سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد؛

طرح جاماندگان سهام عدالت در کدام مرحله قرار دارد؟

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بررسی و به سرانجام رساندن طرح جاماندگان سهام عدالت نیازمند همکاری قوا است، گفت: با توجه به اینکه اجرای این تصمیم، اقدام بسیار پیچیده‌ای است، بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی را برای اجرایی شدن اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سهام عدالت که از اردیبهشت ماه سال جاری آزادسازی شد، این فرصت را به دارندگان سهام عدالت داد تا نسبت به مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم سهام خود تصمیم‌گیری کنند.

از همان زمان اعلام شد، افرادی جزو مشمولان سهام عدالت به حساب می‌آیند که در گذشته نسبت به ثبت‌نام در سامانه سهام عدالت اقدام کرده باشند. این افراد می‌توانند نسبت به نحوه دارایی خود مدیریت داشته باشند.

در این میان افرادی بودند که بارها اعلام کردند، دارای برگه‌های سهام عدالت هستند و جزو دارندگان سهام عدالت تلقی می‌شوند و در عین حال مسئولان بارها در این زمینه اعلام کردند که ملاک سهامدار بودن، اطلاعات سیستمی است و افرادی که قادر به ورود سامانه سهام عدالت نیستند، نشان‌دهنده آن است که سهامی به آنها تعلق نگرفته است.

این موضوع هجمه‌ای از گلایه ها را میان مشمولان سهام عدالت به دنبال داشت که در این زمینه، مسئولان در واکنش به صحبت دارندگان سهام عدالت اعلام کردند در آینده‌ای نزدیک اقدامات لازم برای جاماندگان سهام عدالت در دستور کار قرار خواهد گرفت و می‌توانند نسبت به دارایی خود مدیریت داشته باشند.

با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی جاماندگان سهام عدالت، «محمدرضا پورابراهیمی»، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در شهریور ماه اعلام کرده بود که طرح ساماندهی سهام عدالت موسوم به جاماندگان در کمیسیون اقتصادی نهایی شد و در نخستین جلسات علنی مجلس در دستور کار بهارستان قرار می‌گیرد.

حال با گذشت حدود هشت ماه از آزادسازی سهام عدالت، همچنان وضعیت جاماندگان سهام عدالت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد که در این زمینه سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس امروز (یکشنبه) به آخرین اقدامات صورت گرفته در مجلس برای جاماندگان سهام عدالت اشاره کرد و افزود: مطالبات زیادی در این زمینه از طرف مردم مطرح شده و اعلام کرده‌اند جزو جاماندگان سهام عدالت هستند که در گذشته قادر به ثبت‌نام در سامانه برای دریافت سهام عدالت نبوده‌اند.

«حجت‌الله فیروزی» اظهار داشت: سامانه در آن زمان در اختیار دولت بود، اکنون مجلس به دنبال راهکار برای افرادی است که از ثبت‌نام سهام عدالت جامانده‌اند.

فیروزی خاطرنشان کرد: اکنون در حال انجام فعالیت‌هایی برای باز کردن سامانه مربوط به سهام عدالت هستیم که در این زمینه باید در این سامانه اقدامی برای تعریف سهام عدالت صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: اگر قرار است افراد به این سامانه اضافه شوند و سهام عدالت به آنها اختصاص یابد، باید اعلام شود که از محل سهام کدام شرکت‌ها قرار است به افراد سهام تعلق گیرد.

وی به نخستین گام برای اجرایی کردن اقدامات مربوط به جاماندگان سهام عدالت اشاره کرد و گفت: در ابتدا باید شرکت‌های دولتی که قرار است سهام آنها به بخش خصوصی واگذار شود، مشخص و اعلام شود که چه میزان از این سهام به بخش سهام عدالت اختصاص می‌یابد تا از این طریق افراد جامانده بتوانند از آن محل سهامدار شوند.

فیروزی ادامه داد: بررسی و به سرانجام رساندن این موضوع نیازمند همکاری مجلس و دولت است که اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال رفع هر چه زودتر این مشکل و کمک به جاماندگان سهام عدالت هستند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: با توجه به اینکه اجرای این تصمیم، اقدام بسیار پیچیده‌ای است، بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی را برای اجرایی شدن اعلام کرد.​

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سلام خسته نباشید کسانی که سهام عدالت ندارن اونها چی مگه سهام عدالت نیست پس به همه تعلق داره برای کسانیکه ندارن فکری بکنید ممنون

 • دینا
  ۱ ۰

  ما نداریم اصلا کی ثبت نام میکنید که ماهم سهام دار شیم

 • ابراهیم eb
  ۱ ۰

  سلام کلا سهام عدالت و حذفش کنید و ما که چیزی ازش ندیدیم تواین 16سال به زنده تعلق نگرفت دنبال مرده ها میگیردین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام پس کسانی که الان می خواهن سهام بفروشن تکایف شون چی میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ترا بخدا این همه تفکیک نکنید سهام عدالت اسمش روش یعنی اینکه باید عادلانه ب همه برسه مخصوصا ب کسای ک حقوقی ندارن یا حقوقشون خیلی کم مثل ما مستمری بگیرها

 • ناشناس
  ۱ ۰

  این چجور سهام عدالتی هست ۳۰ میلیون بهشون داده نشده کجا عدالته ن واقعا ی مسئول پیدا بشه جواب منو بده ایا ب این میگن عدالت حالا چرا نباید همه داشته باشن مگه همه واسه ی کشور نیستیم؟

 • امیر
  ۰ ۰

  خسته نباشین سال 85من کارگربودم رفتم برای ثبت نام سهام عدالت گفتن بهت تعلق نمیگیره الان هم شغلم راننده هستم بیمه هم خودم ردمیکنم چکارکنم اجاره نشینی ودوتابچه ی محصل سهام عدالت برای ماهم درنظربگیرین خواهش میکنم میگن بیمه هستین یارانه ی کرونا که نفری 100تومان هس به بیمه پردازانمیدن آخه بیمه ای که ردمیکنم هم خودش ماهیانه برای یه راننده ای که شب تاصبح بی‌خوابی میکشه خیلی هس توروخدافکری به حال ماهم بکنیدباتشکر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام خسته نباشید ما هم نداریم یه فکری برامون کنین کی شروع میشه خبر بدی که ثبت نام کنیم ممنون