کد خبر 467003

معاون مدیر کل اداره بازرسی و شکایات‌ سازمان غذا و دارو؛

سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه‌ها افتتاح شد

سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه‌ها افتتاح شد و سازمان غذا و دارو از امروز(دوشنبه) با استفاده از سامانه جدید در مرحله آزمایشی بر توزیع اقلام کرونایی مانند ماسک، مواد ضدعفونی و الکل در داروخانه‌ها نظارت می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، زبیده حسینی نسب معاون مدیر کل اداره بازرسی و شکایات‌ سازمان غذا و دارو امروز در نشستی با خبرنگاران در سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به اهمیت و اولویت نظارت بر اقلام کرونایی، در گام اول و در دوره فعالیت آزمایشی (پایلوت) این سامانه بر وضعیت توزیع این اقلام در تعدادی از داروخانه های استان تهران در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران و نیز دانشگاه علوم پزشکی البزر نظارت می شود.

وی گفت: بعد از طی دوره آزمایشی و رفع ایرادات سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه ها، این سامانه در داروخانه های ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی دیگر فعال می شود و در مرحله نهایی این سامانه در همه داروخانه های دولتی و خصوصی تحت پوشش ۶۳ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور فعال می شود و با استفاده از آن به صورت الکترونیک بر توزیع همه انواع داروها و کالاهای سلامت که در داروخانه ها توزیع می شود، نظارت می شود.

حسینی نسب افزود: این نظارت شامل کیفیت و اصالت کالا، قیمت مصوب آن، گرانفروشی، حضور مسئول فنی داروخانه است که با همکاری اداره کل نظارت بر دارو و اداره کل مکمل ها و فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو انجام می شود.

معاون مدیر کل اداره بازرسی و نظارت بر شکایات سازمان غذا و دارو افزود: همزمان با فعال شدن سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه ها، نظارت ها و بازرسی های حضوری نیز از طریق اداره کل نظارت بر دارو و اداره کل نظارت بر مکمل ها و فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو نیز انجام می شود و گزارش نظارت بر داروخانه های سراسر کشور از طریق سامانه الکترونیک به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته به سازمان غذا و دارو ارجاع می شود و به این ترتیب دقت و سرعت نظارت ها افزایش می یابد.

وی در پاسخ به پرسش درباره میزان تخلفات داروخانه ها و مهمترین تخلفات داروخانه ها گفت: این آمار را نداریم زیرا نظارت های مستمر بر داروخانه ها توسط اداره کل دارو و اداره کل مکمل های سازمان غذا و دارو انجام می شود و فقط تخلفات پر تکرار و مهم که از این ادارات به اداره کل بازرسی ارجاع شود، در این مرکز رسیدگی می شود. در ماههای اخیر گزارش مهمی نداشته ایم. رسیدگی به تخلفات در فروش ماسک و از جمله گرانفروشی ماسک نیز به اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مربوط می شود، در مورد قیمت مصوب ماسک نیز این اداره کل اعلام نظر می کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری