کد خبر 519948

وزارت جهاد کشاورزی؛

بازار مرغ اشباع شد

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بازار مرغ به حالت اشباع رسیده اما در یکی دو روز آتی به خاطر استقبال از ماه مبارک رمضان، تولید بیشتر از قبل ادامه خواهد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره روند ثبت سفارش و پیگیری تخصیص ارز نهاده‌های دامی گفت: ثبت سفارش نهاده‌های دامی از 16 /1 /1400 به وزارت جهاد کشاورزی موکول شد و از همان روز شیوه نامه‌های اجرایی آن مصوب و نهایی شد.

معروفان در خصوص وقفه‌ای که در این زمینه ایجاد شد، گفت: تا پایان سال 99 تخصیص‌های بانک مرکزی مربوط به سنوات قبل است و انتظار داریم در سال جدید بانک مرکزی تخصیص ارز را سرعت ببخشد تا وقفه‌ای نداشتیم.

وی تاکید کرد: احساس نمی‌کنیم وقفه‌ای ایجاد شده باشد چرا که کالاها تأمین و در بنادر موجود است و به محض تخصیص ارز، ترخیص می‌شود.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در کشور 40 شرکت به امر واردات نهاده‌های دامی مشغول هستند و امسال حدود 11 شرکت اقدام به ثبت سفارش جدید کرده اند.

معروفان گفت: ثبت سفارش حدود 90 پرونده هم از ماه قبل به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده که تا کنون نیمی از آن‌ها بررسی شده است.

وی در خصوص آخرین آمار عرضه مرغ گفت: دیروز 4 میلیون و 35 هزار قطعه مرغ به کشتارگاه فرستاده شده که استحصال آن بالای 7 هزار 300 تن مرغ است.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با توجه به اینکه سرانه مرغ برای هر نفر در طول سال 28 کیلوگرم است، تمام نیاز کشور بیشتر از 2 میلیون و 200 سیصد هزار تن نیست و وقتی در یک روز 7 هزار 300 تن به بازار عرضه می‌کنیم، یعنی بیش از نیاز عرضه داریم.

معروفان یادآور شد: گزارش‌هایمان از همه شهرها نشان می‌دهد بازار به حالت اشباع رسیده و در یکی دو روز آتی به خاطر استقبال از ماه مبارک رمضان، تولید به همان منوال و حتی بیشتر از قبل ادامه خواهد داشت.

آذروش، دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی کشور هم در ادامه گفت: در حال حاضر با توجه به شرایطی که بازارگاه برای تولیدکنندگان ایجاد کرده، دچار مشکلی خاصی نیستیم، اما برای تولید باید آرامش کلی داشته باشیم چرا که نمی‌توانیم با ریسک وارد تولید شویم.

آذروش تاکید کرد: تولید به پیش زمینه‌هایی نیاز دارد. صنعت ما دچار زلزله شده است. تمام نهاده‌های مصرفی ما در دام و طیور از یک سال پیش با افزایش قیمتی مواجه شده است. بعضی از فاکتورهای تولیدی در گوشت و مرغ 300 درصد افزایش یافته است.

دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی تصریح کرد: وقتی تورم میانگین کشور بین 36 تا 40 درصد است، چطور توقع داریم که صنعت مرغداری روی پای خود بایستد.

در ادامه معروفان گفت: قیمت مرغ در شهریور سال 99، حدود 14 هزار تومان بود که اواخر آذر ماه به 20 هزار و 400 افزایش پیدا کرد و اخیراً به 24 هزار و 900 تومان رسید.

وی یادآور شد: نهاده‌های دامی با افزایش قیمت جهانی مواجه شده است، به عنوان مثال ذرت که 6 درصد مصرف طیور است، 220 یورو بود و اخیراً کمتر از 270 یورو خریداری نمی‌شود.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: عرضه مرغ به صورت قطعه بندی به صورت مقطعی ممنوع است و در ادامه با اشباع بازار این ممنوعیت برداشته می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر