کد خبر 465807

از بین رفتن صف‌ها در مقابل صرافی‌ها؛

متقاضیان خرید ارز بخوانند!

فروش دو هزار و ۲۰۰ دلار ارز با کارت ملی حذف شده است و بقیه مصارف ۲۳گانه ارز برقرار بوده و توسط صرافی‌ها پرداخت می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بررسی های میدانی امروز (چهارشنبه) حاکی است از آنجا که بخش زیادی از تقاضا در روزهای اخیر، تقاضای غیرواقعی و کاذب بوده، حذف ۲۲۰۰ ارز با کارت ملی موجب از بین رفتن صف‌ها در مقابل صرافی‌ها شده، آرامش در بازار برقرار بوده و روال عادی تامین نیازهای واقعی ادامه دارد.

این در حالی است که فروش ۲۲۰۰ دلار با کارت ملی که اکنون حذف شده است، فقط سرفصل «سایر» بوده و بقیه مصارف ۲۳گانه ارز برقرار بوده و توسط صرافی‌ها پرداخت می‌شود.

سرفصل سایر هم یک پیشنهاد اضافی بوده که با توجه به سوداگری و سفته بازی یاد شده، از سوی بانک مرکزی حذف شد.

بر این اساس پرداخت ارز در سایر سرفصل های ۲۳ گانه خدماتی به روال سابق ادامه خواهد داشت.

همچنین تامین ارز تقاضای تجاری و بازرگانی از طریق سامانه نیما در حال انجام است.

شایان ذکر است، همه معاملات ارز اشخاص توسط صرافی‌ها در سیستم‌ها و سامانه‌های مربوطه ثبت و به نهادهای نظارتی اعم از سازمان امورمالیاتی، سازمان هدفمندی یارانه ها و غیره ارسال می‌شود.

صف‌های طولانی و جنجال برانگیز خرید ارز سهمیه‌ای از صرافی‌های بانکی، واکنش بانک مرکزی را به همراه داشت و موجب توقف فروش ۲۲۰۰ دلار ارز سهمیه‌ای به هر فرد شد.

در شیوه سوداگران، از کارت‌های ملی اجاره‌ای استفاده می‌شد.

بانک مرکزی با افزایش قیمت دلار در بازار، از ظهر روز سه‌شنبه به صرافی‌های بانکی دستور داد که دیگر مانند قبل نسبت به فروش ۲۲۰۰ دلار به هر فرد اقدام نکنند.

در توضیحات ابلاغی به صرافی‌های بانکی آمده است که «به استناد تصمیمات متخذه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فروش اسکناس از محل سایر کد (۲۴) تا اطلاع ثانوی از سیستم سنا  حذف شد و بدین ترتیب فروش دو هزار یورو  یا معادل آن به سایر اسعار به هر دارنده کارت ملی در سال منتفی شده است.»​

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری