کد خبر 393774

دبیر انجمن سنگ آهن در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

عوارض ۲۵درصدی به مشکلات ذوب‌آهن کمکی نکرد/ نادیده گرفتن بخش خصوصی، غفلت معاونت معدنی است

معاونت معدنی وزارت صمت، جلسه پایش دو ماهه عوارض ۲۵درصدی را پایان آبان برگزار و قطعا در این مورد، باید تجدیدنظر صورت پذیرد.

اقتصاد آنلاین - سارا اظهری؛ سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن در گفت و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: مشورت با تشکل ها و انجمن‌ها و بخش خصوصی از سوی وزارت صمت، سال‌های زیادی مورد غفلت واقع شده است. تاکنون در مورد جلسه پایش طرح عوارض 25درصدی، اطلاع رسانی صورت نگرفته و از انجمن سنگ آهن دعوتی نشده است، قطعا جلسه را  به سمتی پیش می‌برند تا خروجی آن را به نفع خودشان مدیریت کنند. اما اگر عوارض، با اعداد و ارقام واقعی پایش شود، نتایج وحشتناکی را نشان می‌دهد.

 وی گفت: نماینده وزارت اقتصاد و دارایی (آقای دهقانی) در کارگروه ماده3، قرار بر مسکوت ماندن طرح عوارض 25درصدی بود و اگر تولیدکنندگان و صادرکنندگان مدیریت عرضه و تقاضا را در داخل نتوانستند انجام دهند، ارزیابی صورت گیرد و بر مبنای نتایج آن جلسه، تصمیم صحیح اتخاذ شود. متاسفانه آقای سرقینی به این پیشنهاد عمل نکرد و وضع عوارض از سوی معاونت معدنی را نافذ دانست و آن را لازم الاجرا و اعلام کرد اگر نتیجه طرح، خلاف انتظار باشد، جلسه ارزیابی عوارض برگزار خواهد شد.  

عسگرزاده پیشنهاد آقای دهقانی را منطقی دانست و افزود:  یک تصمیم اشتباه، وقتی اجرا می شود اثرات منفی بسیاری به‌جای می‌گذارد، خسارات ناشی از این تصمیم اشتباه را چه کسی قرار است جبران کند. وی ادامه داد: وضعیت ارزآوری و صادرات در این بازه حدودا دوماهه، به صفر رسیده است. لذا گمرک باید آمار دقیق صادرات و ارزآوری زنجیره فولاد با کسب عوارض، را اعلام کند. بدون شک این طرح غیرکارشناسی باعث صفر شدن صادرات و ارزآوری گردیده است. امیدواریم در جلسه پایش، تجدیدنظر صورت پذیرد.

وی ناکارآمدی طرح را با پیش بینی دقیق انجمن سنگ آهن بارز دانست و گفت : وضع عوارض، هیچ کمکی به حل مشکل ذوب آهن نکرد. فرض غلط وزارت صمت بر تاثیر مثبت عوارض است و معتقد به گرفتن عوارض بیشتر و بازدارنده ترهستند. وی ادامه داد: با همین میزان عوارض، هیچ  اتفاق مثبتی در صادرات رخ نداده است، لذا اگر قرار به تاثیر گذاشتن می‌بود، در همین شرایط نیز اثر خود را باید می گذاشت. متاسفانه این طرح، صرفا باعث کاهش تولید معادن و خارج کردن معادن کوچک مقیاس از حوزه رقابت شده   و اگر این اتفاق تا پایان سال ادامه پیدا کند به تعطیلی معادن کوچک و متوسط خواهد انجامید.

وی در مورد صحبت رییس نظام مهندسی معدن در مورد منع صادرات سنگ آهن خام با توجه به نیاز کشور برای طرح جامع فولاد (تولید 55 میلیون تن فولاد) و صادرات مازاد کنسانتره و گندله بدون گرفتن عوارض گفت: این تحلیل که از کنسانتره و گندله و آهن اسفنجی نباید عوراض گرفت بسیار درست است ولی در مورد سنگ آهن صحت ندارد ما نمی توانیم تمام زنجیره را باهم فعال کنیم. اگر از الان به فکر اکتشاف برای آینده نباشیم، 15 سال دیگر به کمبود ذخیره برخواهیم خورد. باید به فکر توسعه معادن باشیم تا در  5 سال آینده به مشکل برنخوریم. حالا اگر بخشی از زنجیره تولید سریعتر پیش می‌رود و مازاد تولید دارد، نباید معدن را متوقف کنیم تا شاید این مازاد در آینده مورد نیاز باشد، این استدلال درستی نیست.

وی در پایان طرح جامع فولاد را قانون بالادستی دانست و مطرح کرد: انجمن سنگ، محصول نهایی را به انجمن فولاد ارایه می دهد وانجمن فولاد با بررسی ظرفیت واقعی تمام واحدها و مشخص شدن مازاد آن ،  اجازه صادرات می دهد تا هم باعث رونق معادن شود و هم ارزآوری داشته باشد و برای کمبود طرح جامع فولاد نیز مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر