کد خبر 484405

برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه؛

چین کاوشگر بدون سرنشین به ماه می‌فرستد

چین به منظور بازگرداندن نمونه‌هایی از سنگ و خاک کره ماه به زمین قصد دارد این هفته فضاپیمای بدون سرنشینی را به ماه ارسال کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی catchnews، این اولین تلاش یک کشور برای بازگرداندن نمونه های قمر طبیعی زمین به این سیاره خاکی از دهه ٧٠ است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، قرار است این ماموریت که بلندپروازانه ترین ماموریت چین به کره ماه است، فردا - سه شنبه ۲۴ نوامبر (۴ آذر)  از مرکز پرتاب فضایی «ونچانگ» در استان «هاینان» آغاز شود.

راکت سنگین وزن «لانگ مارچ ۵» که در نوک آن فضاپیمای رباتیک «چانگ ئه ۵» قرار دارد برای این منظور در سکوی پرتاب آماده پرتاب است.

هدف کاوشگر «چانگ ئه-۵»، که به نام الهه ماه باستانی چینی نام گذاری شده است،   بازگرداندن ۲ کیلوگرم (۴/۱ پوند) از نمونه سنگ های کره ماه از یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف «اقیانوس طوفان ها» است.

 کاوشگر «چانگ ئه ۵» پس از پرتاب، مسیری در حدود ۸۰۰ هزار کیلومتر را طی می کند تا به کره ماه واقع در ۳۸۰ هزار کیلومتری زمین برسد و با فرود بر سطح کره ماه، نمونه های خاک کره ماه را جمع آوری می کند و به زمین بر می گردد.  

متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.  

اگر چین در این ماموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در ماموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴ ) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تاکنون هیچ ماده ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.  

 در این زمینه بخوانید:

چین نمونه‌ خاک ماه را جمع آوری می‌کند +فیلم

به دنبال ماموریت  «چانگ ئه-۵» برای بازگرداندن نمونه خاک ماه به زمین، ماموریت «چانگ ئه-۶» برای بازگرداندن نمونه خاک از قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر