کد خبر 533122

رییس بنیاد ملی گندم کاران کشور خبر داد؛

کاهش ۱۲درصدی خرید تضمینی گندم

رییس بنیاد ملی گندم کاران کشور گفت: میزان خرید تضمینی گندم ناشی از کم بارشی و تاخیر ۲۰ روزه اخیر در پرداخت مطالبات، ۱۲ درصد کاهش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، عطااله هاشمی رییس بنیاد ملی گندم کاران کشور درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

او از پرداخت صد درصد مطالبات گندم کاران خبر داد و گفت: با توجه به تاخیری که اخیرا در پرداخت مطالبات اتفاق افتاده بود، طی نامه‌ای به رییس جمهور خواستار پرداخت به روز مطالبات شدیم که خوشبختانه این موضوع موثر واقع شد.

هاشمی ادامه داد: بنابر آمار میزان خرید تضمینی گندم ناشی از تاثیر کم بارشی بر مزارع دیم و تاخیر در پرداخت مطالبات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد افت داشته است.

رییس بنیاد ملی گندم کاران با اشاره به آینده خرید تضمینی گندم بیان کرد: گرچه مسائلی از قبیل خشکسالی، گرما و کمبود بارندگی به مزارع دیم آسیب جدی وارد کرده است، اما امیدواریم که میزان‌ خرید تضمینی گندم به ۸ میلیون تن برسد.

به گفته او، برآوردها حاکی از آن است که اگر مشکلی در خرید اتفاق نیفتد، میزان خرید به ۸ میلیون تن برسد که در صورت تحقق این امر نیاز به واردات برای ذخایر استراتژیک ۲ میلیون تن خواهد بود.

رییس بنیاد ملی گندم کاران ادامه داد: بازرگانی دولتی منابع خود را باید تجهیز کند تا خللی به امر خرید وارد نشود چرا که هم اکنون نگران تولید نیستیم و همواره نگرانی‌هایی در خصوص خرید داریم که اگر بازرگانی دولتی منابع خود را به کار نگیرد و تاخیر در پرداخت مطالبات استمرار یابد، کشاورزان گندم تولیدی را به واسطه‌ها و دلالان تحویل می‌دهند.

او درباره تاثیر کم بارشی بر تولید گندم بیان کرد: خشکسالی و کم بارشی بر گندم دیم تاثیر بسزایی دارد و همواره پیش بینی می‌شود که میزان خرید ناشی از کم بارشی در سال زراعی آبی کاهش یابد.

هاشمی در واکنش به افزایش قیمت نان در سایه بی نظارتی سازمان حمایت گفت: افزایش قیمت نان تخلف ۱۰۰ درصدی واحدهای نانوایی است و نمی‌دانیم سازمان حمایت کجاست که در زمان قیمت گذاری محصولات کشاورزی به بهانه حمایت از مصرف کننده واکنش نشان می‌دهد، اما نسبت به افزایش قیمت نان که ۸۰ میلیون نفر جمعیت روزانه سه وعده نان مصرف می‌کند، توجهی ندارد.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: با وجود آنکه قیمت آرد تحویلی به نانوایی‌ها نسبت به ماه‌های اخیر تفاوتی نداشته است، از این رو گرانی نان تخلف آشکار و اجحاف در حق مصرف کننده است که در سایه بی نظارتی سازمان‌ حمایت اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر