فوت کوزه گری درست کردن سبزی خورش قورمه سبزی

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی کار بسیار آسانی است. برای توضیح این امر بایستی بدانید که یکی از غذاهای سنتی و اصیل ایرانی و از جمله محبوبترین غذا خورشت قورمه سبزی است.

فوت کوزه گری درست کردن سبزی خورش قورمه سبزی

اصول حرفه ای آماده کردن سبزی برای خورش قورمه سبزی

به گزارش اقتصاد آنلاین، خوب است بدانید که شما عزیزان می توانید در پایان این آموزش از بخش جامع و دوست داشتنی طرز تهیه انواع خورشت نیز بازدید داشته باشید.

قدمت این خورشت به 2000 تا 5000 سال قبل بر میگردد. خاستگاه اصلی خورشت قورمه سبزی به مناطق شمالی کشور بخصوص گیلان بر می گردد و به دلیل محبوبیت این غذا اولین روز شنبه از آذرماه را روز جهانی قورمه سبزی نامیده اند. خورش ها و غذاهای گیلانی از زمان های قدیم طعم و مزه ای دلنشین داشته اند.

اما طبخ این غذا مهارت خاصی می خواهد. از جمله مهمترین بخش در تهیه این خورشت لذیذ عطر سبزی است که نسبت صحیح و سرخ کردن درست سبزی طعم و عطری خاصی به آن می دهد. در عین حال معیار حرفه ای بودن سرآشپز نیز با طبخ صحیح و خوشمزه شدن و جا افتادن این خورشت مشخص می شود. برای ریز کردن سبزی بایستی از چاقوی خاصی استفاده کنید.

خورش قورمه سبزی

قبل از اینکه روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی را بدانید باید با لیست ترکیبات سبزی های قرمه سبزی آشنا شوید.ترکیبات سبزی خورشت قورمه سبزی بسته به هر منطقه متفاوت است. معمولا در تهران و برخی شهرهای ایران سبزی قورمه شامل: تره، جعفری، شنبلیله و اسفناج می باشد.

این سبزیجات از فواید عالی و بی نظیری برخوردار بوده و هرکدام از آنها دنیایی از خواص هستند.

تره

جعفری

گشنیز

شنبلیله

اسفناج

تره 40 درصد از سبزی، جعفری 35 درصد، گشنیز 20 درصد و شنبلیله فقط 5 الی 7 درصد می باشد. شنبلیله بوی تند و تیزی دارد و در صورت استفاده بیشتر طعم قورمه سبزی تلخ خواهد شد. برای خوشمزه شدن قورمه سبزی بسته به فصل حتما چغندر یا اسفناج نیز به ترکیبات اضافه کنید. این یک ترفند اساسی در روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی می باشد.

در این زمینه بخوانید؛

در شمال کشور در منطقه گیلان از یک نوع سبزی به نام خالواش یا خالیواش نیز استفاده می کنند که بسیار خوش عطر و خوشمزه است. خالواش در حالت له شده بویی مشابه نعناع دارد و در برخی نقاط به آن پونه محلی نیز می گویند. گاهی در کنار خالواش مقداری چوچاق نیز در ترکیبات سبزی قورمه در این منطقه استفاده می کنند. همانطور که مشاهده می کنید در استان گیلان روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در ترکیبات سبزی قرمه است.

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در منزل

در آذربایجان شرقی در منطقه تبریز مقدار تره و اسفناج بیشتری استفاده می شود اما شنبلیله از ترکیبات سبزی قورمه کاملاٌ حذف می شود و در برخی مناطق نیز چند برگ ترخون اضافه می شود. در بخش جنوبی کشور در منطقه بوشهر سبزی قورمه شامل تره، جعفری، گشنیز و کمی شوید و مقدار کمی شنبلیله می باشد. این نیز یکی دیگر از روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در ایران زمین می باشد. 

در استان خراسان رضوی در منطقه سبزوار ترکیبات شبزی قورمه شامل تره، جعفری،گشنیز، اسفناج و شنبلیله است. در شیراز نیز سبزی قورمه متشکل از تره، جعفری، گشنیز، شوید، اسفناج یا برگ چغندر، شنبلیله و سیر سبز می باشد. روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در این استان ها مانند بقیه است. 

با این حال نسبت استفاده سبزی های مختلف نیز بستگی به سلیقه و ذائقه افراد خانواده دارد اما اضافه یا کم کردن هر سبزی تغییرات محسوسی در عطر و مزه خورشت خواهد داشت. مثلاً اگر تره سبزیجات زیاد باشد طعم خورشت تند می شود، اگر اسفناج سبزیجات زیاد باشد مزه آلو اسفناج و اگر شنبلیله سبزیجات زیاد باشد خورشت قورمه سبزی تلخ خواهد شد و اگر گشنیز سبزیجات زیاد باید خورشت عطر و طعم خوبی نخواهد داشت. این نیز یکی دیگر از ترفندهای روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی می باشد.

اینها نکاتی هستند که بایستی در روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی آن را بیاموزید. راز آشپزی خوب داشتن سواد و تجربه در آشپزی است. 

آموزش طرز سرخ کردن سبزی قرمه

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی نیاز به تخصص خاصی ندارد. تازه بودن سبزی ها از جمله عوامل مهم در خوشمزه و خوش عطر شدن قورمه سبزی است سبزی ها را شسته و در آبکش ریخته تا کاملا آب آن خشک شود سپس سبزی ها را ریز و یک دست خرد کنید.

در ماهیتابه روغن ریخته بگذارید تا داغ شود آب سبزی را گرفته و سبزی را سرخ کنید این کار باعث می شود سبزی آب نیندازد و دقت کنید که آب سبزی نیز خشک نشود. دقت کنید که روغنی که برای سرخ کردن سبزیحات استفاده می کنید حتما روغن مایع باشد و به هیچ عنوان از روغن جامد استفاده نکنید. 

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی مخصوص

سرخ کردن سبزی را تا زمانی ادامه دهید تا رنگ سبزی تیره شود حرارت باید بسیار پایین باشید و سبزی را زیاد هم نزنید اما دقت کنید که سبزی نسوزد و روغن آن به رنگ سبزی تیره شود مدت زمان سرخ کردن سبزی ها حدود یک ربع می باشد. این نکته ای مهم در روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی می باشد که مهم است به آن توجه داشته باشید.

وقتی که سبزی ها سرخ شد اجازه دهید تا کاملا سرد شود و برای بسته بندی به مقدار نیاز برای هر وعده مصرف در کیسه فریزر ریخته و برای مدت دو ماه در فریزر نگهداری کنید. برای سرخ کردن سبزی ها خیلی باید دقت کنید که سبزی سیاه نشود. البته در شهرهای جنوبی دیده شده است که سبزی های مورد استفاده برای خورشت سبزی و قلیه ماهی تیره تر از قرمه سبزی می شود که این امر بخاطر هم سرخ کردن بیشتر است و هم تمبری که داخل خورشت ریخته می شود.

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

بعد از سرخ شدن همانطور که بیان کردیم اجازه دهید تا سبزی ها سرد شده و خنک شوند. بعد از سرخ شدن خیلی مناسب و بسته به مقدار وعده هایی که استفاده می کنید آنها را داخل کیسه فریزر بریزید. روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی واقعا کار سختی نیست فقط کمی هنر می خواهد که مطمئنا شما دارید.

برای آشنایی با خواص ادویه های و علی الخصوص ادویه های مفید و کاربردی در کباب کوبیده، انواع ادویه کباب کوبیده ، معرفی 11 ادویه مخصوص نیز برای شما جذاب و خواندنی خواهد بود.

10 روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

از شنبلیله کمتر استفاده کنید. این امر بخاطر تندی و بوی تیزی است که به غذا می دهد. پس اگر شنبلیله سبزی قرمه سبزی زیاد باشد سبزی به تلخی می زند.

همانطور که در بالا ذکر شد تنوع سبزی های قرمه سبزی بسته به منطقه و استان مورد نظر مشخص می گردد.

حتما سبزی های له شده و زرد شده را از سبزی های دیگر جدا کنید. پس یکدست سبزی های سالم را خرد کنید.

سبزی ها را بشکلی ریز کنید که از سبزی های آش و کوکو و پلویی ریز تر شوند.

برای تفت دادن و یا سرخ کردن سبزی های قرمه سبزی جوری اینکار را انجام دهید که به تیره شدن نرود. سبز باشد. از نام این غذا هم مشخص است. البته باز در خوزستان چنین نیست.

بهترین روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی سبز تیره نگه داشتن آن است.

بعد از اینکه سبزی های قرمه سبزی را سرخ کردید اجازه دهید تا سرد شوند بعد آنها را به کیسه فریزر منتقل نمایید.

برای ریختن در کیسه فریزر حتما دقت کنید جوری کیسه کنید که ضخامت کیسه کمتر شود تا راحت تر یخ آن آب شود.

برای اینکه سبزی خاصیت خود را از دست ندهد کمتر سرخ کنید. این یکی از اصول آشپزی است.

برای اینکه سبزی قرمه سبزی خوش عطر تر شود کمی برگ کرفس را در آن ریز شده بریزید.

جدول ارزش غذایی خورشت قرمه سبزی در هر 100 گرم مصرف

بعد از دانستن روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی دانستن جدول ارزش غذایی آن خالی از لطف نیست. در این بخش برای شما عزیزان جدول ارزش غذایی خورشت قرمه سبزی را به صورت کامل آورده ایم. امیدواریم که این آموزش را فراگرفته و این خورشت خوش طعم و مزه را در منزل برای خود و عزیزانتان تهیه و سرو نموده و فوت و فن هایی که برای روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی بهتان آموختیم را اجرایی نمایید.

