کد خبر 520359

۴۵۰ هزار تن خرما روانه بازار می‌شود

یکی از اصلی‌ترین اقلام ماه رمضان یعنی خرما امسال از سوی بنکداران اختلاف کمی نسبت به سال گذشته فروخته می‌شود. در حالی‌که خرما در تابستان سال گذشته کیلویی ۱۰‌هزار تومان در نخلستان‌ها فروخته و با دوبرابر نرخ وارد بازار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ خروج نهاده‌های کشاورزی از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی باعث شد برخی از این اقلام گاه تا سه‌برابر هم جهش قیمتی پیدا کنند. خرما ۷۰۰ گرمی مضافتی که کیلویی ۱۰ هزار تومان خریداری شده نهایتا با احتساب بسته‌بندی کمتر از ۱۵ هزار تومان باید به دست مصرف‌کننده برسد، در حالی‌که سال گذشته ۲۴‌هزار تومان فروخته شد.

امسال هم با توجه به افزایش هزینه‌های تولید خرما با نرخ جدیدی روانه بازار می‌شود. البته خرمای ماه رمضان محصول پارسال است که در سردخانه‌ها نگهداری شده، منتها به گفته دبیر اجرایی انجمن خرما هزینه نگهداری محصولات هم بالا رفته «اما به میزان هزینه‌ها افزایش قیمت ندادیم. سال گذشته بنکداران خرما را با نرخ کیلویی ۱۵ هزار تومان روانه بازار می‌کردند که در فروشگاه‌های سطح شهر به بالای ۲۰ هزار تومان می‌رسید.»

مهرداد تکلو درباره نرخ خرما برای ماه رمضان امسال می‌گوید: «بیشترین تقاضا برای خرما در ماه رمضان مربوط به دو نوع مضافتی و کبکابی است که بسته به کیفیت مضافتی بین ۲۱ تا ۲۴ هزار تومان و کبکاب بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان نرخ‌گذاری شده است.» به گفته تکلو با توجه به تصمیم‌های ستاد تنظیم بازار و همچنین کمیته داخلی انجمن خرما «هیچ کمبودی برای خرما در ماه مبارک پیش‌رو وجود ندارد.» گفته می‌شود میزان  مصرف خرما در ایران به‌صورت میوه سالانه حدود ۴۵۰ هزار تن است که امسال این میزان تامین شده و حتی بیشتر از نیاز خرما وارد بازار خواهد شد.

او درباره فروش خرما به قیمتی دوبرابر نرخ فروش تولیدکنندگان می‌گوید: «متاسفانه نبود نظارت بر بازار باعث می‌شود برخی از فروشگاه‌ها نرخ‌گذاری را بیش از میزان صحیح انجام دهند. نظارت بر تولیدکنندگان و بنکداران زیاد است و تخلفی هم صورت نمی‌گیرد. بیشتر تخلفات مربوط به فروشگاه‌های خرد است وگرنه انجمن خرما بر اساس تصمیمات ستاد تنظیم بازار نرخ‌گذاری کرده است.» با توجه به اینکه بسته ۷۰۰ گرمی خرمای ۱۰‌هزار تومانی خریداری‌شده، در ماه رمضان سال گذشته بین ۳۰ تا ۳۵ ‌هزار تومان فروخته شد.بعید است که امسال قیمت آن از ۴۰ هزار تومان فراتر برود. هم‌اکنون نیز مرغوب‌ترین خرمای مضافتی بم هر بسته ۷۰۰ گرمی حداکثر ۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر