کد خبر 472317

رئیس شورای عالی استان‌ها خبر داد؛

بررسی طرح همسان‌سازی بازنشستگی آتش‌نشانان

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به طرح همسان‌سازی بازنشستگی آتش‌نشانان در شورای عالی استان‌ها گفت: در صورت تصویب این طرح در مجلس، آتش‌نشان‌های مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری‌ها می شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها، با اشاره به اهمیت آتش‌نشانی گفت: یکی از دستگاه‌های خدمت رسان در کشور که خدمات ارزنده‌ای را به جامعه ارائه کرده و باعث ایجاد امنیت و آسایش در میان مردم شده سازمان آتش‌نشانی است.

وی افزود: هرچند نام این دستگاه خدمات رسان آتش‌نشانی بوده و تصور می‌شود که وظایف آن در حوزه اطفای حریق خلاصه شده اما شرح وظایف این نهاد وسیع‌تر بوده و مأموران این سازمان در سراسر کشور و در همه شرایط بحرانی به ایفای نقش مشغولند.

احمدی گفت: برای مثال وقتی در روزهای انتهایی سال ۹۷ و روزهای ابتدایی سال ۹۸ استان‌های شمالی و غربی کشور با پدیده بارش باران‌های سیل‌آسا و در نتیجه جاری شدن سیل مواجه شد این آتش نشانان بودند که از سراسر کشور با تجهیزات خود به کمک مردم شتافتند.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: هرچند مأموران این دستگاه خدمات‌رسان با حوادث متعددی نظیر آتش و سیل و سقوط از ارتفاع مواجه هستند اما خود مأموران این سازمان سال‌هاست با برخی از مشکلات عدیده در حوزه شغلی‌شان روبرو هستند.

وی افزود: یکی از این موضوعات بحث سخت و زیان‌آور محسوب شدن شغل آتش‌نشانی و بالطبع تغییر و افزایش زمان کار و موضوعات مرتبط با بازنشستگی مأموران این سازمان خدمت رسان است.

احمدی گفت: این موضوع باعث شده است که مأموران سازمان آتش‌نشانی در هنگام بازنشستگی با چالش‌هایی مواجه باشند که در شأن این عزیزانی که جان خود را کف دست گرفته و به دل حوادث می‌زنند نیست.

رئیس شورای عالی استان‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع مقرر شده است تا در اجلاس پیش روی شورای عالی استان‌ها یکی از دستور جلسات اجلاس به بررسی و تعیین تکلیف این موضوع اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: در اجلاس پیش‌رو که در هفته آخر مهرماه برگزار خواهد شد با دعوت از صاحب نظران این حوزه و بحث و هم اندیشی در این خصوص تلاش خواهیم کرد تا این دغدغه به حق مأموران پر تلاش سازمان آتش‌نشانی در سراسر کشور مرتفع شود.

احمدی با اشاره به اینکه در متن طرح پیشنهادی پیشنهاد شده است که یک تبصره به عنوان تبصره ۴ به قانون نحوه بازنشستگی شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور اضافه شود گفت: متن این تبصره عبارت است از «مشاغل آتش‌نشانی به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور با درجه (۳) محسوب و آتش‌نشان‌های مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری‌ها می‌توانند با احتساب حداکثر ۱۰ سال سنوات ارفاقی و با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متوالی و یا ۲۵ سال متناوب بدون شرط سنی از صندوق بازنشستگی ذیربط درخواست بازنشستگی پیش از موعد را نمایند».

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: همچنین در متن طرح آمده است که شهرداری‌ها مکلف‌اند بار مالی ناشی از اجرای این قانون را از محل اعتبارات خود پیش‌بینی و سهم صندوق (حق بیمه و سهم کارفرما) را به نسبت سنوات ارفاقی بر اساس آخرین حقوق و مزایای مشمول کسور بازنشستگی و نیز مابه‌التفاوت بازنشستگی بابت سنوات ارفاقی آن دسته از آتش‌نشان‌هایی که قبل از تصویب این قانون بازنشسته شده‌اند را محاسبه و یک‌جا به حساب صندوق‌های بازنشستگی شهرداری واریز و اعتبار مورد نیاز برای سال‌های آتی را در قانون بودجه سنواتی پیش‌بینی و تأمین نمایند.

وی با اشاره به اینکه این طرح پس از تصویب در شورای عالی استان‌ها، به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود، گفت: هر چند این طرح با توجه به مشکل عدیده آتش‌نشانان تهرانی تدوین و پیشنهاد شده است اما به طور قطع آثار تصویب آن به نفع همه آتش نشانان در سراسر کشور خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناصر
    ۰ ۰

    بازهم همسان سازی را ناقص اجرا کردند با تعیین سقف حقوق برای گروهها افزایش سنوات بدرستی انجام نمی شود کاشکی این اشکال هم رفع می شد