کد خبر 515657

سارقان چه بلایی سر گوشی‌های سرقتی می‌آورند؟

اگرچه جلوگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشی‌های سرقتی یکی از اهداف فرعی طرح رجیستری (ثبت شماره گوشی‌های همراه) ذکر شده بود، اما معمولا گوشی‌هایی که سرقت می‌شوند، یا اوراق شده و برای تجهیزات جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا به کشورهای همسایه ایران قاچاق می‌شوند و این طرح نتوانسته مانع سرقت گوشی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، با  اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشی‌های همراه)، صرفا گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. کارشناسان با تاکید بر تاثیر رجیستری در جلوگیری از قاچاق گوشی همراه بر این عقیده‌اند که یکی از اقدامات برجسته دولت در سال‌های گذشته، رجیستری است؛ اینکه گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد شوند، رجیستر نمی‌شوند.

واردکنندگان گوشی معتقدند طرح رجیستری تلفن همراه از نظر شفاف‌سازی بازار موبایل کاملاً موفق بوده است . تا پیش از اجرای رجیستری، ۹۸ درصد بازار تلفن همراه از طریق قاچاق تأمین می‌شد، اما اکنون ۱۰۰ درصد تلفن‌های همراهی که وارد کشور می‌شوند، قانونی هستند. بنابراین امروز هیچ‌کس نمی‌تواند حتی یک موبال قاچاق وارد کشور کرده و از آن استفاده کند و قاچاق گوشی به صفر رسیده است.

همچنین بارها تاکید شده که چیزی تحت عنوان هزینه رجیستری وجود ندارد. با اجرای رجیستری، در حقیقت جلوی قاچاق کالا گرفته شده و بنابراین تلفن همراه از مبادی قانونی وارد کشور می‌شود که طبیعتاً باید سود بازرگانی، حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده برای کالا پرداخت شود. مجموع این هزینه‌ها، هزینه‌ای است که کلیه کالاهای وارداتی پرداخت می‌کنند. در حالی که اغلب کاربران تلفن‌های همراه گمان می‌کنند هزینه‌ای بابت رجیستری تلفن همراه گرفته می‌شود.

افزایش سرقت گوشی با گرانی این کالا

با بحران‌های ارزی ایجادشده در دو سال گذشته، قیمت گوشی هم در بازار بالا رفت؛ ازسوی دیگر سرقت گوشی تلفن همراه همواره وجود داشته، اما با افزایش چندبرابری قیمت گوشی، مشکل گوشی‌دارها چند برابر شده است، زیرا باوجودی‌که سرقت گوشی به خودی‌خود برای شخص ضرر و دردسر به همراه داشت اما اکنون خرید دوباره‌ی گوشی‌ها که قیمت‌شان افزایش یافته هم به این دردسرها افزوده است چون باید با چند برابر قیمت، همان گوشی را از بازار خریداری کنند.

یکی از اهداف فرعی طرح رجیستری (ثبت شماره گوشی‌های همراه) پس از جلوگیری از قاچاق، جلوگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشی‌های سرقتی ذکر شده بود؛ زیرا اگرچه خرید گوشی‌های دست‌دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و لزوم ثبت شماره در تلفن همراه، درصورتی که فردی بخواهد گوشی خود را بفروشد و یا به دیگری منتقل کند، باید حتما فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت، پس از مدتی، گوشی برای سیم‌کارت جدیدی که در آن قرار گرفته، غیرفعال می‌شود. بنابراین گوشی‌های سرقتی در چنین شرایطی غیرقابل استفاده خواهند شد.

علاوه بر این‌که با اجرای رجیستری، گوشی سرقتی غیرقابل استفاده می‌شود، موضوع دیگر، بازیابی گوشی برای مالک آن است. مسوولان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، درباره روند پیدا شدن گوشی با اجرای رجیستری گفته‌ بودند که گوشی‌ها به‌صورت زوج شماره سیم‌کارت و شماره IMEI به صورت یکتا در سامانه‌ ثبت می‌شوند. اگر گوشی سرقت شد، می‌توان بر اساس این زوج آن را ردیابی کرده و نیز از فعالیت این گوشی‌ها در سامانه‌های کشور جلوگیری کرد که این از مزایای غیرمستقیم طرح رجیستری است.

با وجود این، در حالی که  بیش از دو سال از اجرایی شدن طرح رجیستری می‌گذرد، فرآیند ردیابی گوشی‌های مسروقه با استفاده از قابلیت‌های فنی رجیستری تا کنون اتفاق نیفتاده است. پیش از این حمیدرضا دهقانی‌نیا -سخنگوی طرح رجیستری- درباره علت این تاخیر اظهار کرده بود که این سرویس موجود است و می‌توان آن را ارائه داد اما نیاز است یک سری گام‌های باقیمانده را هم به ثبات برسانیم و بعد این سرویس را ارائه دهیم.

گوشی‌های سرقتی در شبکه داخل کشور کار نمی‌کند

این در حالی است که حسین فلاح جوشقانی -رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره‌ی امکان سرقت گوشی‌ حتی با وجود این طرح ، گفته بود: اطلاعاتی که ما داریم، معمولا مربوط به آخرین موقعیتی است که گوشی در شبکه روشن بوده و فقط کافی است اطلاعات گوشی سرقتی را اعلام کنند که آنگاه وارد لیست سیاه می‌شود و دیگر در شبکه کار نمی‌کند.

