طالبان ورود زنان به شهربازی ها را ممنوع کرد + فیلم

حکومت طالبان در تازه‌ترین اقدام خود برای محدود کردن آزادی‌های زنان افغان، ورود آن‌ها را به پارک‌های تفریحی کابل ممنوع کرده است.

طالبان ورود زنان به شهربازی ها را ممنوع کرد + فیلم

به گزارش اقتصادآنلاین، وزارت اخلاق افغانستان در بخش‌نامه‌ای اعلام کرد دسترسی زنان به پارک‌های عمومی محدود می‌شود.

سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر در گفتگو با رویترز این مسئله را تایید کرد، اما حاضر به ارائه توضیحات بیشتر نشد.

در یک شهربازی در کابل، زنی به رویترز گفت با وجود اصرار و اشک‌های نوه‌اش از ورود او و این کودک به پارک جلوگیری شد.

یکی از ساکنان کابل افزود: وقتی مادر با فرزندانش می‌آید، باید آن‌ها را به باغ راه بدهند، زیرا این کودکان در این شهر جنگی هیچ چیز خوبی ندیده‌اند... آن‌ها باید بازی کنند و سرگرم شوند.

او ادامه داد: از آن‌ها خواستم اجازه بدهند وارد باغ شویم، اما ما را به باغ راه ندادند و اکنون به خانه خود برمی‌گردیم.

یکی از مادران که خود را وحیده معرفی کرد، در حالی که بازی فرزندانش را در پارک از پنجره یک پارک تماشا می‌کرد، گفت: نه مدرسه، نه کار... حداقل باید جایی برای تفریح داشته باشیم.

او گفت: ما از تمام روز در خانه بودن خسته شده‌ایم، ذهن ما خسته است.

در رستوران مجاور پارک، ریحانه ۲۱ ساله که در دانشگاه حقوق اسلامی می‌خواند، پس از ورود به پارک برای گذراندن روز با خواهرانش، بازگردانده شد..

او گفت: ما خیلی هیجان زده بودیم... از ماندن در خانه خسته شده ایم. بدیهی است که در اسلام، رفتن به پارک‌ها و بازدید از پارک‌ها مجاز است، وقتی در کشور خود آزادی ندارید، پس زندگی در اینجا چه معنایی دارد؟

چرخ و فلک و بسیاری از سواری‌های دیگر در پارک زازای - که منظره‌ای تماشایی از شهر را ارائه می‌دهد - به دلیل عدم کسب و کار به طور ناگهانی متوقف شده‌اند. این شهربازی قبل از ممنوعیت این هفته، در روز‌هایی که زنان فرزندان خود را برای گردهمایی‌های خانوادگی می‌آوردند، می‌توانست صد‌ها بازدیدکننده را در خود جای دهد. در روز‌های جمعه و تعطیلات رسمی، حتی تعداد بیشتری به این پارک - یکی از معدود جاذبه‌های شهر- سرازیر می‌شوند. اما روز چهارشنبه، تنها تعداد انگشت شماری از مردان با بی حوصلگی در مجتمع پرسه می‌زدند.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در سال گذشته، این حکومت اعلام کرده زنان نباید بدون خویشاوند مرد از خانه خارج شوند و باید صورت خود را بپوشانند. البته برخی از زنان در مراکز شهری این قانون را نادیده می‌گیرند و اجازه کار در ادارات دولتی را پیدا کرده‌اند.

دولت‌های غربی می‌گویند اگر طالبان می‌خواهد به رسمیت شناخته شوند، باید رویکرد خود به حقوق زنان را تغییر دهند.

منبع: فرارو
ارسال نظر

پربازدیدترین ویدیو ها