در گفتگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

روند رو به افزایش مصرف تخم مرغ با گرانی مرغ و گوشت قرمز

در شرایطی که افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی مصرف آن‌ها را رقم‌زده است، کارشناسان از ادامه رشد مصرف تخم مرغ به عنوان یک منبع پروتئینی ارزان قیمت خبر می‌دهند.

روند رو به افزایش مصرف تخم مرغ با گرانی مرغ و گوشت قرمز

اقتصاد آنلاین – سپیده قاسمی، برخی رسانه‌ها از کاهش ۳۰ درصدی مصرف مرغ در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده‌اند. تذکر اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور به مرغداران با محتوای " توجه به حجم تولید و کاهش سرانه مصرف" که اشاره به عدم تناسب تولید و میزان مصرف دارد، مهر تائیدی بر خبر کاهش مصرف مرغ در کشور است.

همچنین سهم گوشت قرمز در سبد غذایی مردم کاهش یافته است و به گفته فعالان بازار گوشت قرمز؛ کاهش مصرف این منبع پروتئینی نیز تا ۵۰ درصد بوده است.

 کارشناسان، دلایل اصلی کاهش مصرف مرغ و گوشت قرمز افزایش قیمت آن و بالا رفتن سایر هزینه‌های زندگی عنوان می‌کنند.

اما در شرایطی که اخبار حاکی از کاهش قابل توجه میزان مصرف مرغ و گوشت قرمز است، آمار نشان می دهد؛ تخم مرغ نه تنها کاهش مصرف نداشته است، بلکه همچنان در سبد پروتئینی خانوار‌ها سهم خود را حفظ کرده‌اند و از مقطعی، رشد مصرف آن نیز رقم خورده است. موضوعی که به باور کارشناسان دلیل اصلی آن، ارزان‌تر بودن نسبت به سایر منابع پروتئینی است.

ناصر نبی پور، نائب رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن، در گفتگو با اقتصاد آنلاین در اینباره گفت: افزایش مصرف تخم مرغ بر خلاف سیر نزولی مصرف سایر منابع پروتئینی، از سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

وی افزود: در حال حاضر میزان مصرف تخم مرغ به ۱۴ تا ۱۴.۵ کیلوگرم به ازای هر فرد است که نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است.

به گفته نبی پور؛ به طور معمول در نیمه دوم سال با سرد شدن هوا میزان مصرف تخم مرغ افزایش پیدا می‌کند در نتیجه، احتمالاً میزان مصرف به ازای هر فرد بیشتر خواهد شد، ضمن اینکه رشد دوباره قیمت سایر محصولات پروتئینی بر افزایش بیشتر مصرف مؤثر خواهد بود.

وی یادآور شد: تا یک سال پیش میزان مصرف تخم به ازای هر فرد حداکثر ۱۱ کیلوگرم بوده است.

نبی پور افزایش مصرف تخم مرغ در بازار مصرف را در حالی دانست که به دلیل عدم تناسب هزینه تمام شده تولید و قیمت مصوب، تولید تخم مرغ برای مرغداران با زیان همراه است.

وی هزینه تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ را ۴۸ هزار تومان و قیمت خرید آن از مرغداران را حدکثر ۳۷ هزار تومان اعلام کرد.

نبی پور همچنین از مشکل جدید مرغداران در تأمین کنجاله سویا به عنوان یکی از مهمترین نهاده‌های تولید‌ دان خبر داد.

وی اظهار کرد: با ممنوعیت واردات کنجاله سویا و جایگزینی آن با واردات دانه سویا، بازار با کمبود کنجاله سویا مواجه شده است.

نبی پور قیمت کنونی هر کیلوگرم کنجاله سویا را ۱۸ تا ۱۹ هزار تومان عنوان کرد در حالی که قیمت آن قبل از ممنوعیت واردات، ۱۶ هزار تومان بوده است.

گفتنی است؛ هر چند مصرف تخم مرغ در کشور روند روبه رشدی داشته است اما، طبق اعلام اتحادیه مرغداران میهن، سرانه مصرف تخم‌مرغ در دنیا ۳۶۰ تا ۳۷۰ عدد و در کشور ما نصف این رقم است.

ارسال نظر