کد خبر 463912

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد:

رصد جامعه ۷۰هزار نفری نخبگان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در بنیاد ملی نخبگان جامعه ۷۰هزار نفری از نخبگان مورد رصد و مطالعه ما قرار گرفته است، گفت: بر اساس مطالعات جامع انجام شده بیشترین تعداد بازگشت و خروج نخبگان مربوط به دانشجویان رشته‌های مهندسی و علوم پایه می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در حاشیه یکصد و سی و سی‌وپنجم  ستاد شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار سالنامه مهاجرت، افزود: این سالنامه بر اساس آمارهای جهانی در حوزه مهاجرت و پناهجویی از ایران به سایر کشورها و مهاجرت و پناهجویی از کشورها مهاجر فرست به ایران تدوین شده است.

وی تهیه این سالنامه را حاصل مطالعات جامع دانست که کلیه اطلاعات مرتبط با ایرانیان در کشورهای اخیر به تفکیک سال مورد بررسی قرار گرفته است و اظهار کرد: علاوه بر آن در حوزه نخبگانی، از سوی بنیاد ملی نخبگان هر ساله آمارهای مرتبط با جامعه تخت پوشش ارائه می‌دهد.

ستاری جامعه تحت پوشش این بنیاد را شامل دارندگان رتبه‌های یک تا 100 آزمون سراسری در رشته‌های مختلف، برندگان جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان المپیادهای هفتگانه که در کشور برگزار می‌شود، دانست و خاطر نشان کرد: خوشبختانه آمار خروج در سال‌های اخیر رو به کاهش و قابل قبولی است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیشترین آمار خروج از کشور را مربوط به رشته‌های مهندسی و علوم پایه عنوان کرد و یادآور شد: با تحولاتی که در توسعه اقتصاد دانش بنیان رخ داد در سال‌های اخیر و تاکید بنیاد ملی نخبگان بر اجرای سیاست‌های بازگشت، موجب کاهش خروج نخبگان از کشور شده است.

وی با بیان اینکه تعداد نخبگان بازگشته به کشور از مرز 1800 نفر گذشته است، گفت: این تعداد از 200 دانشگاه برتر دنیا هستند ضمن آنکه با شیوع کرونا آمار بازگشت نسبت به شرایط عدم شیوع این ویروس رو به افزایش است.

ستاری، اضافه کرد: آمار مربوط به بازگشت نخبگان به تفکیک رشته‌ها و در حوزه‌های مهندسی و فنی، علوم انسانی، حقوق و پزشکی و روانشناسی تهیه شده است که در این جلسه این آمار در اختیار اعضای این جلسه قرار گرفت.

ستاری جامعه آماری بنیاد ملی نخبگان را نزدیک به 70 هزار نفر دانست که در مطالعات بنیاد در زمینه خروج، دلایل خروج مورد توجه قرار گرفت.

رییس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: علاوه بر آن بانک اطلاعات جامعی در بنیاد در زمینه تعداد فارغ التحصیلان خارج از کشور تهیه شده است که شامل چند 10 هزار نفر می‌شود و این تعداد را تحت رصد داریم تا بتوانیم سیاست‎‌های بازگشت را اجرایی کنیم.

به گفته وی بیشتر آمارهای خروج و بازگشت به کشور مربوط به رشته‌های مهندسی و علوم پایه است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری