کد خبر 452822

چراغ زرد اروپا به گردشگر خارجی

با کاهش تدریجی محدودیت‌های سفر، ۴۸ کشور در جهان با توجه به ایجاد شرایط خاص با بازگشایی مرزهای خود، پذیرای گردشگران شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، اگرچه باتوجه به عدم مهار بیماری کووید-۱۹ در جهان سفرهای غیرضروری توصیه نمی‌شود، اما با کنترل نسبی و کاهش روند شیوع ویروس کرونا و وارد شدن خسارت‌های گسترده به اقتصاد کشورها، سازمان‌های جهانی همچون سازمان جهانی بهداشت، سازمان ملل و سازمان جهانی گردشگری اجازه بازگشایی تدریجی مرزها و آغاز سفرها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی را داده و محدودیت‌های رفت و آمد گردشگران در جهان کاهش یافته است.

با این وجود، بسیاری از کشورهای جهان همچنان بر اعمال محدودیت‌های سفر به سختی پایبندند اما ۴۸ مقصد از ۱۸۹ کشور در جهان، یعنی حدود ۲۲ درصد از مقاصد گردشگری، کلید شروع دوباره اقتصاد گردشگری را زده و براساس ایجاد قوانین خاص امکان سفر به کشور خود را فراهم می‌کنند. در عین حال ۶۵ درصد از مقاصد یعنی ۱۴۱ مقصد در سراسر جهان همچنان مرزهای خود را روی توریست‌های بین‌المللی بسته‌اند. کشورهای اروپایی پیشتاز بازگشایی مرزها و بازیابی بازار گردشگری خود به‌شمار می‌روند و پس از آن کشورهای حوزه کارائیب قرار دارند، اگرچه محدودیت‌های خاصی برای پذیرش مسافر درنظر گرفته شده و فقط از کشورهای خاص به‌ویژه محدود به کشورهای منطقه توریست می‌پذیرند.

براساس آخرین بررسی‌های سازمان جهانی گردشگری 26 درصد از مقاصد اروپایی با اتخاذ سیاست‌های خاص به بازیابی بازار گردشگری خود اقدام کرده‌اند در منطقه آسیا و اقیانوسیه 25 درصد از مقاصد سیاست‌های شروع توریسم را اتخاذ کرده و این رقم در منطقه سه‌گانه آمریکا 14 درصد و آفریقا تنها 4 درصد است.

37 مقصد در اروپا  از جمله 24 کشور از 26 کشور عضو شینگن همچون کرواسی، استونی، اتریش، اسلوونی، بلغارستان، مونته‌نگرو، ایتالیا، آلمان، دانمارک، ترکیه، ایسلند، یونان، سوئیس، بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، لهستان، رومانی، هلند، مالت، پرتغال و اسپانیا به بازگشایی تدریجی مرزهای خود با ایجاد شرایط خاص و رعایت کامل پروتکل بهداشتی اقدام کرده‌اند. از بین این کشورهای اروپایی تنها سه کشور مالت، پرتغال و اسپانیا از اول جولای (11تیر) مرزهای خود را برای توریست‌ها بازکردند و بقیه کشورها در ماه ژوئن اقدام به بازگشایی تدریجی مرزهای خود کرده و استارت سفرهای بین‌المللی را زده‌اند.

ایتالیا که جزو اولین کشورهای اعمال‌کننده محدودیت‌های سفر با هدف کنترل و مهار شیوع کرونا بوده، با کاهش نسبی ابتلا به کرونا، جزو نخستین کشورهایی است که به بازگشایی مرزهای خود و کاهش محدودیت‌های سفر پرداخته است. مرزهای این کشور از نیمه ماه ژوئن (اواخر خرداد) پذیرای گردشگران از کشورهای انگلستان، اتحادیه اروپا، شهر واتیکان، آندورا، موناکو، سن‌مارینو و کشورهای عضو منطقه شینگن است. همچنین افرادی که از آمریکا و استرالیا و کشورهای اعلام شده به ایتالیا سفر کنند به مدت دو هفته در قرنطینه خواهند ماند.

باتوجه به اینکه فصل تابستان بهترین فصل سفر به کشورهای اروپایی محسوب می‌شود، این کشورها با ایجاد شرایط خاص و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی با پذیرش گردشگران محدود به اروپا سعی در راه‌اندازی گردشگری تابستانی در این قاره را دارند. در دیگر مناطق جهان نیز برخی کشورها به‌ویژه منطقه کارائیب توریسم تابستانی را برقرار کرده‌اند. 6 مقصد گردشگری در منطقه آمریکا اقدام به بازگشایی مرزهای خود کرده که در این میان 5 کشور مربوط به حوزه کارائیب است. در آسیا و اقیانوسیه و آفریقا بازگشایی مرزها و محدودیت سفرها همچنان برقرار است و تنها در 3 مقصد در آسیا و 2 مقصد در آفریقا امکان سفر خارجی فراهم شده است

 کشورها با توجه به ویژگی‌های منطقه‌ای و میزان کنترل و مهار شیوع کرونا قوانین خاص برای پذیرش مسافر گذاشته‌اند. بیشترین میزان پذیرش گردشگران خارجی محدود به کشورهای آن منطقه می‌شود و از کشورهایی که آمار ابتلا به کرونا بالا است، گردشگری پذیرفته نمی‌شود و در صورت ضرورت در سفر به‌مدت 14 روز قرنطینه خواهند شد. علاوه بر کشورهای اروپایی، کشورهای دیگری شامل کامبوج، و جزایر ویرجین ایالات‌متحده، آنتیگوآ و باربودا، جزایر قناری، آروبا، سنت لوسیا، باهاما، مالدیو، جمهوری دومینیکن، سنت وینسنت و گرنادین‌ها نیز استارت بازگشایی تدریجی مرزها و توریسم تابستانی را از اوایل ژوئن زده و با اعمال قوانین خاص سفر امکان ورود گردشگران به کشور خود را فراهم کرده‌اند. کشورهای جزایر قناری، باهاما و جمهوری دومینیکن کاهش محدودیت‌ها و بازگشایی تدریجی مرزهای خود برای آغاز سفرها را از اول جولای آغاز خواهند کرد.

بسیاری از مقاصد جهان رویکرد محتاطانه‌ای را در برابر رفع یا کاهش محدودیت‌های سفر اتخاذ کرده‌اند. 21 درصد از مقاصد (حدود 51 کشور) از 15 ژوئن محدودیت‌های سفر را به مدت 19 هفته تمدید کرده و 38 درصد از مقاصد (حدود 80 کشور) این تمدید محدودیت را تا 15 هفته درنظر گرفته‌اند. در آفریقا حدود 85 درصد از مقاصد مرزهای خود را روی گردشگران خارجی بسته است. این رقم در آمریکا 76 درصد، در آسیا و اقیانوسیه 67 درصد و در خاورمیانه 92 درصد از مقاصد را دربرمی‌گیرد.

گردشگری

بیشتر بخوانید
ارسال نظر