کد خبر 349877

افزایش ۲۳درصدی خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از ابتدای آغاز برداشت این محصول در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، اسماعیل اسفندیاری پور روز یکشنبه در همایش برنامه‌ریزی کشت‌های پاییزه در اراک افزود: ۳۵۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از ابتدای آغاز فصل برداشت این محصول تاکنون از کشاورزان استان‌های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، جنوب استان فارس و ایلام خریداری و در انبارها ذخیره‌سازی شده است.

وی ادامه داد: عملکرد تولید محصول گندم در این استان‌ها نسبت به سال گذشته از افزایش قابل قبولی برخوردار بوده است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: طلب گندم‌کاران تاکنون به صورت کامل توسط دولت تأمین و پرداخت شده است.

اسفندیاری پور پیش‌بینی کرد: ۱۴ تا ۱۴ و ۲ دهم میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان تا پایان فصل برداشت این محصول از گندم‌کاران خریداری شود.

وی افزود: اکنون ظرفیت خرید ۱۲ میلیون تن گندم در کشور وجود داشته و تجهیز منابع برای خرید محصول کشاورزان توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی در حال انجام است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: بهای خرید گندم با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید در سال جاری ۱۷ هزار ریال قیمت‌گذاری شده و این قیمت برای محصول کشاورزانی که مبارزه با سن و علف‌های هرز را به موقع انجام داده باشند، تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ ریال قابل افزایش است.

اسفندیاری پور ادامه داد: افت قیمت محصول گندم کشاورزان تا ۲ درصد سن زدگی در سال جاری بخشوده و از ۲ تا چهار درصد به ازای هر درصد سن‌زدگی ۲۵۰ و از چهار درصد به بالا ۳۵۰ ریال از بهای این محصول کاسته می‌شود.

وی یادآور شد: ۷۳ درصد از سطح ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتاری زیرکشت محصول گندم در استان‌هایی مشابه با اقلیم استان مرکزی، ۱۸ درصد در مناطق گرم و خشک و هشت درصد در استان‌های معتدل شمال کشور قرار دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با یادآوری جاری شدن سیل در استان خوزستان افزود: خساراتی که جاری شدن سیلاب به محصول گندم این استان وارد کرده، مربوط به میزان تولید مازاد استان است.

اسفندیاری پور گفت: میزان تولید گندم این استان امسال همانند سال گذشته بوده و پیش‌بینی می‌شود، یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تا ۲ میلیون تن محصول گندم در سال زراعی جاری در این استان تولید شود.

وی ادامه داد: ایران اسلامی در طول سه سال گذشته در زمینه تولید گندم به خوداتکایی دست‌یافته و با توجه به تولید مناسب این محصول در کشور امید است این خوداتکایی در سال چهارم نیز ادامه یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست، تناسب مصرف کودهای شیمیایی را از جمله مشکلات این سازمان دانست و گفت: اکنون با وجود فعالیت‌های انجام‌شده در مصرف کودهای پتاسه این استان با مشکلاتی مواجه است.

«مجید انجفی» افزود: با افزایش مصرف کود پتاسه پیش‌بینی می‌شود نگرانی‌هایی که در زمینه آفات وجود دارد، برطرف شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر