کد خبر 464367

دردسرهای جدید بازگشایی مدارس

نگرانی والدین از چاشنی تحصیل با کرونا

آغاز سال تحصیلی جدید در شرایطی که ویروس کرونا سبک زندگی مردم را در ابعاد مختلف تحت تأثیر قرار داده چالشی جدید پیش روی والدین و دانش‌آموزان قرار داده و نگرانی هایی ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، آغاز سال تحصیلی همه ساله با بوی ماه مهر و کتاب‌های ورق نخورده، کیف و کفش تازه و روپوش‌های نوی مدارس، تراشیدن مدادها و آماده کردن جامدادی و لبخندهای شادی همراه بود اما گویی امسال ویروس ناشناخته کرونا همانطور که بسیاری از دلخوشی ها را تحت تأثیر قرار داد؛ به مدارس هم رحم نکرده است.

مدارس در سراسر کشور روز شنبه ۱۵ شهریورماه در حالی بازگشایی می‌شوند که پشت درهای مدارس، دل‌های نگران والدینی است که سعی کرده‌اند از ثمره زندگی یعنی همین دانش آموزان به خوبی محافظت کنند.

دیگر خبری از اردوهای دانش آموزی، پچ پچ کردن‌های یواشکی، تغذیه خوردن‌ها در زنگ تفریح، عمو زنجیرباف ها و صف‌های طولانی دانش آموزان نخواهد بود؛ اما در این میان نگرانی‌های والدین در زمینه بازگشایی مدارس در این شرایط نیز نباید نادیده گرفت.

در این راستا پای صحبت و دغدغه‌های والدین دانش آموزان نشستیم، والدینی که تمایلی به فرستادن فرزندانشان به مدارس ندارند.

خانم مرادی یکی از مادران دغدغه مند است؛ وی با بیان اینکه از فروردین ماه تاکنون فرزندانش را حتی به پارک هم نبرده است، عنوان کرد: نمی‌توانم با این حد از مراقب، فرزندانم را از خانه بیرون ببرم، سلامتی آنها برایم مهم‌تر و در اولویت است حتی اگر یک سال از تحصیل جا بمانند.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان در این راستا عنوان کرد: مواردی چون استفاده از ماسک، رعایت فاصله با دیگران، دست نزدن به سر و صورت و در صورت نیاز به استفاده از سرویس‌های بهداشتی توجه به نکات بهداشتی از جمله موضوعاتی است که باید به خوبی به دانش آموزان آموخته شود از سویی باید در زنگ‌های تفریح مدارس به فاصله بین دانش آموزان توجه شود.

والدین شخصاً فرزندانشان را به مدرسه ببرند و آنها را از مدرسه برگردانند

وی با بیان اینکه در مدارس، برنامه‌هایی که منجر به تجمع دانش آموزان شود، برگزار نخواهد شد، ادامه داد: در زمینه نحوه ارائه خدمات سرویس‌های مدارس نیز مواردی مطرح و اجرای آنها الزامی است اما توصیه ما به والدین این است که شخصاً فرزندانشان را به مدرسه ببرند و آنها را از مدرسه برگردانند.

کرمی در ادامه این گفتگو عنوان کرد: نگاه آموزش و پرورش استان همدان به نحوی خواهد بود که شاهد کمترین زمان حضور دانش آموزان در مدارس و آموزش‌های حضوری خواهیم بود.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان عنوان کرد: دانش آموزانی که دارای علائم سرماخوردگی هستند نباید به هیچ عنوان در مدارس حاضر شوند.

وی خطاب به والدینی که مطرح می‌کنند فرزندمان را به مدرسه نمی‌فرستیم، گفت: آیا این دانش آموزان در طول این ماه‌ها تمامی شرایط را رعایت کرده‌اند؟ آیا این دانش آموزان مسافرت، بازار، دورهمی و مهمانی هم نرفته‌اند؟ آیا اصول بهداشتی در این خانواده‌ها به جد رعایت می‌شود؟ اگر واقعاً همه اینها را در نظر بگیریم، می‌بینیم که مدرسه در صورت رعایت نکات بهداشتی موجب مشکلی برای دانش آموزان نخواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایان این گفتگو عنوان کرد: اگر اندک مواردی از بیماری‌های تنفسی یا کرونا در مدارس دیده شود، بلافاصله وارد کار شده و مدارس را تعطیل خواهیم کرد.

آنچه مسلم است؛ دغدغه والدین در این زمینه کاملاً قابل درک است اما نباید از موضوع دیگر که همانا مقید شدن و قانون پذیر شدن دانش آموزان و یادگیری هر چه مناسب‌تر آنها است، غافل بود.

این موضوع برای دانش آموزان پایه ابتدایی بسیار حساس است، اگر چه این دانش آموزان به لحاظ رعایت کردن نکات بهداشتی و تحمل ماسک و استفاده از ژل های بهداشتی و الکل چندان تحمل و البته تبحر ندارند اما این موضوع را می‌توان با آموزش‌های مناسب از سوی والدین و مربیان و معلمین حل کرد.

باید به دانش آموزان آموخت که در شرایط خاص، باید مدیریت بحران داشت و از خود و دیگران مراقبت کرد و این مسئولیت اجتماعی ما است که نکات بهداشتی را در شرایط فعلی رعایت کنیم و از سویی باید در سنگر آموزش هم بود و یادگیری را قربانی چیز دیگری نکرد.

با همه این تفاسیر، امید است تدابیر بهداشتی ویژه ای را در مدارس حاشیه‌ای، مدارس روستایی، مدارس عشایری و البته مدارسی که تراکم جمعیتی در آنها بالاتر است، شاهد باشیم تا کلاس‌های حضوری مسیری برای آموزش هرچه مناسب‌تر دانش آموزان شود نه مسیری برای افزایش شیوع کرونا.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری