کد خبر 530483

رییس قوه قضاییه؛

افزایش قیمت نان غیرقانونی است

رییس قوه قضاییه گفت: بررسی علت قطعی‎ های مکرر برق یکی از مصادیق اصلی رسیدگی به حقوق عامه است و نباید نسبت به تضییع این حق بی‌توجهی صورت گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سید ابراهیم رییسی در جلسه صبح امروز دوشنبه (سوم خرداد 1400) شورای عالی قوه قضاییه، با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و بزرگداشت مقاومت مردم این شهر حماسه‌ساز، تقارن این روز و ایام «مقاومت مردم مظلوم دزفول» با «مقاومت و پیروزی مردم فلسطین در برابر صهیونیست‎ها» را الهام‌بخش دانست.

صهیونیستهای جنایتکار باید تحت تعقیب قرار گیرند

رییس قوه قضاییه گفت: پیروزی مردم غزه، قدس شریف و کرانه باختری در برابر رژیم صهیونیستی برای چندمین بار نشان داد که مقاومت مردم فلسطین و ملت‎های منطقه در برابر دشمنان جواب می دهد و آنها را به عقب می‌راند.

رییسی همچنین با گرامیداشت ایام «مقاومت مردم مظلوم دزفول» تصریح کرد: نام‌آور شدن دزفول به خاطر مقاومت مردم این شهر در برابر موشک باران بیرحمانه دشمنان بود و امروز هم غزه به عنوان منطقه‎ای که بیشترین جمعیت را در بین شهرهای فلسطین دارد، در سخت‎ترین شرایط مردانه در مقابل صهیونیست‎ها ایستاد و مقاومت مردم غزه نیز همچون مقاومت مردم دزفول زبانزد شده است.

رییس دستگاه قضا متذکر شد: باید صهیونیست‎های جنایتکار تحت تعقیب قرار گیرند و برای محاکمه به محاکم و مجامع بین‌المللی سپرده شوند و نباید از پیگیری جنایات بزرگی که مرتکب شده‎اند غفلت کرد.

وی تقارن روز مقاومت و ایثار و پیروزی ملت ایران با پیروزی مردم شجاع فلسطین و ایستادگی مردم منطقه را نویدبخش فتوحات آینده دانست و گفت: فتح المبین حقیقی در آینده‎ای بسیار نزدیک با آزادی قدس شریف نصیب امت اسلام خواهد شد.

صیانت از حقوق عامه از مهم‌ترین مأموریتهای دستگاه قضاست

رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش «صیانت از حقوق عامه و حقوق شهروندی» را از مهم‌ترین مأموریت‎های دستگاه قضا عنوان کرد که مقام معظم رهبری در دیدار سال گذشته با مسئولان عالی قضائی بر پیگیری آن تأکید کردند.

رییسی گفت: دانشگاه‎ها، حوزه‎ها و مراکز پژوهشی قوه قضاییه باید ابعاد و مصادیق حقوق عامه را روشن کنند تا آنچه به عنوان وظایف دستگاه قضا در قانون اساسی تعیین شده، با بهترین روش های اجرایی و میدانی پیگیری شود.

رییس قوه قضاییه از حق آموزش، حق بهداشت و حق برخورداری از مسکن مناسب به عنوان نمونه‎هایی از مصادیق حقوق شهروندی یاد کرد و گفت: دادستانی کل کشور اقدامات خوبی برای احقاق حقوق عامه انجام داده اما کارهای انجام شده کافی نیست و حقوق مردم باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.

آیت‎الله رییسی بر لزوم توجه به اصل پیشگیری در پیگیری حقوق عامه نیز تأکید کرد و افزود: حقوق عامه به‎معنی حقوق همه مردم است و هر جا بحث حقوق مردم مطرح است، باید به‎طور جدی مراقبت شود تا حقوق مردم از سوی هیچ‎کسی در هر جایگاهی که قرار دارد تضییع نشود.

سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور مأمور بررسی علت قطعی برق شدند

رییس قوه قضاییه با اشاره به گزارش برخی اعضای شورای عالی قوه قضاییه درباره موضوع قطعی مکرر برق در روزهای گذشته، سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور را مأمور بررسی و پیگیری علت این قطعی‌ها کرد.

