کد خبر 516414
یک مقام مسئول وزارت صمت مطرح کرد؛

عرضه مرغ ۲۰درصد گرانتر از قیمت مصوب

مدیرکل دفتر امور بازرگانی وزارت صمت اظهار داشت: قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان بوده اما متوسط قیمت بازار در کشور بیش از ۲۴ هزار تومان و در سطح تهران بیش از ۳۰ هزار تومان است. این قیمت‌ها دست کم ۲۰ درصد از قیمت مصوب بیشتر است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، صدیف بیک‌زاده در مورد وضعیت کالاهای اساسی در ایام نوروز اظهار کرد: روز گذشته اولین جلسه ستاد تنظیم بازار در سال 1400 بود که در آن وضعیت صد قلم کالای اساسی در ایام نوروز بررسی شد. طبق گزارش سازمان حمایت از سطح کشور، قیمت بیشتر کالاها مانند برنج و شکر در این ایام نسبت به هفته‌های گذشته کاهشی بود. برای نمونه طبق پیش‌بینی‌ها و با عرضه میوه تنظیم بازار، قیمت میوه نیز در ایام نوروز نسبت به اسفندماه به شدت کاهشی بود.

وی با اشاره به مشکل عرضه مرغ تصریح کرد: برخی از کالاها مانند مرغ نیز با افزایش قیمت مواجه بودند، شکاف قیمت مرغ در بازار در چند روز گذشته نسبت به قیمت مصوب بیشتر شده است که علت عمده این موصوع نیز کاهش عرضه است. علی رغم اینکه مرغ در واحدهای تولیدی وجود دارد طبق گزارش‌ها برخی از مرغداران امتناع از عرضه دارند و این باعث کاهش سطح توزیع شده است.

بیک زاده افزود: بیشتر وقت جلسه دیروز هم به موضوع مرغ پرداخته شد. بطوریکه قیمت مصوب مرغ 20 هزار و 400 تومان بوده اما متوسط قیمت بازار در کشور بیش از 24 هزار تومان و در سطح تهران بیش از 30 هزار تومان است که این قیمت‌ها دست کم 20 درصد نسبت به قیمت مصوب بیشتر  بوده اما آنچه بیشتر از قیمت ایجاد مشکل می‌کند موضوع عرضه است.

مدیرکل دفتر امور بازرگانی وزارت صمت در ادامه خاطرنشان کرد: قیمت گوشت قرمز متعادل بود و از یک ثبات نسبی برخوردار بود اما در مورد گوشت مرغ تغییرات قیمت فاحش بود. واردات 50 هزار تن مرغ برای تامین ذخایر راهبردی که مصوب هیات وزیران هم بود در حال انجام است و پیش‌بینی ما این است که این واردات باعث روند تعدیلی در یک یا دو هفته آینده خواهد شد.

بیک‌زاده همچنین افزود: قیمت نهاده‌ها مانند کنجاله، ذرت و جو در این بازه زمانی کاهش داشته است. قیمت جوجه یک روزه نسبت به هفته‌های قبل روند افزایشی داشته که این نشان می‌دهد که تقاضا برای جوجه یک روزه افزایش یافته که این موضوع یک سیگنال مثبت به بازار است که تولید مرغ در دوره زمانی 45 روز آینده با افزایش معناداری مواجه می‌شویم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت توزیع روغن گفت:  شدت کمبود روغن کاهش پیدا کرده است اما در تعداد محدودی از استان‌ها این مشکل در فروشگاه‌های خرده‌فروشی کماکان گزارش می‌شود که حتما رسیدگی می‌شود. بطوریکه این روند نسبتا تعدیل شده است.

ارسال نظر