کالری ( میزان انرژی در هر 100 گرم ) 179 کیلوکالری

کربوهیدرات 8.54 گرم

پروتئین 10.4 گرم

نمک 4.9 گرم

چربی 12.7 گرم

آب 20.6 گرم

فیبر 6.8 گرم

قند 1.8 گرم

کلسترول 25.7 میلی گرم

جدول ارزش غذایی سبزی قرمه سبزی:جدول ارزش غذایی سبزی قورمه خام

تشکیل دهنده اصلی مقدار در100 گرم

انرژی (کالری) 37 کیلوکالری

کربوهیدرات 6.48 گرم

پروتئین 2.15 گرم

چربی 0.57 گرم

آب 88.38 گرم

فیبر 2.20 گرم

قند 1.01 گرم

کلسترول 0.00 میلی گرم

در بالا جدول ارزش غذایی سبزی خام قرمه سبزی آورده شده است. در اینجا شما بسادگی می توانید مشاهده کنید که سبزی خام برای قرمه سبزی از چه جدول ارزش غذایی برخوردار است.

جدول ارزش غذایی سبزی قورمه سرخ شده:تشکیل دهنده اصلی مقدار در100 گرم

انرژی (کالری) 188 کیلوکالری

کربوهیدرات 11.35 گرم

پروتئین 3.77 گرم

چربی 15.00 گرم

آب 44.00 گرم

فیبر 3.85 گرم

قند 1.76 گرم

کلسترول 0.00 میلی گرم

این جدول برای سبزی های سرخ شده قرمه سبزی است. در اینجا مشاهده می کنید که ارزش غذایی به چه صورتی است. روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی را در این بخش بصورت کامل مرور کرده و شکل و روش های سرخ کردن سبزی را با یکدیگر فرا گرفته ایم. امیدواریم از روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی استفاده و بهره کامل را ببرید.

منبع: وان تاچ فود
ارسال نظر

 • چه عجب نگفتی مجلسی
  ۴ ۰

  چه

 • ناشناس
  ۱۰ ۲

  چرت وپرت نگو

 • فاطمه
  ۳ ۳

  قورمه سبزی خوش مزه

 • محمد حسینی
  ۱۱ ۱۰

  خاک بر سر این سایت مزخرف و غربگدا که فقط سیاه نمایی از ایران و دولت جدید را انجام میده
  خاک بر سر هرچی وطن فروشه
  حالا که رئیس جمهور روسیه اومده ایران، نمیدونستید چجوری دولت ایراد گیری کنید زدید تو کار قرمه سبزی ؟!
  خیلی مزخرفید شماها

 • ممول
  ۱۲ ۲

  هیچ کجای ایران ، سبزی مطعر تر از خوزستان ندارد ، تفاوت مزه قرمه سبزی و قلیه ماهی را باید ، فقط در جنوب حس کنید و بس...

  • ناشناس
   ۰ ۱

   سلام طرز تهیه درست قورمه سبزی میدی

 • بهنام
  ۰ ۲

  گربه سبزی

  • ناشناس
   ۱ ۰

   واقعا حرف نداره

 • ناشناس
  ۴ ۴

  جناب محمد حسینی حالا صبر کن ببین نتیجه آمدن جناب پوتین به ایران چی میشه بعد جوش بزن به ضرر ایران نباشه صلوات . قرمه سبزی جای خود عالی هست

 • درسا
  ۲ ۲

  قورمه سبزی خوشمزه

 • حسنا
  ۰ ۰

  😋😋

 • ناشناس
  ۶ ۲

  اومدن پوتین به ایران چه ربطی به طرز تهیه غذا داره
  باید میگفتن برید دست بوسی پوتین ؟ پوتین اینبار هم اومده بانقشه و وطن فروش دیگران هستن نه ملت ایران چند روز دیگه معلوم میشه روباه مکار واسه چی اومد ایران

 • جوادقدوسی ساحلی
  ۱ ۱

  سلام ازشماتشکورمیکونم.به.خطرخبرکه.درموردهمه.چیز.
  به.مامیدید.باتشکور

 • ناشناس
  ۳ ۱

  برو بینیم با

 • آناشید
  ۰ ۰

  عاخههههه قرمه سبزی چه ارتباطی به پوتین داره این بزرگوار و ربطش میدی به سیاست اینجا مدال بهت نمیدنااا آق حسینی دوغت را بنوش با قرمه سبزی

 • روح انگیز
  ۰ ۰

  ووقعا که آخه سرآشپز جان وقتی آب سبزی راکاملا گرفتی که میشه تفاله حداقل مینوشتی آب سبزی رابعدسرخ شدن اضافه کنید که هم موادمغذی ازبین نرود هم خورشت خوشرنگترمیشود اینقدرهم اراجیف بهم نبافید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  این همه تعریف آخر هم که درست نگفتید
  غذاهای ایرانی شناسنامه دار هستن ولی متاسفانه هر کسی هر کاری دلش میخواد انجام میده
  سبزی قورمه فقط و فقط تره جعفری و شنبلیله هست و تره بسیار زیاد البته در سرخ کردن کمی سخت می‌شود ولی اصل این سبزی همینه

آخرین خبر ها