کد خبر 509082

احمدی‌نژاد؛ دغدغه اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰

دست رد حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی به درخواست‌ها برای نامزدی در انتخابات،مانع تکرار دعوت‌های آنها نشده اما این تنها دغدغه اصولگرایان نیست آنها از یک سو درگیر تبعات اظهارات بهاریون هستند و از سوی دیگر دغدغه وحدت با طیف‌هایی را دارند که ظاهرا تمایلی به پذیرش شیخوخیت ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایرنا،   تداوم دعوت‌ها از حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنان ادامه داشته و در همین زمینه حتی شنیده شد برخی از اعضای قوه مقننه هم از رییس قوه قضائیه برای حضور در انتخابات قوه مجریه دعوت کردند. هرچند گمانه‌های رد این دعوت ها از سوی رییس قوه قضائیه این روزها تقویت شده است اما اصولگرایان وی را تنها گزینه‌ای می‌دانند که می‌تواند برآیند مثبت نظر شورای وحدت، شورای ائتلاف و طیف‌هایی چون حزب پایداری باشد؛ سه گروه و طیفی که به نظر می رسد نسبت به هم نگاه چندان مثبتی ندارند.

افزایش تحرکات و اظهارات عجیب «محمود احمدی‌نژاد» که شائبه انتخاباتی بودن آن‌ها را افزایش داده، دغدغه دیگر اصولگرایان است تا در حد ممکن از این اقدامات و اظهارات برائت بجویند. افزایش انتقادات از دو شورای وحدت و ائتلاف هم از چالش‌های انتخاباتی اصولگرایان در ماه‌های باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری است.

تداوم دعوت‌ها از رییس قوه قضائیه

صف نامزدهای بالقوه و احتمالی جریان اصولگرا با توجه به تجربه انتخابات گذشته؛ نه تنها نمی‌تواند برگ برنده این جریان در انتخابات آینده باشد، بلکه ممکن است وحدت دقیقه نودی ایجاد شده در انتخابات مجلس یازدهم را از بین برده و زمینه‌ساز شکست انتخاباتی آنها شود. شاید به همین دلیل است که تلاش‌های بسیاری از سوی اصولگرایان صورت می‌گیرد تا این صف عریض و طویل را با چهره‌ای چون حجت الاسلام ابراهیم رییسی جایگزین کرده و از وی حمایت کنند.

به همین دلیل است که «محمدرضا باهنر» جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید می‌کند: «اگر آقای رییسی به هر دلیلی برای حضور در رقابت‌ها قانع شود، در این صورت فکر می‌کنم خیلی از این اختلافات جمع می‌شود چرا که ایشان هم در پیمایش‌های میدانی و نظرسنجی‌ها از دیگر کاندیدای احتمالی جلوتر است و هم پشتوانه ۱۶ میلیونی از انتخابات ۹۶ را در سبد رای خود دارد.»

«مهدی چمران» دیگر فعال اصولگرا هم تصریح می‌کند: «ممکن است که با آمدن رییسی اصولگرایان به وحدت برسند و قالیباف حذف شود ولی با آمدن قالیباف چنین اتفاقی نیفتد.» در همین راستا و در تازه‌ترین دعوت، ۱۰۳۳ نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه‌ای ضمن برشمردن ضرورت‌های کاندیداتوری رییس قوه قضائیه در انتخابات ریاست جمهوری آینده از وی خواستند تا با همان رویکرد تحولی در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود.

در همین زمینه ۲۰۸ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم به گفته «حسین جلالی» نماینده مردم رفسنجان در نامه‌ای از حجت الاسلام رییسی دعوت کردند تا  به عنوان کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. آخرین گروه دعوت کننده از رییس قوه قضائیه هم بر اساس شنیده‌ها برخی از اعضای مجلس خبرگان رهبری بودند که حجت الاسلام رییسی به درخواست آن ها جواب رد داده است. پیش از این هم کانون دانشگاهیان ایران از وی برای حضور در انتخابات دعوت کرده بود.

آنچه از تعاملات و اظهارات طرفین برمی‌آید حکایت از اصرار اصولگرایان و انکار رییس قوه قضائیه برای حضور در انتخابات دارد. اینکه آیا اصرارها و انکارها ادامه خواهد یافت یا نه، زمان مشخص خواهد کرد اما آنچه قطعی به نظر می‌رسد این است که اصولگرایان با حضور حجت الاسلام رییسی در انتخابات راه به مراتب سهل‌تری خواهند داشت.

شورای وحدت و ائتلاف؛ از ادعا تا واقعیت   

اظهارات اعضای شورای وحدت و ائتلاف؛ دو سازوکار اصولگرایان که برای وحدت پیشقدم شده‌اند؛ نشان از افزایش عمق اختلافات میان این دو نهاد دارد. در تازه‌ترین این اظهارات «علیرضا زاکانی» در همایش جبهه تحول‌خواهان انقلابی نماینده مجلس با بیان اینکه جریان دیگری در مقابل جریان شورای ائتلاف تشکیل شده که ظاهرا داعیه وحدت دارد اما آنچه فهم می‌شود این است که قرار است لاریجانی به عنوان انتخاب نهایی از این جریان بیرون بیاید، اظهار کرد: در ائتلاف اساس بر این است که از فردگرایی عبور کنیم و به همین خاطر توصیه می‌کنم از تشکیل کلونی در اطراف نامزدها خودداری کنیم چراکه در صحنه رقابت دچار مشکل خواهیم شد.

مهدی چمران عضو شورای ائتلاف هم نسبت به ایجاد وحدت میان اصولگرایان خوشبین نبوده و گفته است: «فکر نمی‌کنم وحدت صددرصدی صورت بپذیرد ولی هر چه بیشتر بهتر و نتیجه بهتر خواهد بود.»

باهنر هم در این زمینه با اشاره به اختلافات سال‌های گذشته اصولگرایان و با تاکید بر اینکه اصولگرایان هیچ‌گاه به وحدت ۱۰۰ درصدی نرسیده‌اند؛ گفته است: « بعد از انتخابات۷۶ مجموعه‌ای را به نام شورای نیروهای انقلاب تشکیل دادیم و از آن زمان شروع به ائتلاف کردیم ولی در انتخابات‌های بعد هم ساختار و هم نام این تشکل‌های انتخاباتی تغییر کرد.سال ۹۲ آقای حداد و آقای ولایتی و قالیباف به شکل خودجوش با هم ائتلاف کردند و تصمیم گرفتند که در انتها هر یک از آنها از اقبال اجتماعی بیشتری برخوردار بود، به عنوان کاندیدای نهایی در صحنه بماند و دو نفر دیگر کنار بروند. با این وجود شاهد بودیم که این اتفاق نیفتاد.». «منوچهر متکی» سخنگوی شورای وحدت هم درباره تازه‌ترین رایزنی‌های این نهاد با شورای ائتلاف به ویژه در حوزه مصادیق انتخاباتی گفته است: «شورای ائتلاف به گفت‌وگو بر سر مصادیق پاسخ مثبت نداد.»این اظهارات درحالی صورت می‌گیرد که بسیاری از اصولگرایان اختلافات میان این دو گروه را قابل حل دانسته و به آینده رایزنی‌ها امیدوار هستند.