رییسی با اشاره به در پیش بودن تابستان و افزایش مصرف برق در این فصل تصریح کرد: این موضوع یکی از مصادیق اصلی حقوق عامه است و نباید نسبت به تضییع آن بی توجهی صورت گیرد.

رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه به خانواده‎های زندانیان تأکید کرد و گفت: توجه به خانواده زندانیان از رویکردهای جدید سازمان زندان هاست که اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام شده اما این کار فقط وظیفه سازمان زندان ها نیست.

باید از خانواده زندانیان حمایت شود

رییسی افزود: اگر کسی به هر دلیلی محکوم به زندان شد و به حبس رفت، خانواده او گناهی ندارد و باید پدر، مادر، همسر، فرزندانش و کسانی که تحت تکفل او قرار دارند گرامی داشته شوند و به مشکلات آنها توجه شود.

رییس قوه قضاییه متذکر شد: توجه نکردن به وضعیت اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی خانواده زندانی به عنوان یک خانواده آسیب‎دیده، موجب آسیب‎های مضاعف می شود و همکاران ما و قضات عزیز باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

رییسی «زندان زدایی و استفاده از مجازات‎های جایگزین حبس» را از سیاست‎های ابلاغی مقام معظم رهبری به قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: افزایش آمار مجازات‎های جایگزین حبس در دوره تحول قضائی نشانگر توجه ویژه همکاران دستگاه قضا به این سیاست است.

تأکید بر حبس‌زدایی

رییس قوه قضاییه با تقدیر از اقدامات انجام شده در اجرای سیاست حبس‌زدایی و تأکید بر تداوم آن به ویژه در شرایط کرونایی متذکر شد: نگذاریم تعداد زندانیان در کشور افزایش یابد اما اگر جایی هم هیچ راهی جز صدور حکم زندان برای یک فرد وجود نداشت، خانواده او باید مورد توجه قرار گیرد.

رییسی تأکید کرد: حمایت از خانواده زندانیان نباید به‎صورت یک امر حاشیه‎ای و موردی دیده شود بلکه باید این موضوع به ‎صورت یک وظیفه سازمانی به‎طور مستمر در دستور کار سازمان زندان ها و انجمن حمایت از زندانیان قرار گیرد.

رییس قوه قضاییه همچنین در واکنش به گزارش رییس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص انتشار تصاویری از هزاران تن پیاز در شهر منوجان استان کرمان که صاحب آن به دلیل نبود مشتری اعلام کرده بود حاضر است این اقلام را به صورت رایگان توزیع کند، گفت: در مورد توزیع و فروش محصولات کشاورزی مانند پیاز، گوجه و هندوانه که در این فصل با افزایش تولید آنها مواجه هستیم، لازم است تدبیری عاجل صورت گیرد.

سازمان بازرسی گرانی غیرقانونی نان را پیگیری کند

رییسی ادامه داد: این خیلی بد است که یک روز در تأمین این اقلام در سطح کشور مشکل داشته باشیم که مردم دچار مشکل شوند و یک روز هم با انباشت و مازاد آن مواجه باشیم که کشاورز ضرر کند.

رییس قوه قضاییه همچنین درباره برخی گرانی‌های اخیر خصوصاً افزایش غیرقانونی قیمت نان در برخی نانوایی‌ها، سازمان بازرسی کل کشور را مأمور کرد بر اساس وظایف قانونی خود به این موضوع رسیدگی کرده و به مجموعه‎های خاطی تذکر داده و برخورد لازم را نسبت به آنها اعمال کند.

حاج‌محمدی: رونمایی از پویش پنجره فولاد

این گزارش می‌افزاید؛ محمدمهدی حاج‎محمدی، رییس سازمان زندان‌ها در این جلسه با اشاره به فرا رسیدن روز 5 خرداد که به عنوان «روز خانواده زندانیان» نامگذاری شده، از اجرای پویش «پنجره فولاد» با هدف «حمایت از خانواده زندانیان و حل مشکلات زندانیان نیازمند» خبر داد و گفت: در این طرح کارکنان سازمان زندان‌ها و افراد داوطلب ماهانه به نیت امام هشتم (ع) ماهانه مبلغ 8 هزار تومان برای کمک به خانواده زندانیان و زندانیان نیازمند اختصاص خواهند داد.

