سید کمیل طیبی

اقتصاددان

عنوان شغل

مدیر قطب اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان

 

سردبیر مجله مطالعات اقتصاد بین الملل

مدرک تحصیلی

دکترای اقتصاد از دانشگاه ولونگونگ استرالیا 1371 - 1375

 

کارشناسی ارشد اقتصاد بین الملل از دانشگاه اصفهان  1365 - 1369  

 

کارشناسی اقتصاد از دانشگاه اصفهان 1356 - 1364

&nb

سوابق اجرایی

مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی 1379 - 1384

 

توضیحات

دکتر سيد کميل طيبي،در سال 1338 در شهرضا چشم به جهان گشود، پدرش سيد ابوالقاسم طيبي و مادرش فردوس رهنمايي بود. وي تحصيلات ابتدائي خود را در دبستان حکيم صهبا و تحصيلات متوسطه را در دبيرستان نظام وفاي شهرضا به پايان رسانيد. وي تحصيلات دانشگاهي خود را در رشته اقتصاد نظري دوره کارشناسي دانشگاه اصفهان در سال 1356 آغاز نمود و پس از اخذ مدرک کارشناسي ارشد خود با گرايش اقتصاد بين­الملل از دانشگاه اصفهان در سال 1369، در مقطع دکتري با تخصص اقتصاد بين­الملل و اقتصاد سنجي از دانشگاه ولونگونگ استراليا در سال 1375 فارغ التحصيل گرديد. نامبرده به مدت 9 ماه نيز دوره­ي فرصت مطالعاتي خود را در دانشگاه متديست جنوبي شهر دالاس امريکا  در سال­هاي 1384 و 1385 سپري نمود. او در سال 1364 ازدواج كرد كه ثمره آن چهار فرزند دختر بوده است. نامبرده متعلق به خانواده­ی ايثارگران دفاع مقدس است، که يک برادر به شهادت رسيده و ديگری جانباز انقلاب است.

وي پس از بازگشت از کشور استراليا، از سال 1376 به عنوان عضو هيأت علمي و با مرتبه استادياري به استخدام دانشگاه اصفهان درآمد. ايشان در سال 1383 به مرتبه دانشياري و در سال 1387 به مرتبه استادي ارتقاء يافت. وي در سال 1383 به عنوان پژوهشگر استان اصفهان و سپس در سال 1386 به عنوان استاد نمونه کشوري برگزيده شد. همچنين در سال 1390 به عنوان پژوهشگر استان معرفي شد. وي هم­اکنون سردبير مجله علمي-پژوهشي اقتصاد بين­الملل دانشگاه اصفهان است، و مديريت قطب علمي اقتصاد بين­الملل (با تأکيد بر همکاري­هاي منطقه­اي) را نيز بر عهده دارد. از ايشان آثار علمي زيادي برجاي مانده که در بخش­هاي بعدي به آنها اشاره مي­شود.

 

 • یک کارشناس اقتصاد تشریح کرد؛

  استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اظهار داشت: با توجه به اینکه مذاکرات در پیش است و احتمالا تحریم‌ها برداشته می‌شود، نرخ ارز در سال جدید بیشتر تحت تاثیر نرخ تورم است یعنی اگر به طور سنتی فرض کنیم نرخ تورم در دامنه ۲۰ تا ۲۵ است. آنموقع انتظار می‌رود در مجموع نرخ ارز در سال جاری مشمول افزایش ۱۰ تا ۲۰ شود

 • اتخاذ سیاست‌های اصولی بموقع، درست و منطبق با واقعیت‌های اقتصادی کشور موجب کاهش مشکلات اقتصادی باشد.

 • یک اقتصاددان مطرح کرد؛

  صاحبنظران اقتصادی بر این باورند که طبقه متوسط، ستون اصلی قوام و دوام یک ملت است و از بین رفتن آن تبعات اقتصادی و اجتماعی خطرناکی در پی خواهد داشت، از سوی دیگر فربه شدن طبقه متوسط را نشانگر فرایند سالم اقتصادی یک کشور می دانند.

 • یک کارشناس اقتصادی لایحه بودجه ۹۹را عملیاتی و برنامه‌محور توصیف کرد و گفت: زمانی که درآمدها در بودجه، مالیات درنظر رفته می‌شود، محقق شدن آن با تاخیر اتفاق می‌افتد و بهترین منابع برای درآمدزایی، سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال سرمایه است.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ دلار ۱۱هزارتومانی واقعی است ،گفت: ممکن است کاهش نرخ دلار در شرایط فعلی مشکلاتی را ایجاد کند.

 • سال ۹۷ با تمام فراز و نشیب‌هایی که در حوزه اقتصاد داشت به پایان رسید و بازارهای مختلف از امروز به‌طور رسمی بازگشایی می‌شوند و فعالیت خود را در سال جدید آغاز می‌کنند.

 • استاد اقتصاد بین‌الملل دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به اینکه در آستانه شب عید قرار داریم تقاضا برای مسافرت های خارجی بیشتر خواهد شد و پیش بینی می شود نرخ دلار با اختلاف بالاتری نسبت به کانال ارزی در بازار عرضه می‌شود.

