کد خبر 494318

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

نقش فعالیت‌های استارتاپی در توسعه اقتصادی اندونزی/ چالش کمبود نیروی متخصص

بسیاری از کارشناسان در تشریح دلایل موفقیت‌های اقتصادی اندونزی در سالیان اخیر، به نقش کلیدی فعالیت‌های استارتاپی اشاره می‌کنند. در همین رابطه، این کشور در آخرین گزارش موسسه StartupBlink در جایگاه ۵۴ برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان قرار دارد.

اقتصاد آنلاین سجاد رفیع؛ بانک جهانی در گزارش اخیر خود، از اندونزی به عنوان پنجمین قدرت اقتصادی جهان در سال 2024 نام برده است. کشوری که در حال حاضر پس از سنگاپور، دومین مقصد جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه جنوب شرقی آسیا (SEA) به شمار می‌رود. بسیاری از کارشناسان در تشریح دلایل تحقق این دستاوردها به مواردی مانند رشد چشمگیر فعالیت‌های استارتاپی در اندونزی، به ویژه طی سالیان اخیر اشاره می‌کنند.

در حال حاضر، اندونزی دارای بالاترین نرخ رشد در فعالیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه SEA است. میانگین رشد سالانه این کشور در این حوزه، پس از سال 2015 بالغ بر 45 درصد بوده است. در همین رابطه، پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد ارزش فعالیت‌های مبتنی بر ICT در اندونزی به بیش از 130 میلیارد دلار در سال 2025 است.

زیست‌بوم استارتاپی اندونزی

بر اساس رتبه‌بندی موسسه StartupBlink در سال 2020، اندونزی در رتبه 54 برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان قرار دارد. از جمله محبوب‌ترین فعالیت‌های استارتاپی در این کشور می‌توان به نرم‌افزار، تجارت الکترونیک و خدمات مالی دیجیتال اشاره نمود. در همین رابطه، جاکارتا قطب فعالیت‌های نوآورانه و استارتاپی اندونزی محسوب می‌شود. شهری که با دو پله سقوط نسبت به سال 2019، در رتبه 41 برترین شهرهای استارتاپی جهان قرار گرفته است. در همین زمینه، شهرهای باندونگ و تانگرانگ با کسب رتبه‌های 389 و 515 جهان، در رتبه‌های بعدی برترین شهرهای استارتاپی اندونزی قرار دارند.

کمبود نیروی کار متخصص

زیست‌بوم استارتاپی اندونزی با وجود رشد چشمگیر طی سالیان اخیر، همچنان با برخی چالش‌های اساسی مواجه است. در همین رابطه، کمبود نیروی کار متخصص را می‌توان مهمترین مانع موجود بر سر راه شرکت‌های استارتاپی این کشور دانست. در مطالعه‌ای که با حضور بیش از 3500 نفر از مدیران شرکت‌های اندونزیایی صورت گرفته است، 50 درصد از این افراد از کمبود نیروی کار ماهر به عنوان یک مانع مهم در مسیر فعالیت‌های خود یاد کرده‌اند. در همین زمینه، پیامدهای چنین چالشی برای زیست‌بوم استارتاپی این کشور را می‌توان در قالب موارد زیر خلاصه کرد.

• دستمزد بسیار بالای نیروی کار متخصص در نتیجه کمبود آن (به عنوان مثال، دستمزد یک مهندس نرم‌افزار در اندونزی، سه تا پنج برابر میانگین دستمزد در منطقه جنوب شرقی آسیا است).

• عدم فعالیت بلندمدت افراد متخصص در یک شرکت به دلیل وجود موقعیت‌های شغلی فراوان.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر