کد خبر 398526

معاون تحقیقات وزیر بهداشت اعلام کرد؛

تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاک» هر چه سریعتر متوقف شود/ افزایش ۸۶درصدی خطر مرگ بر اثر بیماری با مصرف تریاک!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با اعلام تاثیر مصرف تریاک در بروز شش نوع سرطان بر اساس شواهد قوی علمی، نسبت به افزایش ۸۶ درصدی خطر بروز مرگ بر اثر بیماری با مصرف مستمر تریاک هشدار داد و خواستار توقف سریع تبلیغات درباره تاثیرات درمانی تریاک بویژه در شبکه های مجازی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، رضا ملک زاده، ایران را به دلایل تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی (همسایگی با افغانستان به عنوان بیشترین کشت دهنده خشخاش جهان)،  پرمصرف ترین کشور دنیا در ماده مخدر تریاک  دانست و گفت: حداقل 10 درصد ایرانیان بالای 40 سال به صورت «تفننی، تفریحی یا مستمر » تریاک مصرف می کنند.

تریاک 69 درصد ماده مخدر مصرفی در ایران

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، همچنین تریاک را پرمصرف ترین ماده مخدر در بین  مصرف کنندگان مخدرها  در ایران نام برد و گفت:  تریاک،  69 درصد مواد مخدر مصرف شده در کشور را تشکیل می دهد و پس از آن هروئین  و سپس شیره مصرف بیشتری دارند.

ملک زاده، بیشترین میزان مصرف تریاک در ایران را 18 درصد در استان گلستان و کمترین  را یک درصد در شهرهای  روانسر و شبستر اعلام کرد.

80 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران شاغل هستند

معاون تحقیقات وزیر بهداشت  در ادامه به ذکر برخی مشخصات سوء مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران پرداخت و با اشاره به این که متوسط  سن شروع مصرف مواد مخدر در کشور، 22 سال و متوسط سنی سوء مصرف کنندگان مواد مخدر، 33 سال است، گفت:  90 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر، مرد، 50 درصد  متاهل و80  درصد شاغل هستند.

 به گفته وی، همچنین 40 درصد معتادان تزریقی در کشور دارای سابقه زندان بوده، 20 تا 25 درصد مصرف کنندگان مواد تزریقی ، آن را با هدف استفاده دارویی، 20 تا 25 درصد  در تمام عمر و 10 تا 15 درصد نیز طی ماه های اخیر مصرف کرده اند.

اهداف و اشکال مختلف مصرف تریاک در جهان

مجری مطالعه کوهورت گلستان، در ادامه، با اشاره به اشکال و اهداف مصرف تریاک گفت: تریاک گیاهی است که از لاتکس (که 12 درصد آن را مرفین تشکیل می دهد) به دست می آید و به اشکال طبیعی (خام ، شیره  و سوخته تریاک)، طبیعی و نیمه مصنوعی ( داروهایی مانند مرفین ، کدئین ، هیدروکودون و اکسی کدون ) و مصنوعی ( داروهایی مانند فنتانیل ، آنالوگ های فنتانیل و ترامادول  و در ایران، عمدتا متادون)  مصرف می شود.

تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاک» هر چه سریعتر متوقف شود !

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از عوامل ریشه دار مصرف تریاک را باورهای کاملا غلط  درباره  درمان کنندگی و شفابخشی این ماده مخدر دانست و گفت:  باورهای تاریخی نسبت به خاصیت درمانی مواد مخدر خام، تا آن جا بوده که پزشکان در گذشته های دور، جزوی از مبلغان مصرف تریاک بوده اند. یک قرن پیش ، ادعا شده بود که 15 درصد پزشکان آمریکایی معتاد به تریاک هستند. در کتاب  «قانون» ابن سینا نیز به مفید بودن تریاک برای درمان  بیماری اشاره شده است. در گذشته، استعمار انگلیس با تبلیغ مصرف تریاک در ایران و اعزام  دلالان به مناطق مختلف کشور، مصرف تریاک را به عنوان ماده‌ای مفید برای بدن، به مردم آموزش داد و با ذکر خواص پزشکی تریاک ، آن را داروی ضد درد و درمان بیماری‌های گوناگون معرفی کرد. در حال حاضر هنوز هم تعدادی از اطبای سنتی، بیماران را برای درمان دردها به مصرف تریاک ترغیب می کنند که لازم است تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاک» هر چه سریعتر متوقف شود!

ملک زاده افزود: برخی باورهای عمومی نادرست هم، از علل مصرف تریاک است ؛ باورهایی که استفاده طولانی‌مدت تریاک را موجب طول عمر، کاهش دردهای جسمانی، پیشگیری کننده  از افزایش قند خون، ضد بیماری سرطان ، دارویی برای آرام کردن و خواباندن کودکان، کاهش فشارهای عصبی و حتی کاهش ترس و افزایش توان جسمی می داند که مطالعات دقیق علمی تمام این باورها را باطل می دانند.

 علی رغم کاهش جهانی، مصرف تریاک در ایران همچنان بالاست

به گفته وی، هر چند که ترکیبی از عوامل شامل ورود قوانین جرم شناسانه به مصرف مواد مخدر از جمله تریاک، برچسب اختلالات روانی به مصرف کنندگان مواد که بار اجتماعی برای آنها به همراه داشته و نیز افزایش دسترسی به داروهای روانگردان از میزان مصرف تریاک در جهان بسیار کاسته است، اما استفاده از تریاک  در ایران همچنان بالاست.

افزایش  86  درصدی خطر مرگ بر اثر بیماری در مصرف کنندگان تریاک

مجری اصلی مطالعه  50 هزار نفری کوهورت گلستان  درباره ارتباط بیماری ها و مرگها  با مصرف طولانی مدت تریاک، با استناد به نتایج این مطالعه گفت:  نتایج این مطالعه نشان داد: مصرف مستمر تریاک، خطر مرگ  بر اثر بیماری های قلبی عروقی، سرطانها و بیماری های تنفسی را تا 86 درصد افزایش می دهد.

شانس دو برابری مصرف کنندگان تریاک در ابتلا به سرطان

معاون تحقیقات وزیر بهداشت افزود:  در مطالعه کوهورت گلستان، 17 درصد شرکت کنندگان ( 8 هزار و 487  نفر از مجموع  50 هزار شرکت کننده) با میانگین سنی 53 سال که متوسط سن شروع مصرف تریاک در آنها 39  سال بوده، مصرف طولانی مدت (بیش از 12 سال) تریاک را گزارش کردند.

وی با تاکید بر قوت شواهد علمی ارائه شده  در مطالعه کوهورت گلستان  گفت: نتایج این مطالعه اثبات کرد که شانس ابتلا به سرطان مصرف کنندگان  تریاک دو برابر دیگران است.

تاثیر مصرف تریاک در بروز شش نوع سرطان

 افزایش سرطان مغز در استان گلستان با مصرف تریاک

وی به استناد نتایج مطالعه کوهورت گلستان، مصرف تریاک را در بروز حداقل شش نوع سرطان موثر دانست  و این سرطانها را «مری، معده، لوزالمعده، ریه، مثانه و حنجره » برشمرد و افزود: حتی مشاهده شد که مصرف تریاک در بروز سرطان مغز هم موثر است و این نوع سرطان در استان گلستان به تدریج افزایش یافته است.

تریاک چگونه موجب ایجاد سرطان می شود؟

مجری اصلی مطالعه کوهورت گلستان درباره چگونگی تاثیر تریاک در بروز سرطان ها گفت: شواهد علمی اثبات کرده است که  مواد مخدر از طریق اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و نیز نواحی عروقی، خطر بروز تومورها و زمینه ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و در ارگانهای مختلف بدن تاثیرگذار است.

غلظت ماده خطرناک PAH در بافتهای سرطانی مصرف کنندگان تریاک، 25 برابر بیشتر است

ملک زاده افزود: بخش دیگری از مطالعه کوهورت گلستان در زمینه  تاثیر تریاک بر بروز سرطان، بررسی غلظت  PAH  (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای) موجود  در دود تریاک،  در بافتهای سرطانی مبتلایان شرکت کننده بوده است.  شواهد ما نشان داد که غلظت  PAH در بافتهای سرطانی نسبت به بافتهای دیگر بالاتر بوده، اما نکته مهم آن که در بافتهای سرطانی مصرف کنندگان تریاک، حتی تا 25 برابر بیشتر است.

پاسخ علمی به یک ادعا: تریاک خالص هم کاملا سرطانزاست!

محقق بین المللی سرطان، در پاسخ به کسانی که معتقدند مصرف تریاک خالص موجب بروزسرطان نمی شود، گفت: تریاک ماده مخدر گرانی است و به همین دلیل، تریاک های مورد استفاده، ناخالصی هایی مثل شن ، گل، سرب و ... دارند؛ بنابراین ما در مطالعه کوهورت گلستان، این سوال را نیز مطرح کردیم که  «ناخالصی های تریاک چه ارتباطی با سرطانزایی آن دارند و آیا تریاک خالص هم سرطانزاست؟»  که بررسی های نشان داد  ماده سرطانزا ، دقیقا در تریاک خالص است و این تصور که تریاک خالص سرطانزا نیست ، کاملا نادرست است.

تریاک از سیگار هم سرطانزاتر است

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد ، در مقایسه تاثیر مصرف تریاک و سیگار در بروز سرطان گفت:  نتایج تحقیقات نشان داد تریاک ماده ای بسیار قوی تر از سیگار در سرطانزایی و مرگ و میر ناشی از آن است و تاثیر تریاک حتی در بروز سرطان حنجره هم، از سیگار بیشتر است.

تریاک عمر دیابتی ها را کوتاه تر می کند

رهبر مطالعه جهانی سرطان مری ، با اشاره به این که تمام شواهد علمی حاصله بر پرهیز کامل از مصرف طولانی مدت تریاک برای پیشگیری از بروز سرطان تاکید دارند افزود: باید برای رفع باورهای غلط درباره تاثیرات مثبت تریاک تلاش فراوان کرد؛ برخی بیماران دیابتی که تریاک را برای کاهش قند خون مصرف می کنند، باید بدانند طبق مطالعه ما افراد دیابتی مصرف کننده تریاک ، عمر کوتاهتری از سایر بیماران دیابتی داشته اند و دچارمرگ زودرس شد ه اند؛ هر چند که تریاک ممکن است قند خون آنها را به میزان جزئی کاهش دهد.

سهم بالای مصرف تریاک در مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، به تاثیر مصرف تریاک بر بیماری های قلبی عروقی و مرگهای ناشی از آن پرداخت و با اشاره به ثبت بیش از 8 هزار مرگ کلی در طول اجرای مطالعه کوهورت گلستان گفت:   بیش از 3 هزار مورد ازمجموع مرگ های ثبت شده، ناشی از بیماری های قلبی عروقی بوده که از این تعداد (مرگهای قلبی عروقی)، یکهزار مرگ (بیش از  10 درصد) با مصرف طولانی مدت تریاک مرتبط  بوده اند . این رقم در مقایسه با بیش از 470 مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی غیرمرتبط با تریاک ، سهم بالایی است.

شانس دو برابری سکته های قلبی و مغزی مصرف کنندگان تریاک

تاثیر مصرف تریاک در مرگ به علت سیروز کبدی

وی در همین زمینه همچنین به آمار بسیار هشدارآمیز دیگری اشاره کرد وگفت: شانس سکته  قلبی و مغزی کسانی که تریاک را به مدت طولانی مصرف می کنند، دو برابر دیگران است .

ملک زاده تعداد مرگهای ناشی از سیروز کبدی در مصرف کنندگان تریاک مطالعه کوهورت گلستان را نیز بیش از 100 مورد و رقمی قابل توجه اعلام کرد!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت در پایان با اشاره به پیچیدگی عوامل  و راهکارهای کاهش مصرف مواد مخدر ، بویژه تریاک تاکید کرد: یکی از راهای موثر، پیشگیری با انجام تحقیقات  ژنتیکی و شناسایی ژن های موثر در گرایش به مصرف مواد مخدر است تا بتوان بر پایه نتایج آنها ، داروهای نوآورانه  درمان اعتیاد تولید کرد.  تلاش گسترده برای تغییر باورهای فرهنگی درباره تاثیرات درمانی تریاک و افزایش سطح آگاهی عمومی درباره بیماری زایی این ماده مخدر، توسعه کلینیک های درمان اعتیاد، تقویت هر چه بیشتر امنیت مرزها برای جلوگیری از ورود مواد مخدر و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم نیز در کاهش و پیشگیری از مصرف مواد مخدر ضروری است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹ ۲

  سلا م ـ دروغه

 • ب
  ۱۱ ۲

  چرت و پرت نگو اگر راست میگی بر جلو الودگی هوا رو بگیر نه این ماده که گیاهیه حالا شیمیایی شاید ولی این دروغه

 • ناشناس
  ۱۲ ۲

  اگه ادم به خودش از نطر تغذیه وتحرک برسه مصرفش بهترین چیزه.البته با تریاکهای الان بهتره شیره بکشن

 • ناشناس
  ۲۱ ۲

  بهترین دارو برای پیشگیری از ویروس کرونا هستش حتا کسانی که به کرونا مبتلا شدن اگه شیره بکشن درعرض چند ساعت خوب میشن به حرف این دکترا گوش نکنید. اینا فقط فکر جیب خودشون هستن.

  • گل پری
   ۱۷ ۵

   سلام راست میگن شیره تریاک برای کرونا خوبه

 • salar
  ۳ ۴

  صد در مخالفم و کذب محضه

 • سحر
  ۷ ۲

  سلام برای این میگن شیره خوبه چون اونایی ک شیره میکشن طبعشون گرم میشه و چون کرونا سرمارو دوس داره و طبع سرد داره روی افرادی ک شیره میکشن اثر نداره

 • محمد
  ۱۳ ۰

  سلام خسته نباشید لطفا جوابمو بدین من شنیده ام که تریاک واسه کرونا خیلی خوبه و تا حالا هیچ ادم معتاد تست کروناش مثبت نشده یا واقعیت هستش!

  • ارش
   ۵ ۲

   اره صددرصد راسته ..شیره و تریاک دوای هر دردیه بشرطی ک غذا و خوابت میزان باشه..و مصرفشم ب اندازه باشه و هیچ وقتم ن تریاک و ن شیره بخوری فقط باید بکشین

 • اصغر
  ۷ ۰

  خیلی عالیه

 • اکبر
  ۲ ۳

  مادر من بخاطر کمی تریاک فوت کرد درحالی که داشت خوب میشد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام بچها خدایی شیره خوبه یانه ماکه روزی نیم مثفال میکشیم

 • ناشناس
  ۵ ۱

  کاش واقعیت را بیان می‌فرمودید دروغ مردم را از اعتیاد باز نمی‌دارد،،تریاک اگر بعنوان دارو مصرف شود ،،بهترین داروس اما اگه بهش وابسته شی خودش جای سلامتی رومیگیره

 • ی م
  ۳ ۰

  نمیدونیم بکشیم؟ نکشیم؟

  • ناشناس
   ۱ ۱

   بکش عزیزم

 • ناشناس
  ۳ ۱

  اینا حرفه بابام ۱۱۵ سال داشت که فوت کرد اونم به خاطری که کلیه هاش یه خورده مشکل پیدا کرده بود و90سال مصرف کرده بود وخیلی هم بدن سالمی داشت بدون مشکل قلبی یا مشکل ریه یا،،،،

 • محمد
  ۰ ۱

  من بد موقع ترک کردم پشیمنم شیره دوای دردای عالمه .افغانستان با بهداشت ضعیفش کمترین تعداد مرگو داره همه دارن شیره میزنن

 • ناشناس
  ۱ ۲

  به حرف اخونای طب اسلامی گوش کنین با دارو گیاهی با کرونا مقابله میکنن.عشق من سپاه نوکرشون با این همه زحمت

 • جم
  ۳ ۱

  نکشید بد دردی است اگه کرونا نکشه تریاک می کشه کرونا یا می کشه یا خوب می شید اما تریاک زجر کشت می کنه حرف دل یک معتاد با بیش از بیست سال سابقه فلان هم می کشم

 • ناشناس
  ۸ ۳

  شوهرم تریاکی کاش زودتر بمیره راحت شم

 • ابوالفضل
  ۳ ۵

  تریاک اگر مانع ویروس هم بشه خود شخص رو تبدیل به یک ویروس خطرناک میکنه که روزگار خودش و اطرافیانشو سیاه میکنه،از صدتا مبتلا به کرونا سه چهارتاشون میمیرن ولی از صدتا تریاکی بالای نود و نه درصدشون میشن معضل برای خانواده هاشون و جامعه

 • سعید
  ۱ ۱

  به هر حال تریاک داروی گیاهیه اینا که میگن بده فکر منافع خودشونن. اما کشیدن باید کنترل شده باشه یعنی تو با اون حال کنی نه اینکه اون با تو حال کنه. الانم با این وضع ناخالصی های تریاک صرفه با کشیدن شیره است اونم شیره وافوری خالص .

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام حالا چیکار کنیم شیره بکشیم یا ن

  • ناشناس
   ۱ ۳

   شاید باور نکنید من بدون اینکه بفهمم با یه فرد کرونای ارتباط مستقیم داشتم از دستش سیگار هم گرفتم الان دوهفته داره میگذره و الهی شکر سالم هستم چون بااجازه گلگون شیره مصرف میکنم

 • ناشناس
  ۱ ۱

  سلام گفتن تریاک و شیره خوبه من از ترس کرنا کشیدم الان الوده شدم تو شهر ما تریاک گیر نمیاد فقط هرویین هست منم مجبور شدم به خاطر ترس بکشم ولی الان میگم کاش کرنا میگرفتم