بورس که باعث شد سوءتفاهم گسترده‌ای در بازار سرمایه کشور رخ دهد.

 • کارشناس ارشد اقتصادی با اشاره به لزوم متعادل سازی نرخ سود تسهیلات بانکها، گفت: نرخ کنونی برای اقتصاد ایران مخرب است.

 • عبده تبریزی:بازار‌مسکن امسال بازار‌مصرف‌است

  مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال بازار مسکن بازار مصرف است و نه سرمایه گذاری گفت:‌ اگر مذاکرات به نتیجه هم برسد اقتصاد نمی تواند با سرعت حرکت کند و رشد اقتصادی ۶ درصدی بعید است.

 • عبده‌تبریزی‌با‌انتقاد‌از‌بانکداری‌دولت‌قبل‌مطرح‌کرد

  نقش مسکن در قالب یک کالای اساسی در سبد مصرفی خانوارها، ایجاد تقاضا برای چندین صنایع وابسته و اشتغالزایی به‌عنوان یک بخش اقتصادی پیشران در کانون توجه مسوولان دولت یازدهم برای گذر از تنگنای رکود اقتصادی است.

 • عضو شورای عالی بورس معتقد است، دولت سعی دارد از طریق بازار رقابتی و شفافیت معاملاتی بورس کالا به مکانیسم عرضه و تقاضا برای کشف قیمت محصولات روی آورد و از دستکاری قیمت‌ها جلوگیری کند که این اتفاق به میزان قابل‌توجهی بر کارآمدی بازار کالا می‌افزاید.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی از سیاست‌های پولی انتقاد کرد؛

  معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از سیاست‌گذاران پولی کشور که طی یک سال گذشته به دو درخواست مسوولان مسکن درباره تامین مالی برای لیزینگ مسکن و افزایش وام خرید، توجه عملیاتی نداشته‌اند، گفت: ...

 • اقشار هدف دولت در برنامه تامین مسکن به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند

 • عضو شورای عالی بورس و مشاور عالی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن به راحتی از رکود خارج نمی‌شود، گفت: اگر نرخ تورم کاهش یابد، پرداخت نرخ‌های سود ثابت برای خانوار غیرقابل تحمل می‌شود؛ بنابراین می توان نرخ‌ها را متناسب با روند تورم به صورت متغیر (رهن با نرخ متغیر) تعیین کرد.

 • مسکن، غذا نیست که با پول خریداری شود!

  یک روز پیش‌از درخواست مکتوب وزیر راه‌وشهرسازی و رئیس کل بانک‌مرکزی از رئیس‌جمهور برای فراهم آوردن مقدمات مالی رونق مسکن، جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به روحانی، مسیر انتخابی توسط دولت برای ...

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی در همایش خروج غیرتورمی از رکود تشریح کرد

  مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: امکان تحمل نرخ‌های ۲۵ و ۲۷ درصد سود تسهیلات برای مردم در راستای خرید مسکن وجود ندارد. قیمت پول بانک ۲۲ درصد است و اگر بخواهیم با نرخ ۱۵ درصد تسهیلات صندوق پس‌انداز به مردم پرداخت کنیم این مابه‌التفاوت باید توسط یکی از ارگان‌ها پرداخت شود.

 • عبده تبریزی عنوان کرد

  در شرایطی که بانک‌ها توان حمایت از تولید را ندارند و دولت نیز نمی‌تواند پول زیادی خرج کند، بسته رکود، صادرات را به عنوان جانشین در نظر گرفته است.

 • وقتی بازار رقابتی شود، رانت نباشد و سود مبتنی بر اطلاعات محرمانه و یا انحصار نباشد، عدالت به دست می‌آید.

 • هرکس می‌تواند با مقایسهء تقویم تعطیلات ایرانیان با خارجی‌ها نتیجه بگیرد که برنامهء تعطیلات‌عمومی ایرانیان و به‌تبع آن ساعات کار نیروی فعال کشور، غیرقابل‌قبول است.

 • از آن‌جا که ارزش نظری اوراق بهادار برابر با ارزش فعلی جریان‌های تقدی ناشی از آن است، بنابراین سود پیش‌بینی شدهء سهام، عامل مهمی برای تعیین قیمت هر سهم است. نکتهء مهم آن است که رقم پیش‌بینی تا چه حد از صحت برخوردار است.

 • مدل‌های ارزیابی عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری که از اواسط دههء ۱۹۶۰ توسعه یافته، تا به امروز در پژوهش‌های متعددی مورد استفاده قرار گرفته است. در این مدل‌ها، همواره ریسک و بازده به عنوان دو رکن اصلی تصمیم‌گیری مالی مطرح شده است.

