کد خبر 479684

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

پنج زیست‌بوم استارتاپی برتر آفریقا/ فین‌تک در صدر فعالیت‌های دانش بنیان

با وجود چالش‌هایی نظیر زیرساخت‌های اقتصادی نامناسب، کمبود سرمایه و نظام اداری ناکارآمد، طی سالیان اخیر شاهد رشد چشمگیر فعالیت‌های نوآورانه و استارتاپی در اکثر کشورهای قاره آفریقا بوده‌ایم. در همین زمینه، کشورهای آفریقای جنوبی، کنیا، روآندا، نیجریه و تونس در صدر برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی این قاره قرار دارند.

اقتصاد آنلاین – سجاد رفیع؛ کیفیت پایین زیرساخت‌های اقتصادی، کمبود سرمایه و نظام اداری ناکارآمد، کارآفرینی را در بسیاری از کشورهای آفریقایی تبدیل به مساله‌ای چالش‌برانگیز کرده است. با این حال، این موضوع به معنای عدم توسعه کارآفرینی و فعالیت‌های استارتاپی در این قاره طی سالیان اخیر نیست. بررسی‌های موسسه Wee Tracker حاکی از جذب 1.34 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر توسط استارتاپ‌های آفریقایی در سال 2019 است. در همین رابطه، حوزه فین‌تک به تنهایی با جذب 678 میلیون دلار سرمایه، در صدر فعالیت‌های دانش‌بنیان این قاره قرار دارد. در ادامه به معرفی پنج مورد از برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی آفریقا خواهیم پرداخت.

1) آفریقای جنوبی

بازار مالی کارآمد و قدرت خرید بالای جامعه را می‌توان به عنوان مهمترین مزایایی آفریقای جنوبی در زمینه کارآفرینی و فعالیت‌های استارتاپی در نظر گرفت. در همین زمینه، استارتاپ‌های حوزه‌های مالی، گردشگری و آموزش در صدر فعالیت‌های دانش‌بنیان این کشور قرار دارند. لازم به ذکر است که آفریقای جنوبی در آخرین رتبه‌بندی موسسه StartupBlink، موفق به کسب رتبه 52 برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان شده است.

2) کنیا

کشور کنیا به عنوان شصت و دومین زیست‌بوم استارتاپی برتر جهان، بخش اصلی رشد خود در این حوزه را مرهون مولفه‌هایی نظیر افزایش میزان سرمایه‌گذاری خارجی و گسترش حمایت‌های دولتی از فعالیت‌های دانش‌محور است. در همین زمینه، این کشور را می‌توان به عنوان قطب آفریقا در حوزه خدمات مالی دیجیتال در نظر گرفت.

3) روآندا

موقعیت جغرافیایی مناسب، قوانین کارآمد و ظرفیت‌های بالقوه فراوان اقتصادی، روآندا را تبدیل به یکی از مقاصد جذاب برای فعالان حوزه نوآوری و کارآفرینی در قاره آفریقا نموده است. این کشور در سال 2020، در رتبه 65 برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان قرار گرفت.

4) نیجریه

وجود شبکه‌ای گسترده و هماهنگ از مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها در اقصی نقاط نیجریه، این کشور را تبدیل به یکی از کانون‌های اصلی نوآوری و فعالیت‌های استارتاپی آفریقا کرده است. این کشور با برخورداری از 90 قطب فناوری، در صدر کشورهای قاره سیاه از این حیث قرار دارد. نیجریه در آخرین رتبه‌بندی موسسه StartupBlink در مورد برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان در رتبه 68 قرار گرفت.

5) تونس

موسسه بلومبرگ در آخرین گزارش خود، از تونس به عنوان پیشگام نوآوری در قاره آفریقا یاد کرد. زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی مناسب و قوانین کارآمد از جمله دیگر مزیت‌های این کشور در اقتصاد دانش‌بنیان است. تونس در سال 2020 در رتبه 77 برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان قرار گرفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر