کد خبر 434891

رحمانی فضلی: خسارت محدود سیلاب‌های اخیر نتیجه اقدامات مؤثر است

وزیر کشور گفت: خسارات محدود سیلاب ‌های اخیر به رغم وسعت بارندگی ها، نتیجه اقدامات کاملاً موثری است که پس از سیل فروردین ۹۸در مناطق مختلف سیل خیز کشور اجرا شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، «عبدالرضا رحمانی فضلی» که در جمع معاونین و مدیران ارشد وزارت کشور سخن می‌گفت، با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص وقوع سیلاب‌های پایان سال ۹۸ و آغاز سال ۹۹، افزود: خسارات محدود سیل‌های اخیر به غم وسعت بارندگی‌ها، نتیجه اقدامات کاملاً مؤثری است که پس از سیل فروردین ۹۸ در مناطق مختلف سیل خیز کشور اجرا شده و لازم است از تلاش‌های سازمان مدیریت بحران، استانداران، وزارت نیرو، بنیاد مسکن و دیگر دستگاه‌های های اجرایی مؤثر در این زمینه تقدیر و تشکر داشته باشم.

وی اظهار داشت: علاوه بر اقدامات عمرانی و زیر بنایی بعمل آمده، افزایش آگاهی‌های عموم مردم و در کنار همه این موارد، لطف خداوند زمینه ساز این توفیق بزرگ بوده است.

وزیر کشور ضمن مرور چالش‌های اقتصادی تحمیل شده ناشی از تحریم‌ها از اواخر سال ۹۷ شامل کاهش قیمت نفت، دشوای فروش نفت، موانع موجود برای بازگرداندن منابع حاصل از فروش نفت و مشکلات ایجاد شده برای خریدهای خارجی و با توجه به اثر گذاری مجموعه این شرایط در وضعیت تورم و اشتغال و سرایت آن به کل سال ۹۸ و سپس سال ۹۹ عنوان کرد: این شرایط که آثار آن در عرصه اجتماعی، در مقاطع مختلفی دیده شد، در نتیجه شیوع کرونا تشدید و مشخصاً منجر به افزایش بیکاری در داخل کشور و همچنین بروز مشکلات برای گروهی از صاحبان مشاغل شده است.

وی در ادامه به آثار رکود جهانی ناشی از کرونا و افت بی سابقه قیمت نفت و کاهش چند درصدی نرخ رشد برخی کشورها، اشاره کرد و با تأکید بر اینکه آثار و بازتاب مجموعه این شرایط، در اقتصاد ملی ما دیده خواهد شد، خاطر نشان کرد: تمرکز حوزه‌های سیاسی اجتماعی و امنیتی وزارت کشور بر رصد دقیق این شرایط، تحلیل مؤثر و پیش بینی آثار اجتماعی آن است و ضرورت برنامه ریزی برای پیشگیری از وقوع پیامدهای غیر سازنده اجتماعی در طول سال ۹۹، از همه دستگاه‌های ملی و استانی مورد انتظار است.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود در شورای معاونین وزارت کشور، ضمن مرور روند مدیریت مقابله با کرونا از آغاز تاکنون، روند نزولی شیوع بیماری در کل کشور را امیدوار کننده دانست و بر لزوم تداوم مراقبت‌های بهداشتی در این زمینه از سوی مردم و بخش‌های مختلف تاکید کرد.

وی گفت: خوشبختانه به دلیل اتخاذ سیاست‌های صحیح از زمان آغاز این بحران، مجموعه تلاش‌های کادر درمانی کشور و بخش‌های پشتیبان آن، بیماری کرونا هم اکنون در کشور تحت کنترل است و با افزایش آگاهی‌های عمومی، امکان ادامه فعالیت بخش‌های اقتصادی کشور میسر شده است.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به مصوبه ستاد ملی در خصوص ضرورت استفاده از ماسک و دستکش در حمل و نقل عمومی درون شهری، به معاون عمرانی وزارت کشور دستور داد، بازه زمانی حداکثر ۴ روزه‌ای برای شهرداری‌های کلانشهرها و مراکز استان‌ها در این زمینه تعیین شود تا پس از آن، این طرح همراه با اطلاع رسانی کافی به اجرا در آید.

وزیر کشور در این نشست همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده درباره صدور اعتبارنامه‌های منتخبین انتخابات و مراحل قانونی آغاز فعالیت مجلس یازدهم تاکید کرد: ما در وزارت کشور همچنان که با مجلس نهم و پس از آن مجلس دهم همکاری داشتیم، با رویکرد همدلی و همکاری در چارچوب قوانین و مقررات کشور و رعایت اصل تفکیک قوا، تعامل حداکثری را با مجلس یازدهم خواهیم داشت.

رحمانی فضلی در پایان این نشست، ضمن مرور سیاست‌های اقتصادی و ۳۰ اولویت وزارت کشور در این عرصه که هفته جاری به استان‌ها ابلاغ شد، به موفقیت‌های بازار سرمایه کشور اشاره و خاطر نشان کرد: رصد تخصصی تحولات بورس و آگاهی بخشی در مورد آن، حتماً لازم است اما بازار سرمایه نباید مورد هجمه و تخریب سیاسی و رسانه‌ای قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر