کد خبر 548514
استاندار ایلام مطرح کرد؛

احتمال برگزاری پیاده روی اربعین به ۲روش

استاندار ایلام با اشاره به اینکه تامین آب پایدار، رعایت پروتکل ها و انجام واکسیناسیون اولویت های برگزاری اربعین است، گفت: کرونا و وضعیت گرما اربعین امسال را وارد شرایط خاص کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمد نوذری عصر دوشنبه در نشست ستاد اربعین استان با تقدیر از همه عوامل دخیل در برگزاری اربعین اظهار کرد: اربعین یک کار جمعی است و همه در آن نقش دارند، ضرورت دارد کمیته‌ها فعال‌تر، پویاتر و جدی تر به صورت هفتگی جلسات را برگزار و نشست‌های تخصصی را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه اربعین امسال با سال‌های گذشته متفاوت است، ابراز داشت: شرایط کرونا و وضعیت گرما، اربعین امسال را وارد شرایط خاصی کرده که اجرای پروتکل‌ها و محدودیت‌ها از یک سو و وضعیت گرما از سوی دیگر مخاطرات، چالش‌ها و نیازمندی‌های خاص خود را دارد.

وی گفت: زیرساخت‌های اولیه از جمله تأمین آب پایدار و امکاناتی از قبیل آب سردکن، یخ ساز و … را فراهم در پایانه مرزی باید فراهم کنیم.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی به عمل آمده تمام کسانی که واکسینه شده‌اند می‌توانند در ایام اربعین از کشور خارج شوند، گفت: در برگزاری اربعین دو سناریو محتمل است، لذا پیشنهاد شده که در مرحله اول تمامی عوامل درگیر در برگزاری امر اربعین واکسینه شوند و در صورت همراهی مسئولین ملی و بخاطر قرار گرفتن ایلام در کریدور اربعین و مواجهه کل استان با خطر کرونا پیشنهاد شده تمام مردم استان تا قبل از ایام اربعین واکسینه شوند.

وی با بیان اینکه به خاطر گرما و شرایط کرونا بیشترین مخاطرات اربعین در حوزه دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد، از استقرار بیمارستان سیار با تمام امکانات از سوی ستاد اجرای فرمان حضرت امام در مهران خبر داد و گفت: باید تلاش کرد تا امکانات و زیرساخت‌های حوزه سلامت در پایانه مرزی مهران تکمیل شود.

احتمال برگزاری مراسم اربعین امسال به ۲ روش

نوذری گفت: اعتبارات اربعین امسال به صورت ۱۰۰ درصدی تخصیص می‌یابد، با توجه به محدودیت منابع و اینکه اعتبارات استانی در حوزه زیرساختی هزینه می‌شود، ضرورت دارد کمیته‌ها از طریق وزارتخانه‌ها پیگیر اعتبارات ملی باشند تا منابع جدیدی را به اربعین تزریق کنیم.

وی با اشاره به احتمالات برگزاری اربعین و تردد زوار گفت: در صورت برگزاری مراسم اربعین امسال دو رویه وجود دارد یا به صورت محدود و با ساختاری جدید در قالب کاروان‌هایی با رعایت پروتکل‌های ویژه و تاییدیه واکسیناسیون انجام می‌گیرد و یا به مانند سنوات قبل با تعداد نامحدود با این تفاوت که تمام کسانی که شرکت می‌کنند باید واکسینه شده باشند، برگزار می‌شود.

استاندار ایلام اضافه کرد: می‌طلبد کمیته‌های تخصصی و مسئولین استانی برنامه ریزی لازم را برای هر دو حالت داشته باشند و ضمن تکمیل زیرساخت‌های اربعین، هم کمیته‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف و هم استان‌های معین فعالیت خود را شروع کنند.

نوذری در پایان با اشاره به تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و استانداری از اختصاص ۳۰ میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت‌های اربعین و اقدامات اولیه در پایانه مرزی مهران خبر داد و گفت: در تلاشیم زیرساخت‌های اولیه پایانه مرزی مهران در فصل گرما تکمیل شود.

ارسال نظر