کد خبر 534192

۶ خاصیت جالب شکلات تلخ!

شکلات تلخ مملو از مواد مغذی است که می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر مثبت بگذارد.

اقتصادآنلاین - فرناز خیابانی؛ دانه درخت کاکائو یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان روی کره زمین است. مطالعات نشان می‌دهد که شکلات تلخ (نه شیرین) می‌تواند سلامتی شما را بهبود بخشد و خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

این مقاله 7 مزیت سلامتی شکلات تلخ یا کاکائو را که توسط علم پشتیبانی می‌شود، مرور خواهد کرد؛

1. بسیار مغذی

اگر شکلات تلخ با کیفیت با محتوای کاکائو بالا خریداری کنید، در واقع کاملاً مقوی است. این ماده حاوی مقدار مناسبی فیبر محلول است و با مواد معدنی زیادی همراه است.

یک بسته 100 گرم شکلات تلخ با 70 تا 85 درصد کاکائو حاوی : 11 گرم فیبر، 67درصد ازمصرف روزانه آهن، 58درصد از مصرف روزانه منیزیم، 89 از مصرف روزانه مس، 98درصد از مصرف روزانه منگنز و همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است.

البته 100گرم شکلات مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید. همه این مواد مغذی همچنین با 600کالری و مقادیر متوسط قند همراه است به همین دلیل، شکلات تلخ بهتر است در حد متوسط مصرف شود.

مشخصات اسیدهای چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز عالی است. چربی‌ها غالباً اشباع و غیر اشباع هستند. همچنین حاوی محرک‌هایی مانند کافئین و تئوبرومین است اما بعید است شب‌ها شما را بیدار نگه دارد زیرا مقدار کافئین در مقایسه با قهوه بسیار ناچیز است.

خلاصه شکلات تلخ با کیفیت، غنی از فیبر، آهن، منیزیم، مس، منگنز و چند ماده معدنی دیگر است.

شکلات تلخ

2. منبع قدرتمند آنتی اکسیدان‌ها

ORAC مخفف "ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن" است. این اندازه‌گیری فعالیت آنتی اکسیدانی غذاها است و قدرت جذب و از بین بردن رادیکال‌های آزاد توسط یک گیاه را نشان می‌دهد. اساساً ، محققان دسته‌ای از رادیکال‌های آزاد (بد) را در برابر نمونه‌ای از غذا قرار می‌دهند و می‌بینند که آنتی اکسیدان‌های موجود در مواد غذایی چگونه می‌توانند رادیکال‌ها را "خلع سلاح" کنند.

اینجا دانه های کاکائو خام و فرآوری نشده از جمله غذاهایی هستند که بالاترین امتیاز را دارد و آزمایش شده است. شکلات تلخ مملو از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال است و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کند. اینها شامل پلی فنول‌ها، فلاوانول‌ها و کاتچین‌ها هستند.

یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تلخ بیش از هر میوه آزمایش شده دیگری از جمله بلوبری و توت آکایی، فعالیت آنتی اکسیدانی، پلی فنول و فلاوانول دارد.

3. ممکن است جریان خون و فشار خون پایین را بهبود بخشد

فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ می‌تواند لایه درون‌رگی (Endothelium) - لایهٔ نازکی از سلول‌ها است که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند - را تحریک کنند و نیتریک اکسید (NO) تولید کند.

یکی از عملکردهای NO ارسال سیگنال برای شل شدن به عروق است که باعث کاهش مقاومت در برابر جریان خون و در نتیجه کاهش فشار خون می‌شود. بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان می‌دهد که کاکائو و شکلات تلخ می تواند جریان خون را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد، اگرچه این تأثیرات معمولاً خفیف است .

با این حال یک مطالعه در افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ تأثیری نشان نداد ، بنابراین همه اینها را با یک دانه نمک مصرف کنید .

شکلات تلخ

4. کاهش خطر بیماری قلبی

شکلات تلخ، HDL را بالا می‌برد و از LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند. مصرف شکلات تلخ می‌تواند چندین فاکتور مهم خطر بیماری قلبی را بهبود بخشد. در یک مطالعه کنترل شده ، مشخص شد که پودر کاکائو به میزان قابل توجهی کلسترول LDL اکسید شده را در مردان کاهش می‌دهد. همچنین HDL را افزایش داده و میزان LDL کل را برای کسانی که کلسترول بالا دارند کاهش می‌دهد. اکسید شده LDL به این معنی است که LDL (کلسترول "بد") با رادیکال های آزاد واکنش نشان داده است. این باعث می‌شود که ذره LDL واکنش پذیر باشد و قادر به آسیب رساندن به سایر بافتها مانند پوشش شریان های قلب شما باشد. کاملاً منطقی است که کاکائو LDL اکسید شده را کاهش می‌دهد. این ماده حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قدرتمند است که آن را به جریان خون تبدیل کرده و از لیپوپروتئین ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

شکلات تلخ همچنین می‌تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد که یکی دیگر از عوامل خطرزا برای بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و دیابت است .