با وجود این، معمولا زمانی که یک گوشی را به سرقت می‌برند، دیگر آن را روشن نمی‌کنند که قابل رهگیری باشد، مگر این‌که گوشی‌ها را اوراق کرده و برای تجهیزات جانبی آن مانند ال‌سی‌دی و غیره مورد استفاده قرار دهند. همچنین اگرچه یکی از دلایل افزایش سرقت گوشی، تهیه قطعات لازم برای تعمیر گوشی‌های خراب است، اما چندی پیش خبر گوشی‌های سرقت‌شده از کشورهای همسایه هم به گوش رسیده بود، بدین‌ترتیب که این گوشی‌ها توسط سارقان و قاچاقچیان، پس از سرقت، از مرزها عبور کرده و در کشورهای همسایه در بازار به فروش می‌رسند.

بنابراین اگرچه به نظر می‌رسد هدف اصلی رجیستری که جلوگیری از قاچاق گوشی‌های همراه و ساماندهی این بازار بوده اتفاق افتاده، اما هنوز اهدافی مانند کاهش سرقت گوشی و کمک به ردیابی کسانی که گوشی‌شان به سرقت رفته، محقق نشده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سید
  ۲ ۱

  به راحتی با مبلغ کمتر از نیم میلیون تومان کد و سریال گوشی عوض شده و قابل استفاده است بعدم کشور دوست همسایه افغانسـتان به راحتی این نوع گوشی‌ها رو میتونی در داخلش پیدا کنی

 • وحید ترکمانی
  ۴ ۰

  با طرح ریجستری درسته که حجم ورود گوشی قاچاق کم شده ولی هنوز خیلی زیاد هست حتی نزدیک به صفر نیست چطور با این اطمینان میگه صفر شده ، الان هر گوشی قاچاق رو با مبلغی ریجستری میکنند توی بازار و برای خود من پیش اومد که یه گوشی چینی ارزان قیمت خریدم فروشنده هم اون رو به نامم زد و تحویل داد تااینکه به دلایلی مجبور شدم گوشی رو فلش کنم بعداز فلش پیام اومد که گوشی شما ریجستری نشده وقتی زنگ زدم همتا گفت گوشی شما غیر قانونی وارد شده و ریجستر نمیشه به بازار مراجعه کردم گفتن یه مبلغی میگیرن و گوشی رو دوباره ریجستر میکنند به همین راحتی، گوشی های قاچاق داخل پتو ، داخل جعبه های کفش و هزاران طریق دیگه داره وارد میشه ،

 • نوید
  ۴ ۰

  گوشی من روز اول فروردین داخل مغازه خودم زدن وقتی هم پیگیر شدم متوجه شدم که با ۵۰۰ هزار تومان ناقابل سریال گوشی رو عوض میکنن و دوباره میفروشن . اهواز سرقت گوشی خیلی رواج داره و اصلا امنیت نداره

 • ناشناس
  ۲ ۰

  آقا همش حرف مفته،من گوشیم دزدیده شد،۴ روزبعد از اعلام سرقت گوشی رو با یه سیم کارت روشن کردن،اس دادن پیگیری قضایی.....که همه کاراش رو که گفتند کردیم،ل۳ ماه داره میگذره،همین طوری ما هم منتظریم که ....بیاید،بشین تا بیاید.....

 • رضا
  ۱ ۰

  اگر برای ما آب نداره، برای مخابرات که نون داره. گوشی من هفت ماه قبل به سرقت رفت، کلی هزینه ثبت شکایت دادم، بعد هم در سامانه همتا به ثبت رساندم، کلی پول به خدمات تلفن همراه دادم کلی از کار و زندگی افتادم و در آخر هم چند پیام بدرد نخور که مدت پیگیری به پایان رسیده و دوباره پول بدهید تا سر کارتان بگذاریم برایم ارسال شد. ولی از گوشی خبری نشد که نشد. تمام گوشی قاپها با موتور و به صورت دو ترک فعالیت می کنند. مراقب موتور سوارها باشید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  گوشی منم زدن پیگیری همش چرته فقط هر جا میری مگن پول بده هیچ پیگیری هم نیست در کشورز که نمیتونن جلوی یک عده دزدرو بگیرن امنیتم نیست بهتر یک گوشی لوپ لوپ بگیریم دستمون یا اگر گوشی گرون گرفتیم دستمون به همه باید به چشم دزد نگاه کنیم وای بر ما مردم مظلوم

 • محسن
  ۱ ۰

  ریجستری هزینه داره، خیلی هم زیاد هزینه داره گوشی که سابق به صورت قاچاق میومد نهایت دو واسطه داشت و ارزون می‌رسید دست مردم، الان تا وکیل و وزیر و دلال نخورن دست مردم نمیرسه و به خاطر سیل خورنده ها گوشی با این قیمت های نجومی میرسه به مصرف کننده بدبخت

  • حبیب
   ۰ ۰

   اگر هم پیداشد مامورین برمیدارن واسه زن و بچهاشون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هرچه دنیا اطراف ما آزاد و در رفاه باشد ما همیشه با این طرح های محدودکننده اختیار و آزادی های فردی محدودتر و عقبمانده تر از قبل میشویم این طرح هم همانند طرحهای اشتباه قبلی فقط در خدمت گرانفرشان و بازاریان بیرحم هست