 • برخلاف تصور عامه‌ و حتی پاره‌ای از دولتمردان، بالارفتن مداوم قیمت زمین و مستغلات به معنای رشد و رونق بخش ساختمان نیست، بلکه بیماری مزمنی است که می‌تواند به عدم سرمایه‌گذاری واقعی در این بخش و معضلات اجتماعی بینجامد.

 • قانون کار جمهوری اسلامی ایران، با نیت خیر، توسط کسانی در سال‌های اوج جنگ تحمیلی نوشته و پیگیری شد که مدعی دفاع از حقوق کارگران بودند.

 • بخش مسکن علیرغم اینکه یک چهارم سرمایه، یک دهم اشتغال و یک پنجم تسهیلات بانکی کشور را به خود اختصاص داده، برای تامین منابع مالی ساخت و ساز و خرید خانه مشکلات مزمنی دارد و همچنان به روش‌های سنتی تامین مالی پروژه‌های ساختمانی متوسل است اما گویا دیگر این روش‌ها جوابگوی نیاز جامعه برای عرضه سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیست و باید به دنبال روش‌های نوینی باشد.

 • عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار توصیه کرد: سرمایه گذاران غیرحرفه ای معاملات خود را در سبد های سهامی انجام دهند که سرمایه گذاران حرفه ای در آن فعالیت دارند و از خرید تک سهم خودداری کنند.

 • عمده اقتصاددانان کشور با برنامه هدفمندکردن یارانه‌ها به مثابه بخشی از سیاست‌های تعدیل اقتصادی موافق‌اند. در واقع، اجرای این برنامه اکنون دو دهه به تأخیر افتاده است.

 • پایه اصلی نظام اقتصادی مبتنی بر بازار، تعداد زیاد مشارکت‌کنندگان در بازار است و وجود یک نظام انگیزشی که بتواند به درستی کار کند. اجماع این است که حوزه دخالت دولت در امور تجاری و کسب و کارها باید محدود شود و به منظور افزایش کارآیی در داخل اقتصاد و افزایش بهره‌وری، بالا بردن گرایش به پس‌انداز و درنهایت ایجاد ثروت و اشتغال ضروری است که بخش‌خصوصی در یک اقتصاد رقابتی فعالیت کند.

 • کتابی که خواندن آن برای مدیران اقتصادی و سیاسی کشور ضروری است

  اندیشه آزادی اقتصاد سیاسی ۱۰۰ ساله ایران را کوتاه – اما به‌گونه‌ای عمیق – مرور می‌کند.

 • این سوال که آیا فقط اعمال سیاست های پولی است که حباب قیمت ها را می ترکاند یا سیاست های مالی (بودجه ای) هم می تواند به چنین مهمی دست یابد اخیراً بسیار مورد بحث بوده است. به ویژه افرادی چون آلن گرین سپان رئیس کل پیشین بانک مرکزی آمریکا، تاکید داشته اند که اعمال سیاست های پولی برای ترکاندن حباب قیمتی هم بدون ایجاد رکود در اقتصاد و کندکردن مناسبت های اقتصادی ممکن نیست.

 • عبده تبریزی به بررسی علت افزایش نرخ ارز پرداخت.

 • حسین عبده تبریزی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت روحانی بازار سرمایه کشور را از سردرگمی خارج کرده است، توصیه هایی را به مردم برای نحوه سرمایه گذاری در سال ۹۳ ارایه کرد.

 • عضو شورای بورس با اشاره به حجم مبنا و دامنه نوسان اظهار کرد؛

  بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان طی هفته‌های اخیر شیوه معاملاتی محدودیت فروش برداشته شد؛ سیاستی که براساس آن بین ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ سقف مجاز ورود سفارش فروش از هر کد معاملاتی ...

 • عبده تبریزی عنوان کرد

  یک اقتصاددان با اشاره به رکود تورمی ایجاد شده در اقتصاد ایران عنوان کرد: در کوتاه مدت برای خروج از رکود می‌توان یک گردش مالی محدود ایجاد کرد اما در بلند مدت قطعا نیاز به رشد بالای GDP داریم.

 • مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی با بیان اینکه اعتقاد ما این است که برای پرداخت وام مسکن به یک واحد مسکونی حداقل باید ۵۰ درصد قیمت پوشش داده شود گفت: بانک مرکزی مجوز راه اندازی صندوق پس انداز مسکن را باید به گونه ای بدهد که بانک ها با کمبود منابع مواجه نشوند.