به نظر می رسد ترکیبات موجود در شکلات تلخ در برابر اکسیداسیون LDL بسیار محافظت می‌کند. در درازمدت این امر باعث می‌شود که کلسترول بسیار کمتری در رگ‌ها قرار گیرد و در نتیجه خطر بیماری قلبی کاهش یابد در حقیقت، چندین مطالعه مشاهده‌ای طولانی مدت یک پیشرفت نسبتاً شدید را نشان می‌دهد.

در مطالعه درباره  470 مرد مسن، مشخص شد که کاکائو خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را با 50درصد عظیم در طی یک دوره 15 ساله کاهش می‌دهد . مطالعه دیگر نشان داد که خوردن شکلات دو یا چند بار در هفته خطر ابتلا به پلاک کلسیفیک شده در رگ ها را تا 32درصد کاهش می‌دهد. کمتر خوردن شکلات اما در این بیماران تاثیری نداشت. با این حال مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات تلخ بیش از 5بار در هفته 57درصد خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. البته این سه مطالعه یک مطالعه مشاهده‌ای است بنابراین نمی‌تواند ثابت کند که این شکلات است که خطر را کاهش می‌دهد.

با این حال، از آنجا که روند بیولوژیکی شناخته شده است (فشار خون پایین و LDL اکسید شده)، قابل قبول است که به طور منظم خوردن شکلات تلخ ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

6. محافظت از پوست شما در برابر آفتاب

ترکیبات فعال زیستی موجود در شکلات تلخ نیز ممکن است برای پوست شما عالی باشد. فلاونول‌ها می‌تواند در برابر آسیب آفتاب محافظت کند، جریان خون در پوست را بهبود بخشد و تراکم و آبرسانی پوست را افزایش دهد. حداقل دوز اریتمی (MED) حداقل میزان اشعه UVB مورد نیاز برای ایجاد قرمزی در پوست 24 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض است. در یک مطالعه روی 30 نفر ، MED پس از مصرف شکلات تلخ حاوی فلاوانول های طولانی مدت به مدت 12 هفته بیش از دو برابر شد.

مطالعات خلاصه نشان می‌دهد که فلاوانول های حاصل از کاکائو می‌تواند جریان خون در پوست را بهبود بخشد و از آن در برابر آسیب های خورشید محافظت کند.

شکلات تلخ

7. می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

خبر خوب هنوز تمام نشده است. شکلات تلخ همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد.

یک مطالعه بر روی داوطلبان سالم نشان داد که خوردن کاکائو با فلاوانول بالا به مدت پنج روز باعث بهبود جریان خون در مغز می‌شود. کاکائو همچنین ممکن است به طور قابل توجهی عملکرد شناختی را در افراد مسن با اختلال ذهنی بهبود بخشد. همچنین ممکن است تسلط کلامی و چندین عامل خطر بیماری را بهبود بخشد .

علاوه بر این ، کاکائو حاوی مواد محرک مانند کافئین و تئوبرومین است ، که ممکن است دلیل اصلی این باشد که می‌تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد. خلاصه کاکائو یا شکلات تلخ ممکن است مغز را بهبود بخشد.

نتیجه:

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد کاکائو می‌تواند فواید سلامتی زیادی داشته باشد ، به ویژه در برابر بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

البته این بدان معنا نیست که شما باید همه تلاش خود را انجام دهید و هر روز مقدار زیادی شکلات مصرف کنید. چرا که کالری زیادی دارد اما پرخوری آن آسان است.

شاید بعد از شام یک یا دو مربع شکلات بخورید و سعی کنید آنها را واقعاً مزه دار کنید. اگر فواید کاکائو بدون کالری موجود در شکلات را می خواهید ، تهیه یک کاکائو داغ و بدون هیچ نوع خامه یا شکر را در نظر بگیرید.

همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از شکلات های موجود در بازار سالم نیستند.

شکلات با کیفیتی را انتخاب کنید همان شکلات تلخ (با محتوای 70درصد یا بیشتر کاکائو)

شکلات های تیره معمولاً مقداری قند دارند ، اما مقادیر آن معمولاً کم و هرچه شکلات تیره تر باشد ، قند آن نیز کمتر می‌شود.

خوب است بدانید که شکلات یکی از معدود غذاهایی است که طعم بسیار خوبی دارد در حالی که از مزایای قابل توجهی برای سلامتی برخوردار است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    تنکس