بهاریون و پایداری‌ها دغدغه اصولگرایان

دعوت‌ها و اختلافات انتخاباتی اصولگرایان اما تنها سنگرهای جبهه آنان در رقابت‌های انتخابات آینده نیست و آن‌ها باید درباره اقدامات دو طیف پایداری و بهاری هم تامل کرده و موضع‌گیری داشته باشند. بهاریون یعنی رییس جمهوری سابق و هم‌فکرانش فعالانه در حال شکستن بسیاری از خطوط قرمز کشور هستند از اتهام‌زنی به شخصیت‌ها تا انتقاد از مواضع جمهوری اسلامی در منطقه. گاهی هم خبرهایی از تجمع در میادین محل زندگی «محمود احمدی نژاد» به منظور دعوت از وی برای حضور در انتخابات به گوش می‌رسد. فعالیت‌هایی که تحلیلگران آن را انتخاباتی تحلیل می‌کنند. برخی شنیده‌های دیگر هم از ارتباط‌های مختلف دیدار و شنیداری و حتی پیکی میان احمدی نژاد با برخی از مقامات و مسوولان خبر می‌دهند که آن‌ها هم در راستای تلاش برای احراز صلاحیت تعبیر می شوند.

مجموع اقدامات و اظهارات رییس جمهور سابق و شواهد و تجربیات سیاسی سال های گذشته نشان می دهد که رییس جمهوری سابق شانس چندانی برای عبور از سد شورای نگهبان ندارد اما اصولگرایان در همین زمینه هم نگرانی‌های خود را دارند که مهم‌ترین آن‌ها پلن Bیا واکنش وی به این عدم تایید صلاحیت و تبعات آن به دلیل پیش‌بینی ناپذیری رفتار وی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۶ ۳

  اصولگرایان اصلا نگران نباشند حتما با ۵ میلیون رای برنده انتخابات هستن ! واقعا خودتان هم میدانید که برنده نهایی هستین و بازار گرمی می کنید ....یا اگر نمیدانید که خیلی عقب هستین ! مشارکت مردم در انتخابات مجلس را نگاه کنید ! انتخابات بعدی هم همین هست نگران نباشید از الان تبریک میگم !

 • مهدی
  ۵ ۳

  رییسی میاید. شک نکنید. این دعوت ها هم بازی هست

 • دریا
  ۳ ۶

  امیدوارم درریاست قوه قضاییه همینطور موفقیت‌های روز افزون داشته باشندودست اختلاس گرها رارو کنند و محاکمه بشن آرزوی سلامتی برای آقای ریسی دارم

 • حمیدپاپی
  ۹ ۳

  با سلام
  فقط دو نفر می توانند شور انتخاباتی ایجاد کنند.
  آقای رئیسی و آقای احمدی نژاد

 • ناشناس
  ۵ ۷

  ‌اگر‌ایشان‌کاندید‌شود‌بازهم‌به‌اورای‌نمی‌دهم

 • زرتشت
  ۱۳ ۳

  فقط احمدی نژاد با غیرت مردمی نترس

 • بهنام
  ۴ ۰

  گرچه عدم مهندسی انتخابات درتضادبامنافع عده ای اقلیت که خواهان تمامی مملکت هستند،میباشد،حال برای یکبارهم که شده ،بگذاریدشعاراحترام به ارامردم تحقق یابد.

 • ناشناس
  ۶ ۴

  احمدی نژاد باید مستقل بیاد ، اگر با برچسب حزب و باند بیاد ، مردم را ناامید خواهد کرد . چون تمام احزاب و باندها از دیدگاه مردم مردودند و هیچ جایگاهی ندارند

 • ناشناس
  ۷ ۵

  آقای احمدی نژاد اگر می خواهید محبوبیت تان افزوده شود از تمام جریان ها ، مخصوصا اصولگرایان اعلام برائت کنید چون تمام اینها نزد افکار عمومی منفورند

 • سجاد
  ۹ ۴

  فقط سلطان احمدی نژاد و بس

 • ناشناس
  ۱۱ ۴

  رای ما احمدی نژاداست. لااقل از رانت نیامده

  • ناشناس
   ۲ ۱

   فقط احمدی نژاد

 • علیرضا نیکرو
  ۴ ۴

  محسن رضایی

 • مسعود
  ۲ ۱

  یعنی برای مسوولان کشور مهم نیست که احمدی نژاد 8 سال حامی مستضعفین کشور بوده و تنها امید مردم برای بهبود وضعیت موجود است بعنوان کسی که عاشق کشورم رهبرم و مردمم هستم و خودم یک کارگر ساده هستم اگر احمدی‌نژاد نباشد راي نخواهم داد

 • مسعود
  ۱ ۱

  درود بر مرد خدا درستکار مردمی احمدی نژاد

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام اقای رئیسی بمونه قوه قضائییه بهتره چون هیچکی نمیتوته حای ایشون روپرکنه وحق مردم روتوقوه قضائییه بگیره

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مردم که هنوز هوشیار نشدند ولی اعمال چندین ساله بدون نتیجه برای مردم و مکانیزم فرسوده شده تار عنکبوتی هنر میخواهد که کسی بتواند آنرا هدایت کند ، زیرا فرطوطی مردم دیگر هدایت نمیخواهند و آنقدر بی جان واز همه چیز بریده شده اند که دیگر تمایل به هیچ چیز در دل افسردگان نیست و کاندید شدن جربزه میخواهد که در برابر رای مردم ایستادگی کند و محک بخورد (به قول حداد از بعدش باید بترسید) و این را همه میدانند
  باید اصلاحات در همه امور .‌‌‌..‌ صورت بگیرد ، چه کسی کارش است تا خوشی به همه لبخند بزند

 • ناشناس
  ۰ ۱

  احمدی نژاد بس

 • شریف نیا
  ۱ ۱

  درود بر احمدی نژاد عزیز بدانید احمدی نژاد یک ملت است

 • عبد خدا
  ۰ ۰

  حاج آقا نیای بهتره چون خواسته های مردم بیشتر در فقر است .که سالهاست پیشینیان کم لطفی کردند

 • ناشناس
  ۱ ۱

  فقط احمدی نژاد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اا

 • مهدی
  ۱ ۱

  فقط و فقط احمدی نژاد تنها کسی که به فکر مردم هست و نترس

 • سیاست زده
  ۰ ۱

  مثلی قدیمی که میگه ( بگو دوستانت چه کسانی هستند تا بگویمت چطور آدمی هستی ) گروه ها و افرادی که از آقایان ریسی و قالیباف برای انتخابات ۱۴۰۰ دعوت میکنند اکثرا بین ملت فهیم ایران جایگاه خاصی ندارند پس بهتره آقایان ریسی و قالیباف با طناب آنها تو چاه نرن !

 • ابی
  ۱ ۱

  با سلام وقتی اسم از حزب و گروه میشود حق مردم زیر چکمه نا عدالتی ها میرود یکی مثل محمود احمدی نژاد نیازه ک بیاد و انتخاب را بدن به مردم و به خواسته های مردم احترام بگذارند .

 • ناشناس
  ۰ ۱

  انتخابات بدون احمدی نژاد یعنی کشک.اگر میزان رأی مردم است اجازه دهید مردم خودشان آینده خودشان رو تعیین کنند اگر اینجوری بود یعنی دموکراسی غیر این میشود استبدادی مثل زمان قدیم

 • علی اصغر
  ۰ ۱

  احمدی نژاد.......

 • ناشناس
  ۰ ۱

  فقط احمدی نژاد .من اگه احمدی نژاد باشه می رم رای می دهم

 • یاس
  ۰ ۱

  دعا میکنیم/فقط یا حاج آقا رئیسی، یا احمدی نژاد،
  آیا کسی حرف مارا خواهد شنید🌹🌹🌹

 • ناشناس
  ۰ ۰

  توروخدا بزارید آقای رییسی تو قوه قضا ییه بمونه دلخوشیمون اقای رییسیه خدا حفطش کنه

 • بهلولی
  ۰ ۰

  فقط آقای احمدی نژاد مرد میدون مرد عمل