کد خبر 254860

بازار مسکن مستعد رکود شد

شوک درونی رشد قیمت مسکن در بهمن ماه که با دو متغیر رکودزای بیرونی سقوط ارز و رشد سود بانکی همراه شده بازار مسکن را به سمت رکود در بهار سال آینده سوق می‌دهد.

کانون خرید و فروش در بازار مسکن شهر تهران تحت تاثیر افزایش توان تقاضا و رشد قیمتهای پیشنهادی، رکورد بالاترین میانگین رشد قیمت نقطه به نقطه و همچنین افزایش ماهیانه را به ثبت رساند. در بهمن ماه قیمت مسکن شهر تهران به رقم بی سابقه ۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲.۳ درصد افزایش نشان می دهد. این حجم رشد از اردیبهشت ۱۳۹۳ تا کنون بی‌سابقه بوده است. با این حال اثر دو متغیر بیرونی کماکان رونق این بازار را تهدید می‌کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا ، افزایش حجم معاملات در نیمه دوم امسال که با توجه به ثبات اقتصادی، رسیدن قیمت مسکن به کف، افزایش توان متقاضیان، موجودی آپارتمانهای خالی و افزایش تدریجی بازده سرمایه بخش مسکن نسبت به بازارهای رقیب اتفاق افتاد در آذرماه با رشد ۵۰ درصدی معاملات و ۱۵ درصدی قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل همراه شد اما از ابتدای زمستان سرعت افزایش نقطه به نقطه معاملات کاسته شد. معاملات در دی ماه ۱۳.۵ درصد و در بهمن ماه ۱۷.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافت. این سکته در شرایطی رقم خورد که تقاضا برای خرید واحدهای قدیمی ساز سهم بالاتری را نسبت به پارسال در بر گرفته است. به بیان دیگر درصد معاملات واحدهای نوساز نه‌تنها افزایش نیافته بلکه نسبت به کل با کاهش مواجه بوده است.

افت خرید و فروش واحدهای نوساز می‌تواند نمایی از بازار مسکن ارایه کند که نشان می‌دهد این نوع واحدها رشد قیمت پیش از موعدی را آغاز کرده‌اند که اولین ضربه از سوی فروشندگان این نوع واحدها به پیش رونق مسکن زده شد. در ادامه به دلیل رشد یکباره قیمت دلار که با افزایش حجم تقاضا در بازار ارز مواجه شد، معاملات مسکن در دی ماه تحت تاثیر کاهش تقاضا قرار گرفت. در بهمن ماه نیز بسته پیشنهادی بانک مرکزی برای پرداخت سود ۲۰ درصد بانکی از طریق گواهی سپرده که سقوط آزاد قیمت دلار مواجه شد و آن از محدوده ۵۰۰۰ تومان به ۴۴۰۰ تومان رساند، شوک دوم را به بازار مسکن وارد کرد.

تجربه نشان داده بازار مسکن همواره در فاصله های زمانی کوتاه از تغییرات بازار ارز تاثیر می گیرد. بنابراین اگر شرایط فعلی یعنی کنترل قیمت اسمی دلار که پایین تر از نرخ واقعی آن قرار دارد و نیز نرخ سود ۲۰ درصد سپرده که نوعی عقب گرد در نظام بانکی محسوب می شود ادامه پیدا کند، انتظار رکود در بازار مسکن طی ماههای آینده دور از ذهن نیست و انتظار می رود بهار سال ۱۳۹۷ با ثبات قیمت و افت معاملات مسکن همراه شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • جعفر
  ۹ ۱۲

  بله ابنک مرکزی با سود بیست درصدی سپرده ها بازار مسکن را به سقوط و رکود رساند

  • ناشناس
   ۹ ۶

   تورم اصلی اردیبهشت 97 هستش
   با پاک کردن صورت مسئله چیزی درست نمیشه فقط تقاضا قوی تر و فشرده تر میشه

 • رضا
  ۷ ۵

  آخه رکود در سال 97 چه دردی از ما دوا میکنه قیمت ها چند برابر شد حالا ثابت شد و بقول شما راکد .حالا دوباره تا ما بخوایم خودمون رو به این قیمت برسونیم دوباره مسکن از خواب بیدار میشه و این حکایت همچنان باقیست

 • ناشناس
  ۶ ۴

  انتظار رکود در بازار مسکن طی ماههای آینده دور از ذهن نیست و انتظار می رود بهار سال ۱۳۹۷ با ثبات قیمت و افت معاملات مسکن همراه شود.
  آخه رکود در سال 97 چه دردی از ما دوا میکنه قیمت ها چند برابر شد حالا ثابت شد و بقول شما راکد .حالا دوباره تا ما بخوایم خودمون رو به این قیمت برسونیم دوباره مسکن از خواب بیدار میشه و این حکایت همچنان باقیست

 • مینا
  ۲۰ ۳

  میدونید مردم ندارن بخورن یعنی چی؟!
  آقا/خانم مسئول مردم توی خرج روزمره موندن. بعد از رشد وحشتناک قیمت که سال 92 متوقف شد و 4 سال مسکن رو به رکود عمیق برد، حداقل 10 سال زمان لازمه تا مردم بتونن توان خرید مالی دوباره پیدا کنند. بعد اومدین با سوداگری 20 درصد هم بردین روی قیمتش؟! بعضیا انقدر دارن که نمی دونن پولهاشونو چیکار کنن، منظور من از مردم حدود 70 درصد که کارمند یا کارگر هستن و توان مالیشون مثل شما مسئولین با تورم رشد نمیکنه! خون دل میخورن یه عددی جمع کنن تا سرپناهی داشته باشن.
  بفهمید. توروخدا بفهمید مردم مثل شما حقوق نمیگیرن که با حقوق 1 سالت یا بعضاً 2 ماهت میتونی خونه بخری. شماها که اینجوری پول درمیارید عده تون زیاد نیست. خودتون دارید حقوق میدید دیگه! برید ببینید مردم چند سال باید جمع کنن تا یه پولی بشه که بتونن دست به اقدامی بزنن.
  خواهشاً یک مقدار درد مردم رو بفهمید.

 • ناشناس
  ۷ ۷

  بازار راکده دوستان