تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

تأثیر انتخاب کتاب در یادگیری زبان

یادگیری زبان امروزه به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افراد خصوصاً در دوره نوجوانی و جوانی تبدیل شده است چرا که زبان می‌تواند به عنوان اصلی‌ترین عامل و ابزار ارتباطی انسان‌ها زمینه ساز موفقیت آنها در زمینه‌های مختلف کاری، تحصیلی و ... شود. برخلاف گذشته امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف روش‌ها و متدهای آموزشی متعددی برای آموزش و یادگیری زبان وجود دارد و افراد می‌توانند بر اساس شرایط خود، سن و سال، میزان استعداد، میزان بودجه، مدت زمان آزاد و ... از آنها استفاده کنند.

تأثیر انتخاب کتاب در یادگیری زبان بر هیچ کسی پوشیده نیست چرا که در حقیقت تمامی روش‌های آموزشی بر پایه و اساس کتاب‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند. در ادامه به بررسی تأثیر انتخاب کتاب‌ها در آموزش زبان پرداخته می‌شود.

ویژگی‌های یک کتاب خوب برای آموزش زبان

در حقیقت یک کتاب خوب باید ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

·        کتاب باید بتواند تمامی مهارت‌های زبان یعنی Speaking، writing، listening و reading را تقویت کند.

·        کتاب باید لغات و اصطلاحات رایج و کاربردی را در قالب جملات روزمره بیان کند.

·        گرامر و ساختارهای پیچیده باید در قالب مکالمات و در متن آموزش داده شوند.

·        کتاب‌ها باید تمرین و فعالیت‌های متنوعی برای آموزش عمقی مطالب ارائه کنند.

·        در کنار مهارت‌های اصلی کتاب باید بتواند مهارت‌های مکالمه، تلفظ و ... را تقویت کند.

·        کتاب‌ها باید لهجه‌های مختلف زبان را به زبان‌آموزان آموزش دهند.

تأثیر انتخاب کتاب در یادگیری زبان

مهم‌ترین تأثیرات انتخاب کتاب در یادگیری زبان

همانطور که گفته شده پایه و اساس تمامی روش‌ها و متدهای آموزشی کتاب‌ها هستند که به عنوان معتبرترین منابع آموزشی شناخته می‌شوند. در حقیقت انتخاب کتاب‌های خوب می‌تواند مسیر آموزش زبان‌آموزان را هموارتر کرده و سرعت آنها را افزایش دهد. برای انتخاب یک کتاب خوب لازم است که حتماً فاکتورها و عواملی همچون نویسنده، کیفیت چاپ، انتشارات، میزان رضایت زبان‌آموزان، میزان محبوبیت در بین زبان‌آموزان و ... مورد توجه قرار بگیرد. از مهم‌ترین تأثیرات انتخاب کتاب در یادگیری زبان می‌توان موارد زیر را عنوان نمود:

تقویت دایره واژگان زبان‌آموزان

تقویت دایره لغات می‌تواند یکی از مهم‌ترین تأثیرات انتخاب کتاب در یادگیری زبان باشد چرا که هرچقدر زبان‌آموزان به تعداد بیشتری از واژه‌ها مسلط باشند می‌توانند راحت‌تر مهارت‌های اصلی خودشان را تقویت کرده و ارتباط برقرار کنند. در حقیقت واژه‌ها واحدهای اصلی یک زبان هستند و هرچقدر فرد با تعداد بیشتری از آنها آشنایی داشته باشد می‌تواند ارتباط مؤثرتری با سایرین برقرار کند. انتخاب درست و مناسب کتاب باعث می‌شود که افراد در کنار تقویت مهارت‌های چندگانه و اصلی زبان با واژه‌های بیشتری آشنایی پیدا کند.

تقویت مهارت نوشتاری و خواندن

یکی دیگر از مهم‌ترین تأثیرات انتخاب کتاب مناسب در یادگیری زبان تقویت مهارت نوشتاری و مهارت خواندن است. در حقیقت زمانی که زبان‌آموزان اقدام به خرید کتاب آموزش زبان فرانسوی ، کتاب آموزش زبان آلمانی و یا سایر زبان‌ها می‌کنند و آنها را مطالعه می‌کنند داده‌ها و اطلاعات جدیدی به عنوان ورودی به مغز خود انتقال می‌دهند که در نهایت می‌تواند در تقویت مهارت نوشتاری آنها نیز مؤثر باشد. همانطور که گفته شد کتاب‌ها می‌توانند به خوبی دایره لغات افراد را توسعه بدهند و دانش لغوی آنها را گسترده‌تر کنند. با توسعه دایره واژگان مهارت خواندن فرد هم توسعه می‌یابد و در نهایت فرد در مهارت نوشتاری نیز مشکلی پیدا نخواهد کرد. در اصل زمانی فرد می‌تواند یک نویسنده خوب باشد که مهارت خوانندگی بهتری داشته باشد و مهارت خوانندگی نیز با استفاده از کتاب‌های مفید مناسب تقویت می‌شود.

تأثیر انتخاب کتاب در یادگیری زبان

افزایش اعتمادبه‌نفس

یکی دیگر از اثرات بسیار ویژه انتخاب کتاب در یادگیری زبان بالا رفتن میزان اعتمادبه‌نفس زبان‌آموزان است. در حقیقت زمانی که زبان‌آموز از کتاب‌های مناسبی استفاده کند و دانش لغوی خود و مهارت‌هایی اصلی خود را تقویت کند با اعتمادبه‌نفس بیشتری با سایر افراد ارتباط برقرار می‌کند و می‌تواند به سادگی مفاهیم و منظور خود را به مخاطبان برساند. مطالعه کتاب‌های معتبر و مناسب می‌تواند اطلاعات افراد را به شکل قابل توجهی افزایش دهد و هرچقدر میزان اطلاعات افراد بالاتر باشد میزان اعتمادبه‌نفس آنها نیز افزوده می‌شود.

ساده‌تر شدن درک مطالب مختلف

یکی دیگر از مهم‌ترین تأثیرات انتخاب کتاب در یادگیری زبان افزایش قدرت تحلیل و درک ساده‌تر مطالب مختلف است. در حقیقت درک درست مطالب مختلف نیازمند تسلط بر لغات بیشتر و داشتن دانش پیش‌زمینه‌ای است و هر چقدر که افراد کتاب‌های مناسب‌تری را مطالعه کنند می‌توانند ساده‌تر مطالب مختلف را درک و تحلیل نمایند. مطالعه و تمرین زیاد می‌تواند کمک بسیار زیادی به افزایش درک افراد از موضوعات مختلف بکند. تفاوتی ندارد که زبان‌آموزان قصد یادگیری چه زبانی را دارند و باید همواره از کتاب‌های معتبر و مناسب استفاده کرده و آنها را مطالعه کنند تا بتوانند مهارت‌های خودشان را تقویت کرده و بهبود ببخشند. خرید کتاب آموزش زبان ترکی یا هر زبان دیگری و مطالعه آن به زبان‌آموزان کمک می‌کند که راحت‌تر با مطالب جدید و ارتباط برقرار کرده و درک درست‌تری از آنها داشته باشند.

این مطلب رپرتاژ آگهی می باشد و توسط تحریریه اقتصاد آنلاین تهیه نشده است.

این مطلب برایم مفید است
۲ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها