کد خبر 526230

همه چیز درباره بوی بد دهان!

بوی بد دهان که به آن هالیتوز نیز گفته می‌شود، ممکن است خجالت‌آور باشد و در بعضی موارد حتی ممکن است باعث استرس شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، جای تعجب نیست که قفسه‌های فروشگاه‌ها مملو از آدامس، نعناع، دهان شویه و سایر محصولات طراحی شده برای مقابله با بوی بد دهان است. اما بسیاری از این محصولات فقط اثرات موقتی دارد زیرا دلیل اصلی این مشکل را برطرف نمی‌کند.

برخی از غذاها، شرایط بهداشتی و عادات بد از دلایل بوی بد دهان است. در بسیاری از موارد، با رعایت بهداشت مناسب دندان می‌توانید بوی بد دهان را بهبود ببخشید. اگر با تکنیک‌های ساده خودمراقبتی مشکل حل نمی‌شود، به دندانپزشک یا پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید یک بیماری جدی، باعث بوی بد دهان شما نمی‌شود.

بوی بد دهان بسته به منبع یا علت اصلی آن، متفاوت است. بعضی از افراد حتی اگر بوی دهان کمی داشته و یا بوی دهان نداشته باشند بیش از حد نگران تنفس خود هستند، در حالی که دیگران با وجود بوی بد دهان به آن توجه نمی‌کنند یا نمی‌فهمند. برای دانستن این موضوع که آیا دهان شما بوی بدی می‌دهد یا نه از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بپرسید!

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر بوی دهان دارید، عادت‌های بهداشت دهان خود را مرور کنید. سعی کنید تغییراتی در شیوه زندگی ایجاد کنید، مانند مسواک زدن دندان ها و زبان بعد از غذا خوردن، استفاده دایم از نخ دندان و نوشیدن آب فراوان.

اگر بعد از انجام چنین تغییراتی بوی بد دهان شما ادامه پیدا کرد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک شما مشکوک است که بیماری جدی‌تری باعث بوی بد دهان شما شده است، ممکن است شما را به پزشک دیگری معرفی کند تا علت بو را پیدا کند.

علل بوی بد دهان

بیشتر بوی بد دهان از دهان شما شروع می‌شود و دلایل زیادی وجود دارد. آنها عبارتند از:

غذا: تجزیه ذرات غذا در و اطراف دندان‌های شما می‌تواند باعث افزایش باکتری‌ها و ایجاد بوی بد شود. خوردن برخی غذاها مانند پیاز، سیر و ادویه جات نیز می‌تواند باعث بوی بد دهان شود. بعد از هضم این غذاها آنها وارد جریان خون می‌شود، به ریه‌ها منتقل  و بر تنفس شما تأثیر می‌گذارد.

محصولات دخانیات: سیگار کشیدن بوی نامطبوع دهان را افزایش می‌دهد. افراد سیگاری و مصرف کنندگان دخانیات دهانی نیز به احتمال زیاد به بیماری لثه، منبع دیگر بوی بد دهان مبتلا می‌شود.

بهداشت نامناسب دندان: اگر روزانه مسواک و نخ دندان نکشید، ذرات غذا در دهان شما باقی مانده و باعث بوی بد دهان می‌شود. ذرات چسبناک و بی‌رنگ از باکتری (پلاک) بر روی دندان‌های شما ایجاد می‌شود. در صورت عدم مسواک زدن، پلاک می‌تواند لثه شما را تحریک کرده و در نهایت جیب هایی پر از پلاک بین دندان و لثه ایجاد کند (پریودنتیت). زبان شما همچنین می‌تواند باکتری‌های تولیدکننده بو را به دام بیندازد. پروتزهای دندانی که به طور مرتب تمیز نمی‌شود یا به درستی متناسب نیست، می‌تواند ایجاد کننده بو باشد.

دهان خشک: بزاق به پاک کردن دهان، از بین بردن ذراتی که بوی بد می‌دهند کمک می‌کند. وضعیتی به نام خشکی دهان می‌تواند در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشد زیرا تولید بزاق کاهش می‌یابد. خشکی دهان به طور طبیعی در هنگام خواب اتفاق می‌افتد، که منجر به "نفس کشیدن صبح" می‌شود و اگر خواب دهان باز داشته باشید این وضعیت بدتر می‌شود. خشکی مزمن دهان می‌تواند به دلیل مشکل غدد بزاقی و برخی بیماری‌ها باشد.

داروها: برخی از داروها می‌تواند به طور غیرمستقیم با ایجاد خشکی دهان بوی بد دهان تولید کند. برخی دیگر می‌تواند در بدن تجزیه شود و مواد شیمیایی را که می‌تواند بر تنفس شما موثر باشد، آزاد کند.

عفونت در دهان شما: بوی بد دهان می‌تواند به دلیل زخم‌های جراحی بعد از جراحی دهان، مانند برداشتن دندان یا در نتیجه پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا زخم های دهان ایجاد شود.

سایر شرایط دهان، بینی و گلو: بوی بد دهان می‌تواند گاهی از سنگ‌های کوچکی که در لوزه ها تشکیل می‌شوند و با باکتری های تولید کننده بو پوشانده شده‌اند، نشات بگیرد. عفونت یا التهاب مزمن در بینی، سینوس‌ها یا گلو که می‌تواند به قطره بعد از عمل بینی کمک کند، می‌تواند باعث بوی بد دهان شود.

علل دیگر بیماری‌هایی مانند برخی از سرطان‌ها و شرایطی مانند اختلالات متابولیکی در نتیجه مواد شیمیایی که تولید می‌کنند می‌توانند بوی تنفسی متمایزی ایجاد کنند. ریفلکس مزمن اسیدهای معده (بیماری ریفلکس معده یا مری) می‌تواند با بوی بد دهان همراه باشد. بوی بد دهان در کودکان خردسال می‌تواند ناشی از جسم خارجی باشد مانند یک تکه غذا که در سوراخ بینی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۰ ۰

    من واقعا از این موضوع خیلی راضی هستم 👏