 • در گفت‌وگو با کمیل طیبی بررسی شد

  کمیل طیبی، استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان که یکی از طرفداران اقتصاد آزاد به شمار می‌آید، معتقد است که تا آزاد‌سازی اقتصاد صورت نگیرد و در ساختار اقتصادی کشور تغییراتی جدی به‌وجود نیاید، با برداشته شدن تحریم‌ها اتفاق خاصی در اقتصاد ایران رخ نخواهد داد و روال جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حالتی خوش‌بینانه به شرایط پیش از تحریم‌ها بازخواهد گشت.

 • نظر کارشناسان درباره عقب‌نشینی نسبی قیمت ارز؛

  نرخ دلار با کاهش ۱۴۰ تومانی به درحالی به ۳۸۶۰ تومان رسید که کارشناسان این تغییر را اثر سخنان سیف و توافق اخیر اوپک دانستند.

 • بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار، به زودی مجمع گزینندگان ریاست جمهوری آمریکا بین دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه آمریکا به یک نفر رای خواهند داد تا صد و پنجاه و هشتمین رئیس‌جمهور آمریکا مشخص شود.

 • در گفت‌وگو با کمیل طیبی بررسی شد:

  صنعت خودرو ایران در سال‌های گذشته زیر سایه تعرفه‌های بالا به حیات خود ادامه داده و به موجودی ناتوان تبدیل شده که قادر نیست بدون حمایت‌های تعرفه‌یی به زندگی خود ادامه دهد.

 • بانک مرکزی ایران اعلام کرده که برای پایان دادن به سیستم دونرخی ارز که به‌عنوان مانعی برای سرمایه‌گذاری خارجی تلقی می‌شود، سلطه خود را روی ریال کاهش خواهد داد.

 • یک اقتصاددان می‌گوید در سال‌های تحریم، ایران هزینه‌های فرصت زیادی را از دست داد که اکنون باید سعی کند آنها را جبران کند. از این منظر بی‌تفاوتی نسبت به ماندن ایران در لیست سیاه FATF توجیه اقتصادی ندارد.

 • در گفت‌وگو با کمیل طیبی بررسی شد:

  از سال‌های پس از انقلاب تاکنون همواره دولت‌های گوناگونی با گرایش‌های متفاوتی روی کار آمده‌اند و سعی کرده‌اند تا با دخالت مستقیم در صنعت خودرو برای خود کارنامه موفقی را در این زمینه به یادگار بگذارند.

 • کارشناسان تحلیل کردند:

  توافق با FATF این روزها به یکی از مسائل چالش‌برانگیز کشور تبدیل شده است. درحالی که گروهی این اقدام را برای تسریع روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها امری ضروری و غیرقابل‌ اجتناب قلمداد می‌کنند، مخالفانی نیز وجود دارند که این توافق را خلاف مصلحت کشور می‌دانند.

 • کارشناسان در توضیح مشکلات نظام بانکی می‌گویند با آنکه توسعه و رفاه مردم در گرو توسعه رقابت در اقتصاد است اما مفهوم رقابت در نظام بانکی مفقود شده است.

 • پرونده دخل و خرج سال مالی دولت دیروز نهایی شد. شاید یکی از مهم‌ترین مصوبه‌های مجلس در روزهای گذشته را بتوان حذف یارانه‌های دهک‌های بالای جامعه دانست؛ مصوبه‌یی که دولت هر چند تلاش کرد از انجام آن سرباز بزند باز مجلسیان بر آن تاکید کرده و سرانجام آن را به تصویب رساندند.

 • گرچه در هفته گذشته نرخ سود بانکی بنا بر تفاهم بانک ها و مصوبه شورای پول و اعتبار کاهش یافت ولی همچنان بحث درباره نرخ مناسب سود بانکی در میان کارشناسان ادامه دارد.

 • یک کارشناس اقتصادی عنوان کرد؛

  با گذر از مسیر پر پیچ و خم توافقات هسته‌یی، در نهایت سایه تحریم‌ها از سر اقتصاد ایران کنار رفت. این در حالی است که لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۵ نیز، با همه تاخیرها صبح روز گذشته از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

 • یک استاد دانشگاه معتقد است: باتوجه به قرار گرفتن ایران در شرایط پساتحریم، ایران از تنش‌های موجود آسیب کمتری نسبت به عربستان می‌بیند.

 • امتیازات تجاری که ایران می‌تواند به دست آورد

  ایران با کدام کشور‌ها می‌تواند پیمان‌های دو یا چند جانبه تجاری منعقد کند؟ کشور ما در زمینه کدام پیمان‌های تجاری پتانسیل دارد؟ و چرا تاکنون تجربه چندان موفقی در زمینه انعقاد چنین پیمان‌هایی نداشته‌ایم؟

 • همزمان با خبر پذیرش طرح برجام از سوی ایران و کشورهای ۱+۵، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی به ترسیم وضعیت اقتصاد ایران پرداخته و رفع تحریم‌ها را فرصتی دانسته تا..........