کد خبر 519257

پس از اجرای رتبه بندی؛

حقوق کدام معلمان افزایش نمی‌یابد؟

رتبه‌بندی معلمان به مجلس ارائه شده است با وجود قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای رتبه‌بندی با شاخص‌های مدنظر سند تحول بنیادین محل ابهام است؛ معاون آموزش و پرورش هم می‌گوید: اگر تصور کنیم قرار است افزایش حقوق برای همه معلمان باشد قطعاً اینگونه نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، قاسم احمدی لاشکی؛ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش، درباره رتبه بندی معلمان و نقد برخی نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه لایحه ارائه شده از سوی دولت رتبه بندی مطابق با سند تحول بنیادین نیست بلکه همان قانون مدیریت خدمات کشوری است، اظهار کرد: ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه، درباره نظام رتبه بندی معلمان به صورت شفاف اعلام می‌کند که باید در بودجه سنواتی حتماً با مصوبه مجلس باشد.

وی افزود: چند ماهی است که وزارت آموزش و پرورش با جدیت رتبه‌بندی معلمان را با مدیریت وزیر آموزش و پرورش دنبال کرد و نتیجه این شد که سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و تصویب در کمیسیون‌های علمی، تخصصی و صحن هیات دولت به تصویب رسید و راهی مجلس شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: هم اکنون منتظر هستیم تا رتبه بندی معلمان توسط هیات رییسه مجلس در صحن علنی اعلام وصول شود و بعد هم کمیسیون‌های مربوطه مشخص شود قاعدتاً باید به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارسال شود اما احتمال می‌دهیم که به دلیل مباحث مالی کمیسیون مشترکی متشکل از کمیسیون آموزش و برنامه و بودجه تشکیل شود.

افزایش حقوق برای همه معلمان نیست

وی متذکر شد: برخی می‌گویند رتبه بندی مشمول همه فرهنگیان نمی‌شود یا عدد آن قابل توجه نیست در بودجه سال 1400 ، 15 هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی لحاظ شده و این عدد کمی نیست.  وقتی می‌گوییم رتبه بندی یعنی افراد باید از فیلتری عبور کنند همانگونه که در دانشگاه مسیر مربی تا استاد تمام با میان برهایی مثل استادیار،  دانشیار و...  طی می‌شود معلمان نیز باید مسیری را طی کنند تا به بالاترین رتبه برسند، اگر تصور کنیم قرار است افزایش حقوق برای همه معلمان باشد قطعاً اینگونه نیست.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش همچنین گفت: بحث  قانون مدیریت خدمات کشوری که در گذشته دو بار اعمال شد افزایش حقوق بود و هم‌اکنون به دنبال رتبه بندی هستیم و قطعاً باید عده‌ای امتیازات لازم را کسب کنند تا بتوانند به رتبه‌های مورد نظر برسند و افرادی که در درجه بالاتر قرار می‌گیرد قطعاً درصدی از معلمان را برابر امتیازات در گروه‌های پنج گانه شامل می‌شود  البته ممکن است مجلس مصوب کند این درصد افزایش یا کاهش  پیدا کند، جرح و تعدیل این موضوع در اختیار مجلس است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • فر
  ۱ ۱۰

  فعلا که پرکارترین و بدون مسئولیت ترین کارمندان دولت معلمان هستند که در حال حاضر هم از خیلی از کارمندان دولت حقوق بیشتری میگیرن

  • ایلیا
   ۳ ۰

   متاسفانه قدر و جایگاه معلم در جامعه ما ناشناخته مانده است.دولت ها در حق معلمان ظلم روا داشته اند و حقوق معنوی و مادی آنان را رعایت نکرده اند.
   امیدواریم مجلس در موضوع رتبه بندی آنچه در شأن و حق معلمان است تصویب نماید.
   یادمام باشد که : سرمایه گذاری بر روی معلمان و آموزش و پرورش اساسی ترین سرمایه گذاری است که خروجی آن تمام ارکان و ابعاد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.
   بدون تردید صعود یا سقوط ما وابسته به موضع مسؤولان ، مجلسیان و آحاد مردم ما نسبت به آموزش و پرورش است.

 • حسن
  ۵ ۰

  معلمان پر کار ترین ومسئولیت پذیر ترین افراد جامعه هستند که در همه دوران حقوق خوبی دولت نداده وتا توانسته کار کشیده ومثل سایر کارمندان از هیچگونه مزایا بر خوردار نیست وهمیشه در آرزوی افزایش حقوق بازنشسته ودر آخر آرزو به دل دار فانی را وداع گفته اند .

 • ناشناس
  ۲ ۰

  شاعرفرموده . تن نادان بود با مرده یکسان معلم است که بر این تن می دمد جان . چرا به معلم این همه اذیت می کنند چه گناهی کرده گناهش تعلیم وتربیت است ...... انسان بک بار به دنیا آمده ویک بارهم از دنیا خواهند رفت رتبه بندی چندین باربدنیا امده ولی از دنیا نرفته یک آقای پیدا بشه یکباره دفنش کنه تا خیال همه ،دولت مجلس رسانه راحت بشه

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سلام. هیچ کس شرایط یک معلم را غیر از معلمین درک نمی کند.حالا که اغلب والدین مجبور شده اند در خانه کنار فرزندان باشند ،شلید متوجه زحمات همکاران ما باشند. واقعیت مطلق است که معلم همچون شمع می سوزد .

 • آزاد
  ۱ ۰

  متاسفانه در این مملکت همه دشمن معلم هستند.تا حرف از معلم میشود شروع به بدگویی از این قشر فرهیخته و زحمتکش می کنند
  حتی والدینی که شاهد کلاسهای آنلاین و زحمت معلم از ساعت ۸ تا ظهر و در طول هفته هستند هم از معلمان بد میگویند.
  گویا در این مملکت تخم ناسپاسی پاشیده اند