عبداللهی: انهدام باند کلاهبرداری در بهبهان

حجت ‎الاسلام عبداللهی، رییس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه نیز در این نشست از شناسایی و انهدام یک باند کلاهبرداری و ارتشاء در شهر بهبهان خبر داد و گفت: سردسته این باند 48 هکتار زمین را که ارزش آن 155 میلیارد تومان برآورد می‌شود، به‎صورت غیرقانونی و با جعل سند، اغفال و ارتشاء در قالب قطعات کوچک به مردم فروخته که در راستای حمایت از مالباختگان و بازگرداندن اموال دستگیر و برای او و دیگر اعضای باند پرونده قضائی تشکیل شده است.

اسماعیلی: مأموریتهای قوه قضاییه بدون سستی تداوم می‌یابد

سخنگوی دستگاه قضا نیز در این جلسه با اشاره به تأکید رییس قوه قضاییه مبنی بر پیگیری بی‌وقفه اقدامات و مأموریت‎های قوه قضاییه در دوره انتخابات همچون ایام گذشته، گفت: مأموریت‎ها و کارها در قوه قضاییه بدون هیچ سستی و بلکه در برخی موارد با اهتمام بیشتر در حال انجام و پیگیری است.

غلامحسین اسماعیلی به انتشار دستورالعمل نحوه انتشار احکام دادگاه‎ها و برگزاری دادگاه‎های علنی توسط رییس قوه قضاییه در هفته گذشته به عنوان یکی از این اقدامات اشاره کرد و گفت: این دستورالعمل یک اتفاق بسیار مهم در عرصه شفافیت و شفاف‎سازی اطلاع‎رسانی درباره دادگاه‎ها و نظام قضائی کشور خواهد بود.

وی تأکید کرد: دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر عدم انتشار صوت و تصویر ایشان در رسانه ملی نباید موجب عدم انعکاس سایر اقدامات دستگاه بزرگ قضائی کشور در رسانه ملی و سایر رسانه‌ها شود.

درویشیان: قیمت نان بدون مصوبه افزایش یافته است

رییس سازمان بازرسی کل کشور هم با اشاره به فرا رسیدن «روز ملی جمعیت» گفت: هفته گذشته از سازمان بازرسی به دلیل اقداماتی که در موضوع جمعیت انجام داده، به عنوان یکی از دستگاه‌های برتر کشور تقدیر شد.

درویشیان همچنین با اشاره به برخی نابسامانی‌ها در بازار آرد و نان گفت: در موضوع توزیع آرد یارانه‎ای متأسفانه به دلیل برخی بی‌نظمی‌ها و عدم نظارت بر توزیع عادلانه این اقلام با بازرسی‌های صورت گرفته در یکی از انبارهای کشور، 2 هزار و 500 کیسه از آردهای یارانه‎ای کشف شد که با تعویض کیسه‎ها به صورت آزاد فروخته می‌شد که با عوامل مؤثر در این موضوع برخورد شد.

وی درباره افزایش قیمت نان نیز تأکید کرد که برای این موضوع هیچ مصوبه‎ای وجود نداشته و این موضوع به صورت رسمی هم به دستگاه مربوطه اعلام شده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور همچنین درباره انتشار تصاویری مبنی بر رها کردن هزاران تن پیاز در یکی از شهرهای استان کرمان توسط کشاورزان به دلیل نداشتن مشتری اعلام کرد: بررسی‌های سازمان بازرسی حاکی از آن است که این موضوع صحت داشته اما این مشکل تنها مربوط به آن منطقه نیست.

درویشیان تأکید کرد: به دلیل عدم برنامه‌ریزی منظم و پایش میزان دقیق محصولات کشاورزی مورد نیاز و مناطقی که ظرفیت تولید این اقلام را دارند، هر ساله شاهد این نوع نابسامانی‌ها در تولید و عرضه برخی محصولات کشاورزی هستیم که بعضاً موجب کاهش شدید یا هدررفت دسترنج کشاورزان می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر