{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 178688

کمتر از پنج درصد به مسکن مهر منتقل شدند

وزیر راه و شهرسازی جمعیت بدمسکن در بخش های حاشیه ای و بافت فرسوده کشور را ۱۹ میلیون نفر اعلام کرد که حتی پنج درصد آنان (کمتر از ۹۵۰ هزار نفر) به مسکن مهر منتقل نشده اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، «عباس آخوندی» مساله امروز ایران را بدمسکنی، حاشیه‌نشینی و کیفیت نازل زندگی عنوان کرد و افزود: از 19 میلیون نفر بدمسکن حتی پنج درصد آنها نیز به مسکن مهر منتقل نشده‌اند؛ یعنی آنهایی که در بافت فرسوده بوده‌اند همچنان در همانجا و افرادی که ساکن بافت‌های حاشیه‌ای شهرها بوده اند، همچنان در همان بافت زندگی می‌کنند.

وی گفت: قصد ندارم راجع به مسکن مهر صحبت کنم، فقط می‌خواهم این توجه را بدهم که این تصور که یکبار دیگر چنین طرح هایی در ایران آغاز می شود غیرممکن است و چنین طرح هایی آغاز نمی شود.

 دولت یازدهم از سال 1392 تا پایان بهمن ماه امسال 800 هزار و سه واحد مسکن مهر را تکمیل و افتتاح کرد و 838 هزار و 574 واحد را به متقاضیان تحویل داد.

به گفته آخوندی، در حاشیه شهر تهران بیش از پنج میلیون نفر زندگی می‌کنند. 40 درصد جمعیت مشهد و نیمی جمعیت بندرعباس نیز حاشیه‌نشین به شمار می روند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در سال های 1385 تا 1390 شمار خانه‌های خالی از 630 هزار دستگاه به یک میلیون و 650 هزار دستگاه افزایش پیدا کرد.

آخوندی تاکید کرد کمتر مهندسی در کشور با بدمسکن‌ها زندگی کرده و سعی دارد مساله آنها را حل کند و افزود: معمولا همه علاقه مندند دولت یکسری طرح های بزرگ تعریف کند و مهندسان به کار گرفته شوند که با توجه به شرایط اقتصادی دنیا و ایران اساسا چنین اتفاقی در آینده کشور رخ نمی دهد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: درک من این است که مدتی است ما مهندسان کمتر مساله حل می‌کنیم و این عادت کردن به استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری بیشتر ما را به تحصیل‌داران بانک شبیه کرده است که یکسری کار تکراری می‌کنند.

وی افزود: بودجه دولت در سال 1396، سه بیلیارد و 200 هزار میلیارد ریال (320 هزار میلیاردتومان) است و کل رقمی که در بودجه برای فعالیت‌های عمرانی پیش‌بینی شده، 600 هزار میلیارد ریال است که 50 درصد آن نیز به طور معمول تخصیص داده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: باید بپذیریم این رقم‌ها برای توسعه ایران رقم‌های اندکی است و بنابراین باید کاهش نقش دولت در تزریق پول در جامعه را بپذیریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: یقین کنید نقش دولت در آینده هر روز از نظر تزریق پول در جامعه کاهش می‌یابد و پمپاژ پول از سوی دولت در جامعه، از اساس امکانپذیر نیست.

 بررسی آمارهای وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد از زمان آغاز طرح مسکن مهر در کشور تا پایان بهمن ماه امسال یک میلیون و 810 هزار و 204 واحد تکمیل و افتتاح شد که سهم دولت یازدهم 44 درصد است.

همچنین تاکنون یک میلیون و 528 هزار و 492 واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل شد که 838 هزار و 574 واحد آن با سهم 55 درصد به دولت تدبیر و امید مربوط می شود.

تا پایان بهمن ماه برای یک میلیون و 134 هزار و 646 واحد مسکن مهر سند صادر شده است که 54 درصد آن (610 هزار و 193 واحد) در دولت یازدهم ثبت شد.

ارسال نظر

 • مهندس مجری بیکار
  ۱۳ ۲

  با سلام خدمت همکاران گرامی
  و عرض تبریک روز مهندس به تمام مهندسین عزیز ایران


  هدیه جناب آخوندی به مهندسان کشور در روز مهندس رونمایی از کتاب اخلاق مهندسی است !


  و سخنگوی وزارت بهداشت امروز اعلام کرد : حقوق دریافتی متخصصان (از بیت المال ) 100 تا 300 میلیون است و ما حقوق نجومی نداریم !

  • ناشناس
   ۶ ۰

   آخوندی تاکید کرد: همه علاقه مندند دولت یکسری طرح های بزرگ تعریف کند و مهندسان به کار گرفته شوند که با توجه به شرایط اقتصادی دنیا و ایران اساسا چنین اتفاقی در آینده کشور رخ نمی دهد.
   مسکننننننن رسمااااااااا مررررررررررررد.

 • مهندس بیکار
  ۱۳ ۱

  سازمان نظام مهندسی با 350 هزار عضو که اغلب بیکار هستند - سازمان نظام پزشکی با 30 هزار عضو که همگی یا در بیمارستان ها یا در مطب های خصوصی مشغول به کار هستند - پزشکان کار دولتی تضمین شده در روستاها و مناطق محروم دارند با حقوق های 7 تا 20 میلیون ولی مهندسان نظام مهندسی حتی حق الزحمه مصوب خود را نمی توانند دریافت کنند به علت گرفتن تخفیفات فراوان توسط مالکان ساختمان - به علت حذف سیستم ارجاع کار نوبتی - به علت رانت خواری و مافیا در سازمان نظام مهندسی - به علت حضور مهندسان چندشغله که کارمند یا بازنشسته دولت هستند

  • ناشناس
   ۶ ۱۰

   اگه عرضه داری برو پزشک شو.

