مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی اعلام کرد؛

کاهش مصرف سرانه لبنیات به کمتر از نصف

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی گفت: با افزایش قیمت لبنیات و کاهش قدرت خرید خانوار، سرانه مصرف به ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم رسیده است.

کاهش مصرف سرانه لبنیات به کمتر از  نصف

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی احسان ظفری گفت: طی ماه های اخیر محصولات لبنی در کارخانه ها دپو شده و  شیرخام به سمت واحدهای شیرخشک سرازیر شده است.

به گفته او، سرانه مصرف لبنیات از ۱۲۰ کیلو به ۴۰ تا ۵۰ کیلو کاهش یافته است، درحالیکه طبق برنامه ششم توسعه قرار بود به ۱۸۰ کیلو متوسط جهانی برسیم.با توجه به شرایط قیمت، سرانه مصرف لبنیات به یک پنجم متوسط جهانی نرسیده که توزیع کالا برگ و شیرمدارس می تواند راهکار مناسبی برای ارتقای سرانه مصرف باشد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های لبنی گفت: با اصلاح نظام یارانه، قیمت مصوب ۴ قلم محصول لبنی ۸۰ درصد افزایش یافت و این احتمال وجود دارد که کارخانه های لبنی طی چند مرحله قیمت محصولات خود را تا این سقف افزایش داده باشند. 

با اصلاح نظام یارانه قیمت هر کیلو شیرخام از ۶ هزار و ۴۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسید.

گرچه برخی برندها بعد از اصلاح نظام یارانه به تخلف قیمت محصولات خود را افزایش دادند، اما اکثر کارخانه ها نرخ مصوب را رعایت کردند و طبق گفته مسئولان انجمن لبنی تا رسیدن به سقف افزایش قیمت ممکن است طی چند مرحله این اتفاق افتاده باشد.

طبق گفته سخنگوی تعزیرات حکومتی، سه کارخانه لبنی به دلیل عدم رعایت قیمت مصوب ۵۲ میلیارد و ۸۳۲ میلیون تومان جریمه و مکلف به درج قیمت واقعی شدند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    پس هنوز جای کار بیشتر هست!

آخرین خبر ها