 • مهرداد
  ۱۲ ۰

  دلسوزی برای قشر بی مسکن و بد مسکن به این آقا نمیخوره.
  حرفش رو نزنه خیلی بهتره.

 • ناشناس
  ۱۵ ۳

  روز مهندس را به
  پزشکان و بساز بفروشانی که فاقد مدرک مهندسی هستند و در صنعت ساخت و ساز کار می کنند،
  به دلالان و واسطه هایی که چرخه اقتصاد مهندسی را می چرخانند و موجبات عدالت کاری را در میان آنها فراهم می آورند،
  به عمله و بناهایی که با یک نظر نقشه های طراحی شده را کنترل و اصلاح و اجرا می نمایند ،
  به افراد فاقد مدرک مهندسی که برای اداره جامعه مهندسی قوانین وضع می کنند،
  به صاحبان دستگاه های چاپی که بدون توجه به نیاز جامعه اقدام به چاپ مدرک مهندسی می کنند
  و اگر در انتها توانی باقی ماند به مهندسان مظلوم و واقعی جامعه نیز تبریک عرض می نمایم.
  باشد که آباد شویم.
  #تبریک_تلخ_روز_مهندس

 • ناشناس
  ۴ ۰

  آتش سوزی شامگاه پنج شنبه در قطار یزد – تهران، تنها چهار روز پس از اعتماد عجیب مجلس به وزیر راه، مسافران را با خطر مواجه کرد.

  به گزارش خبرنگار مهر، قطار مسافربری پردیس به شماره ۶۲۷ که ساعت ۱۵:۳۵ دقیقه پنج شنبه ۵ اسفندماه از یزد به مقصد تهران حرکت کرده بود، حدود ساعت ۲۰:۳۰ در حوالی قم دچار حادثه شد.

  بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی یکی از مسافران که در اختیار خبرنگار مهر قرار داد، آتش گرفتن بخش زیرین آخرین واگن این قطار باعث دودگرفتگی اکثر واگن ها و وحشت مسافران از خفگی و فریادهای آنها برای باز کردن دربهای واگن ها شد،

  اما با وجود درخواستهای مسافران، مسئولان قطار اقدامی برای باز کردن دربها انجام ندادند، تا اینکه پس از حدود نیم ساعت و با تخلیه تدریجی دود، قطار به حرکت خود ادامه داد و حدود ساعت ۲۲ پنج شنبه به تهران رسید.

  این حادثه در حالی اتفاق افتاد که مجلس دهم، ۴ روز پیش و با وجود باز بودن پرونده هایی همچون حادثه قطار تبریز – مشهد و جان باختن حدود ۵۰ مسافر، مجددا به عباس آخوندی وزی راه و شهرسازی رای اعتماد داد.

 • مهندس مجری نظام مهندسی بیکار
  ۳ ۰

  لیست جایگزین بسازوبفروش‌ها

  سازمان نظام مهندسی، با هدف اعمال ممنوعیت بساز و بفروشی، فهرست اولیه «سازنده‌های مجاز به فعالیت در تهران» را منتشر کرد.


  به گزارش افکارنیوز، بازوی نظارتی حوزه ساخت‌وساز در تهران، همزمان با ابلاغ حکم «پایان ساخت غیرحرفه‌ای مسکن» ‌د‌ر پایتخت، «فهرست جایگزین بسازو‌بفروش‌ها» را نیز ارائه کرد. سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در حالی نیمه دوم بهمن ماه با صدور ابلاغیه‌ای به مهندسان ناظر ماموریت داد با «جلوگیری از شروع به کار» و «توقف» ساخت‌وسازهایی که در آنها از «سازنده‌ ذی‌صلاح» استفاده نمی‌شود، طرح «ممنوعیت بسازوبفروشی» را برای اولین‌بار در پایتخت عملیاتی کنند که به تازگی این سازمان فهرستی از سازندگان دارای صلاحیت و مجریان ذی‌صلاح ساختمانی را منتشر کرده است. در این فهرست، نام و مشخصات 450 سازنده مجاز و مجری ذی‌صلاح حقیقی و‌حقوقی (شرکت‌های ساختمانی) مورد تایید سازمان نظام مهندسی تهران معرفی شده است که متقاضیان ساخت مسکن می‌توانند برای اجرای پروژه‌های ساختمانی به این سازندگان مراجعه کنند-
  سازمان نظام مهندسی با انتشار این فهرست در سایت این سازمان، هم اکنون دسترسی به مشخصات 450 سازنده حقیقی و حقوقی مورد تایید این سازمان را برای متقاضیان ساخت‌و‌سازهای مسکونی و سایر کاربری‌ها در پایتخت امکان‌پذیر کرده است. این فهرست که در قالب 5 لیست متفاوت از مجریان حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت حرفه‌ای ساخت‌و‌ساز از وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان نظام مهندسی، ارائه شده است با نام‌های «دفاتر سازنده»، «دفاتر سازنده پیمان مدیریت»، «شرکت‌های انبوه‌ساز»، «شرکت‌های سازنده پیمان مدیریت» و «شرکت‌های سازنده مسکن و ساختمان» در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در دسترس عموم قرار دارد. فهرست جدید، دومین اقدام عملیاتی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به دنبال صدور ابلاغیه منع بسازوبفروشی در پایتخت محسوب می‌شود که مسیر دسترسی مالکان املاک کلنگی به سازندگان با صلاحیت را تسهیل می‌کند.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری